WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Siatkówka

OSTATNIE ARTYKUŁY
SIATKÓWKA

Jak napompować piłkę do siatkówki — pompowanie z i bez igły

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu

Minonette – tak nazywała się pierwsza gra nowożytna, na kanwie której rozwinęła się współczesna piłka siatkowa. Zasady zostały opracowane w 1895 roku, jednak pierwsze rozgrywki, charakteryzujące się podobnymi regułami, z pewnością miały miejsce już w czasach starożytnych.

Piłka siatkowa to sport zespołowy. W meczu biorą udział dwie drużyny, składające się z siedmiu zawodników – rozgrywających, atakujących, środkowych, przyjmujących i libero. Ten ostatni, z języka włoskiego „wolny”, ma za zadanie grać wyłącznie obronnie. Aby łatwiej można było go wyróżnić, w siatkówce ubierany jest w strój innego koloru względem reszty zawodników w drużynie.

Pierwsze Mistrzostwa Świata mężczyzn w piłce siatkowej zostały zorganizowane w 1949 roku. Trzy lata później odbyły się Mistrzostwa świata kobiet. Od 1964 roku siatkówka jest dyscypliną olimpijską. Po raz pierwszy w tej roli zadebiutowała podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Dwanaście lat później polska reprezentacja siatkarzy zdobyła złoty medal na igrzyskach w Montrealu.