WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Boks

OSTATNIE ARTYKUŁY
BOKS

Bieg bokserski — co daje to ćwiczenie i jak je wykonywać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu

Boks to sport walki, w którym dwóch przeciwników walczy ze sobą wyłącznie za pomocą pięści. Taka forma pojedynku znana była praktycznie „od zawsze”. Zachowane zostały liczne świadectwa potwierdzające nie tylko występowanie, ale organizowanie konkursów w walce na pięści w czasach przed naszą erą. Współczesne zasady zawodowego boksu zostały opracowane i opublikowane w połowie XIX wieku. W 1916 roku zmieniono je m.in. w zakresie skrócenia walk o mistrzostwo świata do 15 rund, trwających po trzy minuty każda. Następne skrócenie walk bokserskich – do 12 rund – miało miejsce w latach 80. XX wieku po tragicznej śmierci Kim Duk-koo.

Boks jest uważany za sport niebezpieczny ze względu na bardzo duże prawdopodobieństwo ryzyka doznania urazu. Mimo postępu technicznego i nowoczesnych sprzętów ochronnych stopień urazowości w boksie wciąż jest bardzo wysoki.

Pierwszym mistrzem świata ery nowoczesnej został John L. Sullivan w 1895 roku. Najwięcej, bo aż 27 razy, tytuł mistrzowski obronił pięściarz Joe Louis. Do najbardziej znanych bokserów świata należą m.in. Muhammad Ali i Mike Tyson.