WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Boisko do siatkówki - jakie wymiary powinno mieć?

23 lipiec 2020
#PORADY

Jakie wymiary ma boisko do siatkówki? Na jakiej nawierzchni mierzą się ze sobą gracze i na jakiej wysokości mają zawieszoną siatkę? Wszystkie wymiary boiska do siatkówki oraz jego pozostałe elementy są precyzyjnie określone. Gracze profesjonalni zawsze mierzą się ze sobą na boiskach do siatkówki, które spełniają wymogi oficjalnych rozmiarów.


Jak wygląda i jakie wymiary ma boisko do siatkówki?

Boisko do siatkówki ma kształt prostokąta. Jest ograniczone liniami. Powinno posiadać dwie linie boczne, dwie linie końcowe, linię środkową oraz dwie linie ataku. Na środku boiska znajduje się specjalna siatka do siatkówki. Przy jednym ze słupków jest stanowisko sędziego. 

Dłuższy bok boiska ma 18 metrów, krótszy powinien mieć 9 metrów. Strefa wolna (znajdująca się za liniami boiska) powinna mieć minimum 3 metry szerokości z każdej strony. Jeśli są to rozgrywki organizowane przez FIVB (Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej), to strefa wolna musi mieć 5 metrów szerokości. Oś środkowej linii na boisku, rozdzielającej połowy należące do drużyn, przebiega na wysokości 9 metrów linii bocznej. Każda drużyna na swojej połowie ma wyznaczoną strefę ataku (na wysokości trzech metrów od osi linii środkowej) oraz strefę zagrywki (jej szerokość to 9 metrów i głębokości takiej samej, jak strefa wolna). Piłka serwowana jest w strefie zagrywki, spoza linii końcowej.

To oficjalne wymiary boiska do siatkówki, jednak każdy, kto trenuje siatkówkę wie, że często boiska szkolne i hale nie spełniają tych wymogów. W przypadku gry rekreacyjnej nie robi to jednak większej różnicy. Zawodnicy, którzy grają profesjonalnie, muszą trenować na boiskach do siatkówki o właściwych wymiarach.

Fot 1. Materiał własny

Na jakiej wysokości powinna wisieć siatka na boisku do siatkówki?

Wymiary pola do siatkówki są ważne, ale tak samo duże znaczenie ma wysokość, na której wisi siatka. W przypadku rozgrywek mężczyzn jej wysokość musi wynosić 2,43 metra. Z kolei w rozgrywkach kobiet siatka powinna wisieć na wysokości 2,24 metra. Inne parametry są także dla młodszych siatkarzy. Młodzi siatkarze grają z siatką, która jest rozwieszona na wysokości 2,35 metra. Dziewczyny z kolei grają z siatką na wysokości 2,15 metra.

Ostatnim, nie mniej ważnym elementem jest parkiet, na którym mierzą się zawodnicy. Boisko do siatkówki musi mieć płaską i twardą nawierzchnię, chyba że gracze grają w siatkówkę plażową – wtedy muszą radzić sobie z piaskiem. Jednak w przypadku zwykłej siatkówki halowej grają na parkietach. FIVB określa w swoich zasadach, że nawierzchnia boiska ma być wykonana z drewna lub syntetyczna. Boisko i strefa wolna mają się różnić kolorami.

Fot 2. Materiał własny

Jak należy zachować się na boisku do siatkówki?

Przede wszystkim należy grać zgodnie z zasadami gry w siatkówkę. Nie wolno obrażać sędziego ani przeciwników, ostentacyjnie okazywać złości, ograniczać widoczności piłki przeciwnikom. Nie powinno się okazywać braku szacunku innym osobom ani zachowywać w tzw. niesportowy sposób. Każde takie zachowanie może skutkować otrzymaniem żółtej lub czerwonej kartki. To oficjalne upomnienia. Jeśli zawodnicy nic sobie z nich nie robią, mogą zostać zdyskwalifikowani.

Ponadto na boisko do siatkówki należy przychodzić w pełni przygotowanym. Na nogach powinniśmy mieć specjalne buty siatkarskie, które nie tylko zwiększą komfort gry, ale i nie rysują parkietu. Podeszwy butów do siatkówki zawsze powinny być czyste – obuwie, w którym gramy na hali, nie powinno służyć do innych celów, przede wszystkim do chodzenia na zewnątrz. Jeśli chcemy grać bez butów, to możemy wybrać odmianę siatkówki, jaką jest siatkówka plażowa.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SIATKÓWKA

Libero - siatkówka. Kim jest libero w siatkówce?

Libero - siatkówka. Kim jest libero w siatkówce?
SIATKÓWKA

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?
SPORT, SIATKÓWKA

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu