WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jakie buty do siatkówki? Ranking i sposób wyboru butów siatkarskich!

23 grudzień 2020
#PORADY
#SPRZĘT

Siatkówka to specyficzny sport, gdzie ekstremalnej eksploatacji poddane są nogi zawodnika. Stąd jednym z najważniejszych elementów stroju siatkarza są buty. W wielu przypadkach zakup odpowiedniego obuwia do tego sportu jest bagatelizowany. A nie warto tego robić, bo dobrze dobrany dobry but może nas uchronić przed wieloma kontuzjami. Sprawdź, jakie buty do siatkówki będą odpowiednie oraz poznaj najlepsze modele butów do gry.


Ranking butów do siatkówki – najlepsze buty do siatkówki dla kobiet i mężczyzn 

Jakie buty do siatkówki najczęściej sprawdzają się u kobiet, a jakie u mężczyzn? Sprawdź aktualny ranking butów siatkarskich. W rankingu podczas wyboru miejsc zostały wzięte pod uwagę opinie użytkowników oraz częstotliwość sprzedaży danych modeli. Im wyższa pozycja w rankingu, tym większa wytrzymałość, przyczepność, amortyzacja i niezawodność butów siatkarskich. Buty należy dobierać także pod kątem rodzaju użytkowania. Inne obuwie siatkarskie będzie potrzebne do rekreacyjnej gry, a inne do gry zawodowej.

Jakie buty do siatkówki dla kobiet wybrać? Ranking damskich butów do siatkówki

Model butów siatkarskich
Dla kogo?
Cechy
Cena
Buty do siatkówki Boost Crazyfligh damskie  Do intensywnej gry w siatkówkę (więcej niż 3 razy w tygodniu), na treningi i zawody.  
 • Technologia Boost na całej podeszwie środkowej, zapewniająca maksymalny komfort gry. 

 • Wysoka cholewka.

 • Giętkie płytki SPRINTPLATE na przodzie

 349,99zł
Buty do gry w siatkówkę VS900 damskie  Do gry w powietrzu z dużą ilością skoków  
 • Technologie zastosowane w konstrukcji gwarantują amortyzację, stabilność i przyczepność.

 • Niska cholewka.

 • Wkładka wykonana z pianki poliuretanowej (amortyzacja i wygoda skoków).

 279,99zł
Buty do siatkówki Lightning Z6 damskie Mizuno  Do gry na poziomie zaawansowanym oraz gry dynamicznej z dużą ilością przyśpieszeń.  
 • Podeszwa z optymalnym gripem (antypoślizgowość).

 • Niska cholewka.

 • Innowacyjny Wave System oraz bardzo lekkie pianki SR Touch i PoWnCe dla zwiększenia amortyzacji buta.

 • Innowacyjny system wentylacji Mizuno Intercool.

 449,99zł
Buty do siatkówki Gel Spike damskie  Na treningi i na turnieje siatkówki, do regularnej, rekreacyjnej gry.  
 • Podeszwa z pianki SpEVA, która jest wzbogacona zatopionymi w niej silikonowymi kapsułkami w przedniej części buta (Gel Forefoot System).

 • Pasy California Slip Lasting w cholewce buta, więc but dopasowuje się lepiej do kształtu stopy.

 • Niska cholewka.

 • System Trusstic z PU zapewnia stabilność i zrywność.

 199,99zł
Buty do siatkówki Sky Elite damskie  Do regularnej gry, dla osób potrzebujących bezpieczeństwa i komfortu.  
 • Wkładka Ortholite.

 • Zastosowanie mostka wykonanego z PU (System Trusstic).

 • Niska cholewka.

 • Skorupa z tyłu (gwarantuje dobre trzymanie kostki).

 349,99zł

Jakie buty do siatkówki dla mężczyzn wybrać? Ranking męskich butów do siatkówki

Model butów siatkarskich
Dla kogo?
Cechy
Cena
Buty do siatkówki Lightning Z6 męskie  Dla zaawansowanych siatkarzy o dynamicznym stylu gry, którzy lubią przyspieszenie.  
 • Podeszwa zaokrąglona na pięcie.

 • Podeszwa pozwalająca graczom swobodnie i szybko zmieniać kierunek biegu o 360°.

 • Innowacyjny system wentylacji Mizuno Intercool.

 • Niska cholewka.

449,99zł
Buty do siatkówki Sky Elite męskie  Dla regularnie grających siatkarzy potrzebujących bezpieczeństwa i komfortu.  
 • Niebrudząca podeszwa.

 • Pasy California Slip Lasting w cholewce buta.

 • Zastosowanie mostka wykonanego z PU (System Trusstic).

 • Podeszwa buta pokryta antypoślizgową, kauczukową powłoką.

349,99zł
Buty do siatkówki GEL SPIKE męskie  Na treningi i na turnieje siatkówki, do regularnej, rekreacyjnej gry.  
 • Podeszwa – w większości pianka SpEVA, która jest wzbogacona zatopionymi w niej silikonowymi kapsułkami w przedniej części buta 

 • Pasy California Slip Lasting w cholewce buta.

 • Zastosowanie mostka wykonanego z PU (System Trusstic).

 • Niebrudząca podeszwa.

199,99zł
Buty do siatkówki VS900 męskie Allsix  Dla siatkarzy preferujących grę z dużą ilością skoków.  
 • Wkładka wykonana z pianki poliuretanowej.

 • Podwójne pasy ściągające typu „California Slip Lasting” na wysokości śródstopia.

 • Sztywny element podeszwy z tworzywa sztucznego.

 • Podeszwa zewnętrzna z kauczuku.

79,99zł
Buty męskie do siatkówki V500 męskie Allsix  Dla średniozaawansowanych siatkarzy.  
 • Technologia DIAPAD 3 (wspomagająca wyskoki podczas gry w siatkówkę).

 • Niebrudząca podeszwa z naturalnego kauczuku.

 • Niska cholewka.

 • Wstawka IN’UP z przodu podeszwy (dla większej dynamiki gry).

129,99zł

Jak wybrać najlepsze buty do siatkówki?

Buty siatkarskie to podstawa wyposażenia każdego siatkarza. Na hali nie sprawdzą się zwykłe buty sportowe ani tym bardziej typowe buty do biegania. Buty do gry muszą być dostosowane do poruszania się po hali oraz szybkich akcji, wyskoków oraz podbiegów. Za odpowiednią przyczepność podczas startu i hamowania odpowiadają podeszwy. Nie mogą być zbyt miękkie (powodują niestabilność kostki) ani zbyt twarde (gra w nich będzie niekomfortowa, będą powodować poślizgi podczas wyskoków).

Buty siatkarskie powinny posiadać tak skonstruowane śródpodeszwy ze specjalną wyściółką, aby zapewnić wsparcie śródstopia i zapobiegać kontuzjom. Nie powinny też być ciężkie. Waga butów siatkarskich dla mężczyzn to średnio od 320 g do 420 g, a butów siatkarskich dla kobiet od 260 g a 310 g. Ważny jest też system odprowadzania wilgoci. Dobre buty siatkarskie posiadają różne systemy, które zapobiegają zbytniemu poceniu się stóp.

Jakie cechy powinny posiadać buty do siatkówki?

Zastanawiając się nad wyborem odpowiednich butów do siatkówki musimy zwrócić uwagę na trzy aspekty: amortyzację, masę buta oraz poziom stabilizacji stopy. Amortyzacja w butach siatkarskich jest bardzo ważnym czynnikiem. To ona w większości odpowiada za minimalizowanie siły nacisku na stopę przy lądowaniu. Pamiętajmy jednak, że w głównej mierze to ona stanowi o masie buta: im wyższy poziom amortyzacji, im więcej stosuje się systemów wspomagających ten proces, tym więcej waży but. 

Ciężsi zawodnicy potrzebują większej amortyzacji, jako że wyższa masa ciała powoduje większe przeciążenia. Jednocześnie dodatkowe gramy w obuwiu nie sprawią im większych problemów. Przy zawodnikach lżejszych, którzy przeważnie są niżsi, sprawa wygląda trochę inaczej. Dla nich kluczowa jest dynamika wyskoku, a amortyzacja w tym nie pomaga. Przykład? Wyskoczcie z miękkiego piasku (duża amortyzacja), a z twardego betonu (mała amortyzacja). Jednocześnie mniejsza masa ciała powoduje mniejsze obciążenie nóg, stąd możemy postawić na lekkość buta przy podstawowej amortyzacji.

Tak jak już wyżej wspomniałem, przy wyborze butów siatkarskich powinniśmy patrzeć także na masę obuwia. Zwyczajowo podaje się wagę jednego buta. Różnice mogą być naprawdę duże. Przykładowo, para butów Mizuno Lightning Z6 to około 600 g (w zależności od rozmiaru), a oba buty w modelu Asics Tokyo Metarise ważą mniej więcej 1 kg. Taka różnica w powietrzu potrafi robić swoje. Przy kilkuset wyskokach w meczu lub na treningu uzbiera się niezła sumka dodatkowych kilogramów dźwigniętych w powietrze. 

Co wpływa na stabilizację w butach siatkarskich?

Dla większości najważniejszy temat, czyli stabilizacja buta. Co rozumiemy przez to sformułowanie? To zdolność buta do zachowania ustabilizowanej pozycji stopy podczas gry w siatkówkę. 

Stopa, której zakresy ruchu są zbyt duże, jest w większym stopniu podatna na kontuzje. W związku z tym powinna ona być ustabilizowana w różnych jej partiach.

Sposoby na zwiększenie stabilizacji w butach do siatkówki

Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów. Przede wszystkim, kluczowe jest tutaj usztywnienie zapiętka. To ten element odpowiada za ustabilizowanie kostki, co ogranicza jej zakres ruchu. Wbrew powszechnej opinii, podwyższona cholewka nie zabezpiecza przed skręceniami czy zwichnięciami tego stawu, a jedynie zapewnia ochronę mechaniczną kostki (np. kopnięcie, uderzenie). 

Działa także jako „efekt placebo” – gdy zawodnicy odczuwają otulanie tej części ciała dowolnym materiałem, czują się na boisku pewniej. Nie ulega jednak wątpliwości, że niski but z dobrze usztywnionym zapiętkiem zaoferuje nam lepsze ustabilizowanie kostki niż byle jaki but z wysoką cholewką. W obecnej siatkówce ten mit jest obalany, co zauważamy wśród profesjonalnych zawodników, którzy rezygnują z butów z wysoką cholewką, stosując zestaw: but z niską cholewką + stabilizator usztywniający kostkę i staw skokowy.

Inny sprawdzony sposób na stabilizację stopy to zastosowanie pasów ściągających cholewkę, np. „California Slip Lasting” stosowane w Asicsach. Pasy mają za zadanie połączyć sznurówki buta z podeszwą na wysokości śródstopia. Działa to jak swoisty ściągacz. Zaciągając sznurówki, poprawiamy trzymanie stopy przez cholewkę nie tylko na podbiciu, ale dookoła śródstopia. Ostatnim sprawdzonym sposobem na stabilizację jest tzw. mostek. Występuje on w większości butów siatkarskich. Zapobiega skręceniom śródstopia, które mogą wystąpić przy przenoszeniu ciężaru ciała z jednej nogi na drugą w pozycji defensywnej lub przy lądowaniu na parkiecie po próbie bloku. Mostek to sztywna część w podeszwie buta, na wysokości śródstopia, która pilnuje, aby przednia i tylna część stopy poruszały się w tej samej płaszczyźnie.  

Jakie cechy muszą jeszcze mieć buty do siatkówki?

Warto zwrócić uwagę na przyczepność buta, która nie jest aż tak istotna jak wcześniej omówione cechy buta, jednak potrafi poprawić grę. Dzięki większej przyczepności zyskujemy efekt wzmocnienia stabilizacji stopy: brak poślizgów zmniejsza niekontrolowany zakres ruchu stopy najczęściej prowadzący do kontuzji. Możemy także z większą pewnością zastosować całą dynamikę naszego ciała. W obecnych czasach wszystkie, nawet ciemne podeszwy butów, dbają o środowisko siatkarzy i nie brudzą parkietu.

Dla osób o zwiększonej potliwości istotna jest wentylacja buta. Odprowadzanie wilgoci i nadmiaru ciepła zapewnia większą stabilność stopy i sprawia, że wolniej się męczy. Najpowszechniejszą metodą stosowaną w butach siatkarskich, która pozwala na zachowanie świeżości we wnętrzu buta, jest siateczka typu mesh stosowana w konstrukcji cholewki. Nadmiar ciepła i wilgoci znajduje ujście w lukach materiału. Krok dalej poszła marka Mizuno, która zastosowała innowacyjny system Mizuno Intercool. Pozwala on na cyrkulację powietrza także przez podeszwę buta – na wysokości śródstopia znajduje się mały otwór, który pozwala na wentylację stopy od spodu.

Ostateczny element wpływający na wybór butów do siatkówki

Dzięki temu artykułowi powinieneś zrozumieć, jak wybrać odpowiednie dla siebie buty siatkarskie. Jeśli zatem:

 1. Jesteś zawodnikiem masywniejszym -> wybierz buty z dużą amortyzacją i stabilizacją.
 2. Jesteś zawodnikiem lżejszym i niższym -> wybierz buty z mniejszą amortyzacją, lecz dynamiczne, z dobrą stabilizacją.

Jak dbać o buty do siatkówki?

Siatkówka to intensywny sport. Podczas gry zaangażowane jest całe ciało, ale na zapocenie najbardziej narażone są stopy. Dlatego po każdym treningu należy wywietrzyć buty oraz spryskać je specjalnym sprejem odświeżającym. Dzięki temu pozbywamy się przykrego zapachu i ograniczamy ryzyko namnażania się w butach bakterii i grzybów.

Buty siatkarskie nie wymagają ciągłego mycia, tak jak przykładowo buty do biegania w terenie. Nie zabrudzą się błotem, nie zmokną ani nie będą wystawiane na wpływ warunków atmosferycznych. W tym kontekście dbanie o buty siatkarskie jest całkiem proste. Należy jednak pamiętać, aby mimo wszystko raz na jakiś czas umyć buty do siatkówki i zabezpieczyć je specjalnym impregnatem.

Jeśli zewnętrzna siatka na butach uległa uszkodzeniu, warto ją wymienić. Z kolei uszkodzenia mechaniczne w środku buta są już podstawą do wyrzucenia obuwia i kupna nowego. Wszystko, co może powodować otarcia (dziury wynikające ze zużycia) wpłynie na jakość i komfort gry.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SIATKÓWKA

Libero - siatkówka. Kim jest libero w siatkówce?

Libero - siatkówka. Kim jest libero w siatkówce?
SIATKÓWKA

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?
SPORT, SIATKÓWKA

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu