WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać piłkę do siatkówki halowej?

17 luty 2021

Jak wybrać piłkę do siatkówki na podstawie jej obwodu i ciężaru? Wbrew pozorom te parametry mają ogromne znaczenie. Obwód i ciężar piłki siatkowej będą inne dla graczy początkujących oraz inne dla graczy zaawansowanych. Jaka piłka do siatkówki będzie idealna dla ciebie? Sprawdź.

Jaki obwód i ciężar piłki do siatkówki halowej?

Siatkówka jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie. W Polsce, jak i w Europie, to drugi najczęściej uprawiany sport zespołowy. Nad Wisłą to kilka milionów siatkarzy: amatorów, pasjonatów, kibiców i profesjonalistów.

Najważniejszym atrybutem tego sportu jest piłka do siatkówki do halowej, która jest charakterystyczna i mocno wyróżnia się spośród piłek przeznaczonych do uprawiania innych dyscyplin. Jej oficjalne wymiary to: obwód 65 cm – 67 cm (rozmiar 5) oraz masa 260 gramów – 280 gramów.

Każdy siatkarz w swoim arsenale musi posiadać piłkę siatkarską. Dziś dowiecie się, jak dobrać skrojoną idealnie pod siebie piłkę do siatkówki halowej, czyli do gry wewnątrz (indoor).

wybor_pilki_do_siatkowki_halowej

Jaka piłka do siatkówki, czyli na co zwracać uwagę przy wyborze

Na samym początku powinniśmy zwrócić uwagę, dla kogo wybieramy piłkę. Najważniejszymi czynnikami są:

  • Poziom zaawansowania zawodnika
  • Wiek zawodnika
  • Jak intensywnie zawodnik ma zamiar korzystać z piłki.

W przypadku zawodników zaawansowanych warto też zwrócić uwagę na preferowany styl gry: defensywny/ofensywny. Zawsze przyda się i tak ochraniacz na ręku siatkarza, czyli rękawek siatkarski.

pilka_do_siatkowki_halowej

Jaki obwód i ciężar piłki siatkowej dla początkujących?

Jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki na siatkarskich parkietach lub zamierzasz grać rekreacyjnie, wybierz piłki z linii V100. To najprostszy typ piłki spełniający podstawowe standardy (rozmiar, masa, kulistość), który jest bardzo przystępny cenowo.

  • ALLSIX V100 – klasyczne, zszywane ze sobą panele oraz butylowa dętka. Piłka w sam raz na początek!
  • ALLSIX V100 SOFT – to piłka skrojona dla młodych adeptów siatkówki. Występuje w 3 kategoriach wagowych: 200g – 220g (polecana dla dzieci w wieku 6-10 lat), 230g – 250g (polecana dla dzieci w wieku 11-14 lat) i 260g – 280g (klasyczna masa, dla zawodników od 15 roku życia).

Dodatkowo, piłki typu SOFT, są pokryte miękką powłoką zewnętrzną, która zmniejsza dyskomfort przy odbiciach sposobem dolnym i górnym. Jeśli potrzebujesz piłki dla maluchów, wybierz Mikasę VS170W. Waży zaledwie 170 gramów! Piłka lekka jak powietrze – zabawa nią nie sprawi problemów żadnemu dziecku.

Jaki obwód i ciężar piłki siatkowej dla średnio zaawansowanych?

Dla zawodnika, który ma już opanowane podstawowe zagrania siatkarskie, ma kontakt z siatkówką 2-3 raz w tygodniu, polecam dwa modele piłek:

  • ALLSIX V500 – ta piłka posiada klasyczne, termicznie klejone ze sobą panele, co zwiększa precyzję trajektorii lotu piłki, pomaga w utrzymywaniu prawidłowego ciśnienia i zwiększa jej trwałość. Pęcherz piłki jest przytwierdzony do powłoki zewnętrznej, co sprawia, że piłka jest lepiej wyważona.
  • Gdy potrzebujesz większej amortyzacji, wybierz Mikasę V330W, która oprócz laminowanych paneli, mających większą elastyczność, posiada identyczne parametry jak opisana powyżej piłka.

Jaki obwód i ciężar piłki siatkowej dla zaawansowanych?

Doszliśmy do momentu, którym na pewno większość czytelników jest najbardziej zainteresowana. Co polecamy dla zawodników profesjonalnych, zawodowych czy po prostu intensywnie trenujących siatkówkę? Przede wszystkim – modele z homologacją FIVB!

ALLSIX V900 – świetnie wyważona piłka, w odróżnieniu od innych piłek dla zawodowców, od wewnątrz. Klejone termicznie panele oraz miękka i elastyczna powłoka zewnętrzna sprawiają, że piłka zalicza się do grupy defensywnych – wybacza wiele błędów, ale też jest łatwiejsza w odbiorze i obronie. Jest dedykowana wszystkim tym, którzy ponad siłę cenią w siatkówce technikę.

Molten v5m5000 – to kolejna piłka z grupy defensywnych. Jest bardzo podobna do wcześniej opisanej piłki V900, pod względem technicznym odróżnia ją jedynie sposób wyważenia. Zamiast wewnętrznych krążków stabilizujących powłoka zewnętrzna piłki pokryta jest sześciokątnymi wypustkami, przypominającymi plastry miodu – to technologia FLISTATEC. Odpowiada za lepsze opływanie piłki przez powietrze, co poprawia jej trajektorię lotu.

Podobną technologię służącą poprawieniu toru lotu piłki zastosowano w Mikasie V200W (to następczyni wszystkim znanego „świderka” – Mikasy MVA200). W piłce tej zastosowany podwójny system mikrowgłębień. Wykorzystując go, wzorowano się na piłeczce golfowej, która świetnie radzi sobie z oporami powietrza. Co więcej, piłka ta nie jest aż tak dobrze zamortyzowana jak poprzedniczki, a jej powłoka jest mniej elastyczna. To wszystko sprawia, że piłka jest dynamiczniejsza, ale jednocześnie sprawia więcej problemów w obronie. Jest dedykowana dla wszystkich tych, którzy preferują ofensywną i siłową siatkówkę.

Teraz nie powinieneś mieć problemów z doborem właściwej dla piłki do siatkówki halowej. Pamiętaj też o odpowiednim wyborze butów siatkarskich. Czekam na Ciebie na parkiecie!

Autor: Aleksander Gajcy

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SIATKÓWKA

Co to jest libero w siatkówce?

Co to jest libero w siatkówce?
SIATKÓWKA

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?
SIATKÓWKA

Siatkówka - zasady gry. Poznaj zasady gry w piłkę siatkową!

Siatkówka - zasady gry. Poznaj zasady gry w piłkę siatkową!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu