WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Co to jest libero w siatkówce?

14 listopad 2022
#PORADY

Zawodnik libero w siatkówce został oficjalnie wprowadzony w 1998 roku. Powodem powstania libero było zwiększenie płynności gry i liczby akcji. Libero to siatkarz, który może grać tylko na pozycji obrony – nie może atakować ani być kapitanem zespołu. Każdy zespół może posiadać do dwóch zawodników libero, którzy zmieniają się w czasie rozgrywki zgodnie z potrzebą. Dowiedz się więcej o tym, kim jest libero w siatkówce!


Libero – kto to jest i jakie ma zadanie?

Ważnym elementem ustawień w siatkówce jest zawodnik libero. Jego zadaniem jest tylko i wyłącznie gra obronna. Jest wyspecjalizowany w przyjmowaniu zagrywek. Nie może jednak:

  • zagrywać piłki,
  • blokować,
  • wykonywać próby bloku,
  • wykonywać spełnionego ataku z żadnego miejsca, podczas gdy piłka znajduje się powyżej górnej krawędzi siatki (całkowicie),
  • nie może być też kapitanem zespołu.

Libero może za to zastąpić w grze każdego zawodnika strefy obrony, zazwyczaj to zawodnik środkowy. Liczba takich zmian jest nieograniczona, ponieważ wymiana zawodników przez libero nie jest zaliczana do zmian regulaminowych. Ma to jednak pewne obostrzenia. Zawodnik na pozycji libero może zostać zastąpiony tylko na zasadzie zmiany powrotnej – przez siatkarza, za którego wszedł na parkiet. Pomiędzy zmianami z udziałem libero musi zostać rozegrana akcja.

libero w siatkówce

Libero wyróżnia się tym, że ubrany jest w koszulkę innego koloru niż pozostali gracze z jego drużyny. Kolor jego koszulki musi kontrastować z kolorem odzieży pozostałych siatkarzy. Pozycja libero została wprowadzona w 1998 roku. Uznano, że libero w siatkówce zwiększy liczbę akcji oraz płynność gry. 

Ilu zawodników libero może być w jednej drużynie?

Zasady gry w siatkówkę określają, że każdy zespół ma prawo do wyznaczenia z listy zawodników w protokole do dwóch libero. Jeśli zespół ma więcej niż 12 zawodników, to musi posiadać dwóch zawodników libero. Jeśli mniej – może, ale nie musi, mieć jednego zawodnika wyspecjalizowanego w grze obronnej. Wszyscy grający na pozycji libero muszą być zapisani w protokole zawodów, w specjalnie do tego przeznaczonych rubrykach. Libero przebywający aktualnie na boisku to tzw. grający libero. Libero czekający na zmianę to tzw. drugi libero.

Jeżeli drużyna posiada tylko jednego zawodnika libero (albo drugi libero jest niezdolny do gry, np. z powodu kontuzji) trener może wyznaczyć jako nowego libero na czas do końca meczu. Wybiera wtedy spośród siatkarzy nieznajdujących się na boisku do siatkówki.

Libero, tak samo jak każdy inny zawodnik, może zostać ostrzeżony przez sędziego czerwoną lub żółtą kartką. Każdy zawodnik, który nie poprawi swojego zachowania po oficjalnym upomnieniu, może zostać czasowo wykluczony z gry lub zdyskwalifikowany.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SIATKÓWKA

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?
SIATKÓWKA

Siatkówka - zasady gry. Poznaj zasady gry w piłkę siatkową!

Siatkówka - zasady gry. Poznaj zasady gry w piłkę siatkową!
SPORT, SIATKÓWKA

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu