WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Na czym polegają ustawienia w siatkówce?

23 lipiec 2020
#PORADY

Ustawienie zawodników w siatkówce to podstawa porządku gry. Determinuje rotację przy zdobyciu punktu przez drużynę, która zdobyła punkt. W momencie zagrywki każdy zawodnik musi znajdować się na swoim polu. Następnie zawodnicy mogą swobodnie poruszać się po swojej połowie boiska, nie przeszkadzając zawodnikom z drużyny w wykonywaniu ich akcji. Poznaj podstawy ustawień siatkarskich!


Podstawowe ustawienia siatkarskie

Poza zasadami gry w siatkówce niezwykle ważne są ustawienia zawodników na boisku. Gracze wychodzą na boisko siatkarskie i ustawiają się w ściśle określonych miejscach, a następnie w trakcie gry dokonują rotacji. Ustawienie początkowe to konkretne rozmieszczenie na boisku następujących zawodników:

  • przyjmującego,
  • atakującego lewego,
  • atakującego prawego,
  • środkowego,
  • rozgrywającego,
  • libero.

Zawodnicy umiejscowieni się wzdłuż siatki to zawodnicy linii ataku – zajmują pozycje:

  • czwartą (zawodnik lewy ataku),
  • trzecią (środkowy ataku),
  • drugą (prawy ataku).

Trzej pozostali zawodnicy są zawodnikami linii obrony. Zajmują pozycje: piątą, szóstą i pierwszą. Istotne jest, aby każdy z zawodników stojący na linii obrony znajdował się dalej niż zawodnik stojący na linii ataku. Libero to zawodnik, który okresowo zastępuje na boisku jednego ze środkowych zawodników bloku. 

Każdy zawodnik musi znajdować się na swojej pozycji (swojej przestrzeni na boisku do siatkówki), nie może wyjść poza pole gry w momencie zagrywania piłki do siatkówki przez zagrywającego. Po wykonaniu zagrywki zawodnicy mogą się już przemieszczać oraz zajmować dowolne pozycje (na swojej stronie boiska oraz w strefie wolnej).

Fot 1. Materiał własny

Na czym polegają przejścia w siatkówce?

W siatkówce można zaobserwować częste przejścia, czyli zmiany w ustawieniach zawodników. Do rotacji dochodzi w momencie, w którym drużyna przyjmująca zagrywkę zdobywa punkt.

Rotacja zawodników odbywa się zawsze z ruchem wskazówek zegara. Pozycje zmienia się tylko o jedno miejsce naraz. Trener drużyny przed rozpoczęciem każdego seta w grze przekazuje sędziemu kartkę z ustawieniem początkowym. W ten sposób arbiter może łatwo kontrolować prawidłowość rotacji w czasie meczu.

Błędy w ustawieniach w siatkówce

Podczas gry w siatkówkę najczęściej mamy do czynienia z nieprawidłową kolejnością zagrywki. Wtedy zagrywki dokonuje siatkarz, który powinien to zrobić. Zawodnicy spoza strefy ataku (znajdujący się w momencie rozpoczęcia akcji na pozycji pierwszej, szóstej i piątej), nie mogą blokować ani atakować sprzed linii trzeciego metra.

W momencie, w którym zdecydują się zaatakować, muszą wykonać wybicie min. trzy metry od siatki. W ten sposób pozbawiają rozgrywającego w drugiej linii możliwości wykonania niespodziewanego ataku w drugim odbiciu piłki (kiwki). Jeśli sędzia zauważy błędy w ustawieniu, będzie skutkowało to utratą punktu. Z kolei za inne niesportowe zachowania można otrzymać żółtą lub czerwoną kartkę.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SIATKÓWKA

Libero - siatkówka. Kim jest libero w siatkówce?

Libero - siatkówka. Kim jest libero w siatkówce?
SIATKÓWKA

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?
SPORT, SIATKÓWKA

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu