WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Szukasz spodni na zimowy trekking? Sprawdź SH520 X-WARM!

13 styczeń 2020
#PORADY
#SPRZĘT

Każdy z nas ma jakąś pasję która wypełnia część naszego życia. Dla mnie taką pasją są góry. Latem, jak i zimą są równie piękne i przynoszą ogromną ilość radości, spełnienia czy wewnętrznego spokoju. W ostatnim czasie miałem okazje spędzić niespełna tydzień w naszych polskich Tatrach. Od niedawna w Tatrach nastał sezon zimowy, jest zupełnie odmienny od letniego i o wiele bardziej wymagający w kwestii przygotowania osobistego jak i sprzętowego.


Kwestia sprzętu i wyposażenia. Każdy powinien przygotować rzeczy na zróżnicowane warunki pogodowe. W szczególności jednak warto zwrócić uwagę, aby odzież której używamy zapewniała nam przede wszystkim komfort termiczny, wiatroszczelny i wytrzymałościowy. Sprzętu w tym odzieży górskiej jest bardzo duży wybór na rynku i ciężko czasem dobrać nam coś „idealnego” na nasze indywidualne potrzeby. O różnych elementach naszego wyposażenia dowiecie się z aktualnych jak i przyszłych artykułów na naszym blogu, jednak w tym artykule chciałem przedstawić moją recenzję spodni SH520 X-WARM.

Fot 1. Konrad Tagowski

Spodnie dostępne są na stronie internetowej, a także w stacjonarnych sklepach Decathlon. Mamy możliwośc wyboru spośród 3 kolorów, także myśle że każdy znajdzie coś dla siebie.

Spodni używałem w Tatrach w grudniu w warunkach odczuwalnych średnio -5 stopni Celsjusza i 30km/h jeśli chodzi o prędkość wiatru. W niższych partiach gór śnieg do kostki, jednak w wyższej cześci były momenty, w których trzeba było torować drogę przez śnieg sięgający kolan. W tym przypadku bardzo pomocnym elementem naszego wyposażenia są stuptuty do kolan, które uniemożliwiają dostanie się śniegu do wnętrza naszych butów i przemoczenia dolnej części spodni. 

Spodnie SH520 mają ten dodatkowy plus, że posiadają wbudowany wewnętrzny stuptut w dolną część nogawki. W niższym śniegu jest to element pomocny i umożliwiający nam zdecydowanie dłuższe działanie w terenie zaśnieżonym. Jednak dla własnego komfortu w wyższym śniegu zawsze poleciłbym wysokie stuptuty dla większej ochrony przed zimnem i wilgocią.

Fot 2. Konrad Tagowski

Osoba wędrująca w górach niezależnie od tego czy jest to lato czy zima, jest narażona na zmienność pogody.  W naszych Tatrach pogoda potrafi zmienić się z godziny na godzinę, co potrafi przysporzyć turyście znacznych problemów w sytuacji w której nie ma odpowiedniego wyposażenia, odzieży czy umiejętności.

Fot 3. Konrad Tagowski

Poza kwestią zmiennych warunków pogodowych chodząc po górach powinniśmy dostosować rodzaj odzieży do własnej aktywności. Nie możemy się zbyt zagrzać ani wyziębić.

W przypadku naszych spodni występuje rozwiązanie, które pozwala nam zmieniać komfort termiczny poprzez regulowanie przepływu powietrza w nogawkach. I z własnych doświadczeń mogę powiedzieć, że jest to jedna z najlepszych zalet tych spodni. W sytuacji w której miałem intensywniejsze podejście pod górę rozpinałam wentylację, co nie pozwalało mojemu organizmowi się zbyt mocno zagrzać. W momencie, w którym występowały dłuższe postoje i organizm był narażony na większe wyziębienie, zapinałem wentylację, co nie pozwalało zimnemu powietrzu dostać się pod materiał.

Fot 4. Konrad Tagowski

Tutaj dużym plusem jest materiał z którego są wykonane spodnie. Materiał nie przepuszcza wiatru i to rzeczywiście da się odczuć, są to spodnie przeznaczone do wędrówki zimą, dlatego też są wewnętrznie podszyte materiałem dającym nam dodatkowy komfort termiczny.

Fot 5. Konrad Tagowski

Jak już jesteśmy przy kwestiach wiatru i temperatury warto wspomnieć o tym, że spodnie mają wysoki stan i nachodzą na nasze plecy, co dodatkowo chroni nas przed zimnymi powiewami od tyłu.

Co do doboru najlepszego rozmiaru…

Sam zastanawiałem się między dwoma rozmiarami. Pierwszy ten leżący idealnie czasem nawet lekko wydający się zbyt opięty i drugi ten, w którym mam lekki luz w pasie i szerokości nogawek. Spodnie nie mają miejsca na pasek, ale posiadają ściągacze na rzep, co umożliwia nam dodatkowe dopasowanie ich w pasie i jest naprawdę w pełni wystarczające. Sam jestem osobą noszącą paski na co dzień, jednak w przypadku tych spodni nie jest on potrzebny – idealnie zastępują go ściągacze. W góry zabrałem jednak ten pierwszy, bardziej dopasowany rozmiar. I nie żałuję.

W sklepie, kiedy je przymierzałem wydawały mi się zbyt dopasowane i miałem cień wątpliwości. Jednak w terenie wątpliwości zostały rozwiane. Dobre dopasowanie ze względu na rozciągliwy materiał dostosował się do mojego sposobu poruszania i spodnie okazały się idealnym rozmiarem. Także w przypadku wyboru rozmiaru nie polecam dobierać rozmiaru za dużego, te spodnie użytkuje się świetnie w dopasowanym kroju, nie za małym nie za dużym po prostu idealnie pasującym.

Fot 6. Konrad Tagowski

Zdecydowanie polecam te spodnie do turystyki zimowej, przy dobrej termice myślę, że bez problemu wytrzymają użytkowanie w ujemnej temperaturze. Nie są to spodnie narciarskie ani alpinistyczne, więc warto pamiętać o tym, że jeśli będą długo narażone na działanie deszczu/wody/śniegu, mogą zacząć robić się wilgotne i przemakać. Jeśli jednak ktoś będzie chciał podnieść ich właściwości wodoodporne można zawsze je dodatkowo zaimpregnować, np. uniwersalnym impregnatem do odzieży i obuwia marki Forclaz z czerwonym wieczkiem.

Autor: Konrad Tagowski. Na co dzień pracownik Decathlon Okęcie.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Zobacz jakie buty trekkingowe będą najlepsze dla Ciebie!

Zobacz jakie buty trekkingowe będą najlepsze dla Ciebie!
TURYSTYKA / TREKKING

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki. Relacja, trasa i etapy przejścia!

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki. Relacja, trasa i etapy przejścia!
TURYSTYKA / TREKKING

Outdoor w czasach epidemii. Część 1: Zagraniczny backpacking

Outdoor w czasach epidemii. Część 1: Zagraniczny backpacking

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu