Trenowanie boksu nie musi oznaczać zajęć zorganizowanych. Nie musi również znaczyć przebywania na sali treningowej ani licznych sparingów. Jeśli interesujesz się sportami walki i marzy Ci się intensywny trening w domowym zaciszu, rozważ zakup worka treningowego. Dzięki temu sprzętowi sportowemu potrenujesz nie tylko siłę i szybkość, ale również ogólną kondycję fizyczną, wytrzymałość, większość technik uderzeń oraz ich celność. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda mocowanie worka bokserskiego w domu, przeczytaj nasz poradnik. Podpowiemy Ci w nim, jaki rodzaj worka treningowego wybrać i jak zamontować go w warunkach domowych.
Worek bokserski to świetny sprzęt sportowy. Z jego użyciem możesz przeprowadzić różnego rodzaju treningi, między innymi trening siły, wytrzymałości i techniki. Na rynku akcesoriów służących to trenowania sztuk walki, znaleźć można różnorakie worki. Najbardziej znane z nich to:
Jako, że klasyczny worek bokserski jest zdecydowanie najpopularniejszym ze wszystkich, to właśnie na jego montażu postanowiliśmy się skupić. Ten sprzęt treningowy montować można na trzy sposoby: na suficie, na wysięgniku przyczepionym do ściany oraz na przeznaczonej do tego podstawie. Jeżeli więc zastanawiasz się, jak wygląda sytuacja w przypadku rodzaju, który Cię interesuje, spieszymy z odpowiedzią!
Planujesz powiesić worek treningowy na suficie? Najlepiej zrób to w piwnicy lub w garażu na belce sufitowej. Jeżeli takowej nie masz, bądź zamierzasz powiesić go na terenie domu lub mieszkania, zrób to montując uchwyty sufitowe, które mogą obracać się wokół własnej osi. Zainwestuj w odpowiednio dobrany zestaw montażowy, który dopasowany będzie do wagi worka oraz do materiałów, z których wykonany jest Twój sufit. Dlaczego lepiej jest kupić gotowy zestaw do montażu haka niż szukać każdego elementu oddzielnie?
Mimo, że finansowo zazwyczaj lepiej wychodzi osobny zakup każdej części, kupując zestaw, dostajesz gwarancję dopasowania wszystkiego zarówno do siebie jak i do Twoich potrzeb. Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, jeśli chcesz powiesić worek na suficie, musisz zaopatrzyć się w hak, śruby, wkręty oraz kołki. Do montażu mocowania sufitowego potrzebować będziesz także wiertarki udarowej, wyposażonej w wiertło do betonu oraz… umiejętności. Wiercenie otworów w suficie jest bowiem znacznie trudniejsze niż wiercenie w ścianie.
Jeżeli chcesz powiesić worek bokserski, ale z jakiegoś powodu nie możesz tego zrobić na suficie, przymocuj sprzęt do uchwytu ściennego. Składa się on ze stelaża, który należy przykręcić do ściany oraz z ramienia, do którego przymocowany jest hak sztywny lub obrotowy. Na rynku sprzętu sportowego znaleźć można uchwyty o ramieniu różnej długości. Można więc dopasować go do swoich możliwości lokalowych. Optymalnym rozwiązaniem będzie uchwyt o zasięgu na tyle dużym, że zapobiegnie obijaniu się ciężkiego worka o ścianę. Zanim jednak zabierzesz się do wiercenia otworów, sprawdź, czy ściana nie jest wykonana z płyty gipsowo-kartonowej. Nie utrzyma ona ciężaru sprzętu.
W przypadku montażu sprzętu na suficie bądź na stelażu ściennym, niezbędne jest wiercenie dziur. Jest to rozwiązanie niezwykle inwazyjne. Jeżeli szukasz alternatywy, postaw na stojak bokserski, bądź kompletną stację bokserską. Unikniesz ingerencji w stały wygląd pomieszczenia – sprzęt można bowiem przesuwać i przenosić nieograniczoną liczbę razy. Jedyną wadą tej metody montowania worka bokserskiego jest jego cena. Stojak jest znacznie droższy niż uchwyt na ścianę lub sufit. Jest jednak pod wieloma względami bezpieczniejszy. Jego montaż nie wymaga także sprawdzenia, czy ściana zbudowana jest z pustaka, cegły czy karton-gipsu. Wystarczy postawić stojak na podłodze i cieszyć się aktywnością fizyczną w swoim własnym domu.