WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?

19 sierpień 2020
#PORADY

Ile wynosi wysokość siatki w siatkówce mężczyzn, a ile w siatkówce kobiet? Różnice są niewielkie, ale mają wpływ na rozgrywkę. Wysokość siatki zawsze mierzy się na samym środku boiska, ponieważ siatka ma tendencję do lekkiego opadania pod swoim ciężarem. Poza wysokością pozostałe wymiary siatki też są ściśle określone i muszą być respektowane. Sprawdź, ile wynosi wysokość siatki dla kobiet, mężczyzn, młodzików i młodziczek.


Wysokość siatki do siatkówki – ile wynosi w zależności od rozgrywek?

Jednym z najważniejszych elementów boiska do siatkówki jest rozwieszona równo na jego połowie siatka. Z łatwością można zauważyć, że w zależności od rodzaju zawodów – czyli tego, kto gra – wysokość siatki w siatkówce jest różna. Wynika to z przystosowania siatki do średniego wzrostu określonych grup graczy, takich jak kobiety, mężczyźni, dzieci. Dlatego właśnie wysokość siatki w siatkówce męskiej wynosić 2,43 metra. Z kolei wysokość siatki w siatkówce kobiecej to 2,24 metra. Natomiast chłopcy grają z siatką, która jest rozwieszona na wysokości 2,35 metra. Dziewczyny mają siatkę zawieszoną na wysokości 2,15 metra.

Siatka do siatkówki zawsze zawieszona jest pionowo nad osią linii wyznaczającej środek. Środek siatki często lekko opada pod jej ciężarem, dlatego ciężko jest zachować jej identyczną wysokość na całej długości. Dlatego zgodnie z międzynarodowymi przepisami końce siatki umiejscowione nad liniami bocznymi muszą mieć dokładnie taką samą wysokość – i ta wysokość może być trochę większa, niż podają przepisy. To jednak niewielka różnica, wynosi maksymalnie 2 cm. Określana jest mianem marginesu błędu czy zapasu właśnie na wypadek opadania siatki na samym jej środku. Podczas zawodów wysokość siatki mierzona jest na środku boiska.

Wysokość siatki to nie wszystko – liczą się też jej wszystkie parametry!

Szerokość siatki do siatkówki wynosi 1 metr, długość – od  9,5 do 10 metrów, wraz z odcinkami o długości do 50 cm, które znajdują się za taśmami bocznymi po każdej stronie siatki. Górna część siatki obszyta jest po obu stronach poziomą białą płócienną taśmą, tworzącą 7-centymetrową krawędź na całej jej długości. Z kolei dolna część siatki i obszyta jest poziomą taśmą o szerokości 5 cm. Struktura siatki to kwadratowe oczka o boku 10 cm. Siatka pewnie trzyma się słupków dzięki elastycznej lince, która ukryta jest wewnątrz taśm i zapewnia odpowiednie napięcie.

Jak zachować się przy siatce do siatkówki?

Siatka, tak samo jak piłka do siatkówki, podlega konkretnym zasadom. Niezależnie od wysokości siatki nie można:

  • gwałtownie szarpać, sztucznie obniżać,
  • niszczyć,
  • łapać,
  • korzystać z pomocy siatki pomiędzy antenkami dla podparcia albo stabilizacji,
  • działać na szkodę przeciwnika podczas jego gry piłką.

Kontakt zawodnika z siatką pomiędzy antenkami podczas gry piłką jest błędem. Gra piłką w siatkówce obejmuje m.in. wyskok, uderzenie piłki, próbę uderzenia oraz bezpieczne lądowanie. Zawodnik może dotknąć słupka, siatki albo innych przedmiotów znajdujących się na zewnątrz antenek, ale nie może mieć to wpływu na przebieg gry. Jeśli siatka samoistnie dotknie zawodnika pod wpływem uderzenia w nią piłką, to nie jest to traktowane jako błąd. Za wszelkie działania niezgodne z regulaminem można otrzymać czerwoną albo żółtą kartkę.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SIATKÓWKA

Co to jest libero w siatkówce?

Co to jest libero w siatkówce?
SIATKÓWKA

Siatkówka - zasady gry. Poznaj zasady gry w piłkę siatkową!

Siatkówka - zasady gry. Poznaj zasady gry w piłkę siatkową!
SPORT, SIATKÓWKA

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu