WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wyskok – jak go można poprawić?

04 luty 2020
#PORADY

Wyskok jest ważnym parametrem przy uprawianiu różnych dyscyplin sportu. Szczególnie duże znaczenie ma w grach zespołowych – koszykówce i siatkówce. Dlatego też trening na wyskok jest ważnym elementem, który chcą rozwijać zarówno zawodowi gracze jak i amatorzy.


Jak poprawić wyskok w siatkówce?

Zapewne wiesz, że wyskok i praca nóg w siatkówce są kluczowymi elementami, nad którymi warto cały czas pracować, by stawać się jeszcze lepszym. Dotyczy to nie tylko zawodowców, ale też amatorów. Skaczemy do ataku, bloku, zagrywając, czy nawet wystawiając piłkę. Siatkówka to dyscyplina, w której ponadto musimy nauczyć się wielu, często skomplikowanych zagrań. Jak poprawić wyskok w siatkówce? Zacznijmy od tego jak wysoko jesteśmy zmuszeni skakać. U mężczyzn siatka jest zawieszona na wysokości 2,43 metra, a u kobiet ta wysokość wynosi 2,24 metra. Tak więc dość wysoko. Zacznijmy od doboru odpowiedniego obuwia. Obecnie na rynku możemy kupić buty dedykowane do gry w siatkówkę. Odpowiednio wyprofilowany but pozwoli nam na lepszą przyczepność do podłoża, tym samym skuteczniejszy nabieg i lepszy wysoko do ataku lub bloku. Jednak pamiętaj, buty to nie wszystko. Wprowadź do swojego planu trening na skoczność.

Fot 1. Materiał własny

Ćwiczenia siatkarskie na wyskok – kilka propozycji

Ćwiczenia siatkarskie na wyskok powinny być ważną częścią planu treningowego kobiet i mężczyzn. Zacznijmy od wzmocnienia mięśni brzucha oraz nóg. Ćwiczenia na wyskok możesz zacząć od wykonywania pełnych przysiadów seriami po kilka powtórzeń. Dzięki temu wzmocnisz swoje nogi. Z czasem możesz to robić dokładając obciążenie np. w postaci sztangi. Dobrze, jeśli w kolejnych krokach zaczniesz wprowadzać również półprzysiady, które spowodują wzmocnienie mięśni całego ciała. Pamiętaj, że trening na wyskok dla siatkarzy obejmuje także ćwiczenie mięśni dwugłowych uda i mięśni pośladkowych. Ćwiczenia na lepszy wyskok powinny obejmować również rozwój mięśni strukturalnych. Idealną propozycją jest tzw. martwy ciąg. Zwróć uwagę by  dostosować obciążanie do swoich możliwości, tak aby nie nabawić się kontuzji. W swoim planie treningowym uwzględnij również domowe ćwiczenia na wyskok, wzmacniając mięsnie brzucha. Ćwiczenia na poprawę wyskoku w siatkówce powinny obejmować także trening dynamiczny.

Fot 2. Materiał własny

Jak ćwiczyć wyskok – trening dynamiczny

Ćwiczenia na wyskok obejmują nie tylko wzmocnienie mięśni ale i dynamikę. Szybkie ruchy i silne mięśnie dają nam moc. Rób serie przysiadów z wyskokiem, po kilku jednostkach dołóż sztangę na plecy. Dzięki temu zyskasz nie tylko siłę, ale też dynamikę. Warto także wykonać ćwiczenia na wyskok w domu, co najmniej 2-3 razy w  tygodniu. Wystarczy kilka serii zeskoków z podwyższenia na powierzchnię a następnie ponownych wskoków.

Fot 3. Materiał własny

Autor: Łukasz Kolasa

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SIATKÓWKA

Libero - siatkówka. Kim jest libero w siatkówce?

Libero - siatkówka. Kim jest libero w siatkówce?
SIATKÓWKA

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?
SPORT, SIATKÓWKA

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu