WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak trenować boks w domu? Co jest potrzebne do treningu bokserskiego?

26 sierpień 2020
#PORADY

Co jest potrzebne do treningów indywidualnych bokserskich w domu? Z pewnością przyda nam się worek do boksu, rękawice bokserskie oraz trochę przestrzeni. Trening na worku bokserskim, wykonywany w domu, może z powodzeniem zastąpić ćwiczenia z partnerem w klubie – choć oczywiście warto przeplatać między sobą różne rodzaje treningów. Sprawdź, jak trenować w domu boks! Trening bokserski w domu nie jest trudny.


Trening na worku bokserskim – podstawa trenowania boksu w domu

Nauka boksu w domu to dobry pomysł dla osób, które z różnych powodów nie chcą trenować w grupie. Jeśli zależy nam tylko na zwiększeniu siły bądź traktujemy boks jako okazję do pozbycia się negatywnych emocji, to trening bokserski w domu jest dobrym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak, że nikt nie doradzi nam tak dobrze jak profesjonalny trener boksu. Jeśli chcemy skorygować postawę albo uderzenie bądź nie czujemy się pewnie jako początkujący bokserzy, możemy spróbować najpierw kilku lekcji indywidualnych z trenerem, a dopiero potem kontynuować naukę w domu.

Do treningu przydadzą nam się:

Jeśli mamy możliwość bezpiecznego trenowania w pomieszczeniu z lustrem, to możemy na bieżąco widzieć i korygować swoją postawę bokserską. Nie trenujmy w pomieszczeniach z cienkimi ścianami, aby nie drażnić sąsiadów dźwiękami głośnego treningu. Wbrew pozorom dźwięk uderzania w słabo wygłuszonych domach może się mocno nieść do mieszkań innych osób.

Walka z cieniem – trening szybkościowy boksu w domowych warunkach

Ćwiczenia z workiem treningowym to nie wszystko. Inną opcją niż wyprowadzanie ciosów w worek jest tzw. walka z cieniem. Polega na wyobrażaniu sobie przeciwnika, który nas atakuje oraz udawaniu, że odparowujemy ciosy i chcemy go trafić. 

Walkę z cieniem można trenować na małej przestrzeni i nie potrzebujemy do niej rękawic bokserskich. W tym przypadku ćwiczymy głównie szybkość i precyzyjność ciosów, a nie samą siłę. Ćwiczenia walki z cieniem wykonujemy w formie 3-minutowych rund. Pomiędzy każdą rundą dajemy sobie 1 minutę przerwy.

Jak przygotować pomieszczenie w domu do treningu bokserskiego?

Podstawą jest odpowiednia przestrzeń. Trenując boks będziemy wykonywać szybkie i mocne ruchy, odskakiwać, poruszać się w różnych kierunkach. Dlatego jeśli możemy wydzielić osobne pomieszczenie do treningu boksu, to powinniśmy to zrobić. Jeśli nie mamy takiej możliwości, zadbajmy, aby w bezpośredniej okolicy stojaka na worek treningowy i worka treningowego nie znalazły się żadne przedmioty. 

Worek wprowadzony w ruch silnym ciosem nie może o nic zahaczyć. Z kolei na podłodze dookoła worka nic nie powinno leżeć w promieniu ok. 1-2 metrów. Dzięki temu nie będziemy martwić się, że wyprowadzając cios bądź podskakując potkniemy się o przypadkowy przedmiot. Podobnie jak podczas treningu w klubie, tutaj też potrzebujemy rękawic bokserskich, aby amortyzować uderzenia. Trenując samodzielnie w domu nie potrzebujemy ochraniaczy bokserskich na głowę i zęby.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BOKS

Ćwiczenia z workiem treningowym

Ćwiczenia z workiem treningowym
BOKS

Jak zwiększyć siłę ciosu? Bezpieczne ćwiczenia na cios bokserski w klubie

Jak zwiększyć siłę ciosu? Bezpieczne ćwiczenia na cios bokserski w klubie
BOKS

Boks - jak dobrać rękawice bokserskie

Boks - jak dobrać rękawice bokserskie

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu