Wybór roweru dla 9-latka to niełatwe zadanie. Dziewięciolatek to młoda osoba, która ma już sprecyzowane preferencje. Jak je dobrze zaadresować i na jakie aspekty techniczne sprzętu zwrócić uwagę? Przekonaj się! Kierownice, siodełka, hamulce, koła… A także kaski rowerowe, zabezpieczenia rowerowe i inne elementy wyposażenia. Na te i inne aspekty warto zwracać uwagę, wybierając rower dla 9-latka. Na które z nich warto położyć szczególny nacisk i o czym należy pamiętać przede wszystkim przy wybieraniu jednośladu dla pociechy? W tym miejscu zwracamy uwagę na wszystkie kwestie, o których powinien pomyśleć rodzic, udając się do sklepu po pojazd.
Rowery dla dzieci to przedmiot zainteresowania rodziców, którzy chcą dobrać jak najlepszych technicznie i jakościowo sprzęt dla swojego malucha. Nieważne, czy chodzi o rowery górskie, czy o inne typy jednośladów. Rodzice chcą zrobić wszystko, aby ich dziecko było bezpieczne i mogło cieszyć się sprawdzonym markowym sprzętem. A do tego takim, który będzie mieć dobre parametry i pozwoli maluchowi wiele osiągnąć.
Jednak nierzadko zdarza się, że wybierając rower dla dziecka, troskliwi rodzice zapominają o nadrzędnym fakcie. O tym, że jest to właśnie rower dla dziecka, nie zaś dla nich. Tymczasem nawet najlepszy sprzęt o wyjątkowych parametrach na niewiele się zda, jeżeli twoje dziecko zwyczajnie nie będzie zainteresowane jeżdżeniem na nim. Maluch musi polubić swój rower, zarówno pod kątem jego kształtu, koloru jak i wszelkich parametrów. Możesz się zdziwić, jak bardzo sprecyzowane zdanie na temat przerzutek, czy hamulców może mieć twoja pociecha. Dziewięciolatki to już niemałe dzieci korzystające z rowerków biegowych. Lecz pełnoprawne osoby, które mają swoje upodobania. Nie zapominaj o tym przy wyborze roweru dla 9-latka. Pamiętaj, że wbrew pozorom nie kupujesz już roweru dziecięcego dla zupełnie nieopierzonego szkraba!
Pora przejść do kluczowych parametrów technicznych dotyczących roweru dla twojego dziecka. Pierwszy z nich to kwestia napędu. Standardowe ustawienia rowerów stosowane dotychczas to korzystanie z napędu na jedno i drugie koło. Tymczasem w ostatnich czasach coraz bardziej popularne staje się rozwiązanie, w którym rezygnuje się z napędu na tylne koła. Nacisk położony jest jedynie na koło przednie. Skutek? Z założenia większa wygoda przy korzystaniu z jednej przerzutki. Choć taka opcja może ci się wydawać ryzykowna i nietypowa, może się okazać, że będzie bardzo wygodna także dla dziecka. Warto to omówić z twoim dziewięciolatkiem i przekonać się, jaki napęd jest dla niego wygodniejszy.
Podobna zasada dotyczy hamulców. Te mogą być nożne albo ręczne. Tak naprawdę nie ma jednej drogi dotyczącej doboru tego konkretnego elementu. Tu również kluczowe znaczenie mają preferencje dziecka. Jeżeli radzi sobie dobrze z hamulcem ręcznym, warto zdecydować się na taki, jeżeli zaś woli hamowanie nożne, to będzie lepszy wybór. Sprawdź wraz z dzieckiem różne modele i wybierz ten najlepszy.
Przejdźmy teraz do kwestii kół rowerowych. Jaki powinien być rozmiar kół a tym samym rozmiar ramy w tym przypadku? Dla młodszych dzieci odpowiednie są koła o wielkości osiemnastu lub dwudziestu cali, jednak dla dziewięciolatka to będą koła zdecydowanie za małe. Optymalnym wyborem będą koła o rozmiarze wynoszącym dwadzieścia cztery cale.
Budowa roweru to przede wszystkim pytanie o to, czy lepiej zdecydować się na konstrukcję aluminiową, czy metalową.
Jeżeli myślisz o stabilności i solidności roweru, nie ma podstaw, by sądzić, że ten aluminiowy będzie gorszy. Kluczowe znaczenie ma nie sam materiał, ale jakość kupowanego produktu. Przede wszystkim powinieneś skonsultować ze sprzedawcą lub samemu zweryfikować, czy poszczególne komponenty i akcesoria mają stosowne atesty. Tak jak sprawdza się to w przypadku kasków rowerowych. To o wiele ważniejsze wytyczne niż materiał, z którego wykonana jest rama. A jeżeli mowa nie o bezpieczeństwie, lecz o komforcie, zdecydowanie lepsza będzie rama aluminiowa. Będzie ona lżejsza, co zapewni maluchowi lepsze panowanie nad pojazdem i wygodę.
Sam rower to oczywiście nie wszystko. Niebagatelne znaczenie mają rozmaite akcesoria rowerowe, które można zakupić dodatkowo do jednośladu. Co może się do nich zaliczać? Z jednej strony elementy, które można zamocować w rowerze takie jak bagażnik czy też dzwonek. Z drugiej zaś strony nie tylko obowiązkowy kask, ale może być to także atrakcyjny ubiór, który spodoba się twojemu dziecku.
Odzież rowerowa to część wyposażenia, która ma znaczenie tak w kontekście wygody jak i estetyki jazdy. Odpowiednio dobrane koszulki rowerowe czy spodenki rowerowe sprawią, że jazda na rowerze będzie sprawiać prawdziwą frajdę, a ubranie nie będzie przeszkadzać w kręceniu pedałami. Właściwe buty rowerowe mogą spełnić to samo zadanie, a poza tym spodobać się dziecku i sprawić mu jeszcze większą radość z jazdy. To samo tyczy się choćby rękawiczek rowerowych, które może nie są niezbędne w przypadku dziewięciolatka, ale mogą mieć znaczenie estetyczne.
Dziewięcioletnie dziecko to wciąż dziecko, ale zarazem mały człowiek, który ma własne spostrzeżenia, ambicje i gusta. Myśląc o nich, warto dobierać rower tak, aby nie tylko był bezpieczny, ale dawał też zadowolenie dziecku. Jeśli to uczynisz, zapewnisz mu nie tylko wiele frajdy, ale też sprawisz, że jego pasja do kolarstwa będzie się rozwijała.