WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wybite palce – typowo siatkarska kontuzja

04 luty 2020
#PORADY
#TEMATY OKOŁOSPORTOWE

Siatkówka nie jest sportem kontaktowym, jednak nie oznacza to wcale, że zawodnicy uprawiający ten sport nie doznają kontuzji. Wiele wyskoków i zeskoków naraża osoby grające w piłkę siatkową na urazy stawu skokowego, nadciągnięcia, a nawet naderwania mięśni. Jest to jednak (na szczęście) nie aż tak częste. O wiele powszechniejszą przypadłością są kontuzje palców – najczęściej ich wybicia. Stąd też częsty widok graczy, którzy mają je obandażowane. Często zdarza się, że podczas obijania bloku piłka leci z bardzo dużą szybkością. W takich okolicznościach łatwo o wybicie palca.


Co zrobić, gdy wybity zostanie kciuk?

Zazwyczaj problem dotyczy palca wskazującego lub serdecznego, jednak jest też prawdopodobieństwo wybicia kciuka. To niezbyt częsty uraz, ale jak najbardziej możliwy. Szczególnie we znaki daje się on rozgrywającym, którzy właśnie za pomocą kciuków najczęściej wypychają piłkę przy odbiciu oburącz górnym. Jest to dla nich kontuzja niezwykle uciążliwa, ale istnieją rozwiązania, dzięki którym można uśmierzyć ból kciuka, a także zabezpieczyć go przed jeszcze głębszym uszkodzeniem.

Fot 1. Materiał własny

Jak usztywnić kciuk?

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z problemem jest usztywnienie kciuka. Zatem jak usztywnić wybity kciuk? Na to pytanie jest kilka odpowiedzi, ponieważ jest kilka metod tego, by ustabilizować wybity kciuk. Opatrunek to absolutna podstawa. Pierwszym sposobem jest usztywnienie kciuka plastrem, czyli tzw. tejpowanie. Polega ono na tym, że owija się palec krótkim paskiem, który zostaje przytwierdzony do kciuka klejem w sprayu. Tego rodzaju opatrunek owija się począwszy od przedniej strony nadgarstka, a potem prowadzi go wokół tylnej części dłoni obok kciuka, aby owinąć tylną część nadgarstka i powrócić do miejsca owijanego na początku. Następnie należy zasłonić kciuk paskami, które prowadzą aż do paznokcia. Ważne, aby nie blokować ruchu tego palca. Taka metoda może znacznie ograniczyć przeprost kciuka i sprawić, że gra w siatkówkę będzie znów możliwa (chociaż niepozbawiona ryzyka).

Fot 2. Materiał własny

Innym sposobem jest usztywnienie kciuka bandażem. Pojawia się więc oczywiste pytanie: jak usztywnić kciuk bandażem? Odpowiedź jest w zasadzie podobna do tej poprzedniej, ponieważ można owinąć kciuk, używając podobnej metody jak przy tejpowaniu. Tutaj jednak trzeba wziąć pod uwagę, że bandaż jest szerszy i grubszy, dlatego może być mniej wygodny do noszenia.

Z tego względu warto użyć specjalnych stabilizatorów i usztywniaczy na kciuk. Takie ortezy przypominają z wyglądu właśnie bandaż, ale jest to metoda nowocześniejsza, dzięki której powietrze, ciepło i wilgoć mogą być przepuszczane do wewnątrz. Uszkodzone stawy zostają wzmocnione i są odpowiednio ustabilizowane. Przy uszkodzeniach i zwyrodnieniach warto użyć tego rodzaju usztywniaczy, ponieważ można je łatwo założyć i nosić wygodnie Dzięki wiedzy, jak usztywnić kciuk, siatkówka może być nadal uprawiana, bez większych obaw o odnowienie urazu.

Autor: Łukasz Kolasa

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SIATKÓWKA

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?
SIATKÓWKA

Libero - siatkówka. Kim jest libero w siatkówce?

Libero - siatkówka. Kim jest libero w siatkówce?
SIATKÓWKA

Boisko do siatkówki - jakie wymiary powinno mieć?

Boisko do siatkówki - jakie wymiary powinno mieć?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu