WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Siatkówka - zasady gry. Poznaj zasady gry w piłkę siatkową!

23 lipiec 2020
#PORADY

Zasady gry w piłkę siatkową są jasne. W grze biorą udział dwie drużyny. Każda stara się przerzucić piłkę nad siatką (nie łapiąc jej w dłonie, a odbijając) i sprawić, żeby przeciwnik nie zdołał jej odbić. Na boisku obowiązuje etyka gry, której zawodnicy muszą przestrzegać. Poznaj podstawowe zasady gry w siatkówkę!


Podstawowe zasady siatkówki

W siatkówce mierzą się ze sobą dwie drużyny. Skład każdej to sześć osób. Na boisku do siatkówki podczas gry może przebywać maksymalnie 12 osób. Gracze rezerwowi czekają na swoją kolej w kwadracie dla zmienników. Gra w siatkę polega na odbijaniu piłki do siatkówki w taki sposób, aby drużyna przeciwna nie dała rady jej odbić w swoim polu.

Piłkę można odbijać dowolną częścią ciała, oczywiście najczęściej są to ręce. Dlatego też wybite palce to typowa siatkarska kontuzja. Po odbiciu piłka musi przelecieć nad siatką. Jeśli przeciwnik nie da rady jej odbić i wyląduje ona w polu (nie poza linią końcową i liniami bocznymi!), to zdobywamy punkt. 

Zasady grania w siatkówkę – punktacja i wygrana

Każda drużyna po otrzymaniu piłki od drużyny przeciwnej może odbić ją maksymalnie trzy razy, stosując: odbiór, wystawę i atak. Większa liczba odbić to błąd i punkt dla drużyny przeciwnej. Mecz siatkówki nie ma limitu czasowego.

Rozgrywany jest do trzech setów. Każdy wygrany set to 25 zdobytych punktów. Istnieją sytuacje, w których drużyna rozgrywa piątego seta (tie-break), aby nie doszło do remisu. Wtedy wygrywa drużyna, która osiągnie 15 punktów lub dwa punkty więcej od drużyny przeciwnej w przypadku gry na przewagi.

Bardzo ważne są także ustawienia w siatkówce. Regulują początek rotacji zawodników. Podstawowymi pozycjami w siatkówce są:

  • zawodnicy przyjmujący,
  • atakujący lewy,
  • atakujący prawy,
  • środkowy,
  • rozgrywający,
  • libero.

Zawodnicy zmieniają swoje pozycje, gdy ekipa odbierająca zagrywkę zdobywa prawo do jej wykonania. Rotacja odbywa się o jedną pozycję w obrębie danego zespołu i zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Fot 1. Materiał własny

Przepisy w siatkówce – zasady sportowego zachowania się na boisku

Istnieją także przepisy określające, jak należy zachować się na boisku do siatkówki. Od zawodników wymaga się szacunku do przeciwników oraz sędziego, nieokazywania agresji w zbyt ekspresyjny sposób oraz etycznej gry. Wszelkie niesportowe zachowania mające na celu utrudnić celowo grę drużynie przeciwnej są zabronione. Jeśli wystąpią, sędzia pokaże zawodnikowi, który się ich dopuścił żółtą lub czerwoną kartkę.

Podczas oficjalnych zawodów zawodnicy muszą mieć na sobie konkretny strój: koszulki i spodenki do siatkówki, skarpety i buty siatkarskie. Odzież i obuwie muszą być czyste. Strój całej drużyny muszą być jednakowe i w tym samym kolorze. Koszulki i spodenki muszą być zgodne ze standardami FIVB. Dodatkowo koszulki muszą być ponumerowane (numery od 1 do 18).

Każdy, kto myśli o rozpoczęciu treningów siatkarskich, powinien najpierw zadbać o swoją kondycję i wydolność płuc. Na boisku sporo się dzieje, zawodnicy muszą się poruszać szybko, dużo i przy tym cały czas zachowują skupienie. Przed grą konieczna jest rozgrzewka całego ciała ze szczególnym uwzględnieniem rąk. Siatkarze, którzy zapominają o rozgrzewce, narażają się na kontuzje palców i nadgarstków. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SIATKÓWKA

Libero - siatkówka. Kim jest libero w siatkówce?

Libero - siatkówka. Kim jest libero w siatkówce?
SIATKÓWKA

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?
SPORT, SIATKÓWKA

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu