WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak napompować piłkę do siatkówki — pompowanie z i bez igły

12 May 2023

Dobrze napompowana piłka to oczywiście podstawa podczas gry w siatkówkę, a także w wiele innych sportów, które wykorzystują napełnioną powietrzem piłkę. Jak jednak poradzić sobie z jej napompowaniem?


Domowe sposoby na napompowanie piłki bez igły

Jeśli zorientujemy się, że w naszej piłce do siatki brakuje powietrza jeszcze przed wyjściem z domu, to sytuacja jest mimo wszystko dość dobra. W każdym domu powinno znajdować się wiele przydatnych przedmiotów, dzięki którym można pompować piłkę bez igły do pompowania i specjalnej pompki. 

Pierwszy pomysł zakłada użycie igły, strzykawki oraz jakiekolwiek źródła powietrza, które można znaleźć w domu. Może to być na przykład pompka do roweru. Wpierw trzeba jednak zrobić dyszę z igły i taśmy, dzięki której będzie można zwiększyć ciśnienie powietrza wewnątrz piłki. Wybierając odpowiednią igłę medyczną, trzeba jednak zwrócić uwagę na jej wielkość. Wentyle piłek siatkarskich potrafią być bardzo delikatne i korzystanie ze zbyt dużych narzędzi może w efekcie doprowadzić do uszkodzenia otworu i jego rozerwania. 

Gdy już stworzyłeś specjalną dyszę do pompowania piłki, podłącz ją na przykład do pompy rowerowej, która wytworzy ciśnienie na tyle małe, by nie rozerwać piłki. Tą metodą można też napompować na przykład piłkę nożną, czy też koszykową. 

mężczyzna podrzucający piłkę siatkową

Jak można pompować piłkę do siatkówki w terenie?

Sytuacja wygląda nieco gorzej, gdy okaże się, ze powietrza nie ma, gdy już trafiłeś na boisko. Wtedy przedmiotem twojego zainteresowania mogą stać się na przykład stacje benzynowe, warsztaty samochodowe, czy też sklepy rowerowe. Dysponują one kompresorami, z których pomocą można napompować piłkę. Taka metoda również wiąże się z pewnymi zagrożeniami. 

Przeczytaj także: Jaką piłkę do siatkówki halowej wybrać?

Sprzęt, z którego pomocą w zakładach mechanicy pompują opony, jest znacznie mocniejszy niż zwyczajna pompka do piłek. Przez to napełniając powietrze, trzeba robić to, uważnie kontrolując stopień ciśnienia wewnątrz piłki. Gdy to stanie się zbyt duże, to pęcherz, który znajduje się w jej wnętrzu, może po prostu wybuchnąć, tym samym niszcząc piłkę. 

Na szczęście wiele nowoczesnych sprężarek jest wyposażonych w specjalną dyszę, którą można napompować piłki do siatkówki. Oczywiście nie zawsze będzie to darmowe, lecz lepsze jest napompowanie piłki za symboliczną opłatą, niż kompletne porzucenie pomysłu wyjścia na grę z powodu braku powietrza w jej wnętrzu. 

Jak prawidłowo napompować piłkę do siatkówki?

Jak z kolei prawidłowo pompować piłkę do siatkówki? Przede wszystkim trzeba zadbać o to, by nie uszkodzić jej wentyla. Dlatego zaleca się posmarować igłę z pomocą np. smaru silikonowego, czy też gliceryny. Ważne jest też odpowiednie dopasowanie ciśnienia. Piłki do gry na dworze powinny mieć je nieco wyższe, niż inne rodzaje piłek, na przykład te do gry na zewnątrz lub na boiskach do siatkówki plażowej. Piłka podczas pompowania powinna do tego spoczywać na płaskiej powierzchni. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SIATKÓWKA

Co to jest libero w siatkówce?

Co to jest libero w siatkówce?
SIATKÓWKA

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?
SIATKÓWKA

Siatkówka - zasady gry. Poznaj zasady gry w piłkę siatkową!

Siatkówka - zasady gry. Poznaj zasady gry w piłkę siatkową!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu