WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Korona Sudetów - górskie wędrówki dla wytrwałych!

08 maj 2020
#PORADY

Jesteś pasjonatem długodystansowych górskich wędrówek, a może wolisz krótsze spacery przez niewielkie przewyższenia? Sudety spełnią każde z Twoich oczekiwań. Co warto zobaczyć podczas tych górskich wędrówek? Wiele rzeczy! Musisz tylko wyjść z domu, włożyć wygodne buty i ruszyć na szlak! Sprawdź, czym jest Korona Sudetów i jakie szczyty musisz zdobyć, aby uzyskać tę odznakę. Szczyty w Sudetach są wyjątkowo piękne, dlatego zdobycie słynnej Korony Sudetów będzie prawdziwą przyjemnością!


Czym jest Korona Sudetów?

To jedna z najpopularniejszych odznak turystycznych. Została ustanowiona 19 lat temu, czyli w 2001 roku przez Komisję Turystyki Górskiej Oddziału Wrocławskiego PTTK. Aby zdobyć Koronę Sudetów, należy zdobyć 22 najwyższe szczyty w Sudetach. Szczyty te znajdują się w Polsce, Czechach i Niemczech. Niektóre są wyjątkowo wymagające, inne mniej, ale na każdą wędrówkę po górach należy się dobrze przygotować!

Podstawą są oczywiście górskie buty, ale to nie wszystko. Należy także zadbać o kondycję i inne elementy, które stanowią część przygotowania do górskiej wyprawy. A kiedy już o to zadbamy, możemy ruszać na podbój 22 szczytów Korony Sudetów!

Fot 1. Materiał własny

Podstawowe informacje o Sudetach

Sudety są położone na obszarze województwa dolnośląskiego i opolskiego oraz w północnej części Czech, zahaczają także o fragment Niemiec. Być może nigdy o tym nie słyszałeś, ale na Sudety składają się aż 22 pasma lub masywy górskie! Każdy z nich ma swój najwyższy szczyt, a szczyty te nazywane są Koroną Sudetów. Ich wysokości wahają się od 714 do 1602 m n.p.m.

Każde z pasm i masywów górskich jest inne, ich różnorodność zachwyciła niejednego turystę. Zresztą, przekonaj się o tym sam! W internecie, choćby na Wikipedii, możesz znaleźć tabelkę, w której zamieszczone są wszystkie szczyty Korony Sudetów wraz z podanymi wysokościami oraz regionami gór, w których się znajdują. Zerknij w nią, otwórz mapę danego pasma czy masywu i planuj swoją trasę.

Odznaka Korony Sudetów – motywacja do górskich wędrówek

Mnogość szlaków turystycznych daje naprawdę dużo możliwości. Sam zobaczysz, jak wiele jest miejsc, o których istnieniu nie miałeś pojęcia! Jeżeli potrzebujesz dodatkowej motywacji, by ruszyć na sudecką przygodę lub chcesz podjąć niecodzienne wyzwanie, możesz zaliczać kolejne szczyty.

A także zdobyć odznakę Korony Sudetów ustanowioną przez Komisję Turystyki Górskiej Oddziału Wrocławskiego PTTK. Zdobywanie takiej odznaki jest świetnym motywatorem, by odwiedzić każdy zakątek gór.

Fot 3. Materiał własny

Sudety – co warto zobaczyć? Korona Sudetów to pozycja obowiązkowa!

Niektóre szczyty, takie jak Śnieżka, Śnieżnik czy Szczeliniec są tak popularne, że o każdej porze roku spotkasz tam tłumy turystów. Jednak są również takie miejsca, gdzie choćbyś szedł cały dzień, nie spotkasz nikogo, a samo znalezienie wierzchołka szczytu może okazać się nie lada wyzwaniem.

Jeśli szukasz niebanalnych pomysłów na górskie wędrówki, chcesz odwiedzić piękne, naturalne i dzikie miejsca, zebranie całej Korony będzie dla Ciebie świetną okazją, by poznać tajemnice, jakie kryją Sudety.

Jak zdobyć odznakę Korony Sudetów za 22 górskie wędrówki?

By zacząć taką przygodę wystarczy wybrać się do Biura Programowego Oddziału Wrocławskiego PTTK i kupić lub zamówić Książeczkę Odznaki Korony Sudetów. W tej książeczce jest miejsce na przybicie pieczątki z danego szczytu lub, jeżeli pieczątki nie ma, wklejenie zdjęcia i przybicie pieczątki z najbliższego schroniska lub miejscowości. Po odwiedzeniu już wszystkich szczytów, książeczkę oddaje się do weryfikacji we Wrocławskim Oddziale PTTK. Regulamin przyznawania odznaki możesz znaleźć na stronie internetowej tego oddziału.

Sudety to nie tylko Śnieżka i Śnieżne Kotły. Sudety kryją w sobie o wiele, wiele więcej. Wystarczy tylko chcieć je poznać i pozwolić im oczarować siebie! Zanim wybierzesz się w góry, poznaj kilka zasad górskich wędrówek i następnie ciesz się pięknej Korony Sudetów.

Autor: Agnieszka Płonka

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Kijki trekkingowe, czyli kijki do chodzenia po górach

Kijki trekkingowe, czyli kijki do chodzenia po górach
TURYSTYKA / TREKKING

Plecak turystyczny - jak wybrać dobry plecak trekkingowy w góry?

Plecak turystyczny - jak wybrać dobry plecak trekkingowy w góry?
TURYSTYKA / TREKKING

Odzież trekkingowa: jak się ubrać w góry zimą, latem, jesienią...?

Odzież trekkingowa: jak się ubrać w góry zimą, latem, jesienią...?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu