WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jaką piłkę do siatkówki kupić?

04 luty 2020
#PORADY
#SPRZĘT

Siatkówka należy do najpopularniejszych i najchętniej uprawianych sportów drużynowych zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. W okresie zimowym szlifujemy formę w hali. W okresie letnim natomiast, halę zamieniamy na piasek i plażową odmianę tej dyscypliny sportu. Bez względu na to gdzie gramy, ważnym elementem rozgrywki jest wybór odpowiedniej piłki. Jaka piłka do siatkówki będzie najlepsza?


Piłka do siatkówki – co warto o niej wiedzieć?

Na rynku sportowym mamy dostęp do wielu rodzajów piłek do siatkówki. Różnią się one nie tylko ceną, modelem, nazwą producenta. Głównym kryterium naszego wyboru powinno być jednak jej przeznaczenie. Stąd też możemy zdecydować się na piłkę do siatkówki halowej lub piłkę do siatkówki plażowej. Najlepsza piłka do siatkówki powinna spełniać kilka kryteriów. Przy zakupie zwróćmy uwagę na jakość wykonania osłony piłki. Zazwyczaj będzie ona wykonana ze skóry syntetycznej. Materiał ten od jakiegoś czasu wypiera skórę naturalną, posiadającą m.in. większą tendencję do chłonięcia wilgoci.

Fot 1. Materiał własny

Dobre piłki do siatkówki powinny być złożone z podłużnych paneli, które mogą być ze sobą sklejone lub zszyte. Ilość paneli zależy od modelu i producenta piłki. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę także na wnętrze piłki czyli dętkę. Może być ona wykonana z różnego materiału np. butylu lub lateksu. W tym miejscu sprawdźmy  jak napompować piłkę do siatkówki. Warto do tego celu użyć specjalnej pompki sportowej z igłą. Igłę przed włożeniem w wentyl należy zwilżyć, następnie utrzymując piłkę na stabilnej powierzchni wykonujemy kilka ruchów pompką, do odpowiadającego nam poziomu. Zazwyczaj na konkretnym modelu będziemy mieć oznaczenie, jakie ciśnienie dla piłki jest właściwe.

Fot 2. Materiał własny

Jaką piłką grają siatkarze na hali?

Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów piłek w różnych rozmiarach. Jaką piłką grają siatkarze na treningach i meczach? Najlepszym wyborem będą piłki w rozmiarze 5, bo takimi rozgrywa się nie tylko zawodowe mecze, ale także amatorskie turnieje. Waga takiej piłki powinna oscylować w granicach 270 gram, a obwód wynosić 66 cm. Ponadto ważnym parametrem jest kryterium odbicia, które wynosi od 60 do 66 cm. Godnymi polecenia, są piłki Allsix np. model V900.

Fot 3. Materiał własny

Jaką piłkę do plażówki wybrać?

Piłka do grania w siatkówkę plażową będzie nieco różnić się od modeli halowych. Przede wszystkim jest większa, jej obwód to 67-68 cm. Inna powinna być tez wysokość odbicia i wynosić od 53 do 61 cm. Jaka piłka do siatkówki plażowej będzie odpowiednia? Dobrym wyborem będzie Copaya BV 900 z atestem FIVB. Wiele osób twierdzi, że to najlepsza piłka do siatkówki plażowej.

Fot 4. Materiał własny

Autor: Łukasz Kolasa

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SIATKÓWKA

Libero - siatkówka. Kim jest libero w siatkówce?

Libero - siatkówka. Kim jest libero w siatkówce?
SIATKÓWKA

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?
SIATKÓWKA

Siatkówka - zasady gry. Poznaj zasady gry w piłkę siatkową!

Siatkówka - zasady gry. Poznaj zasady gry w piłkę siatkową!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu