WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jaką piłkę do siatkówki halowej wybrać? Jakie są normy wyznaczone przez FIVB?

07 kwiecień 2021

FIVB, czyli Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej dopuszcza możliwość wykorzystania 7 różnych modeli do rozgrywek na poziomie profesjonalnym. Każda piłka do siatkówki musi spełniać odpowiednie normy. Dlatego jeśli nie wiesz, jaką piłkę do siatkówki wybrać, to warto kierować się jednym kryterium – tym, czy dana piłka do siatki posiada homologację FIVB.

Jaka piłka do siatkówki? Kieruj się homologacją FIVB

Pierwsze skojarzenie z hasłem „sprzęt siatkarski”? Piłka do siatkówki! Ale różnych modeli jest bardzo dużo, są dostępne do wielu odmian tej dyscypliny. Jak wybrać tą właściwą? Dzisiaj skupimy się na najważniejszych modelach halowych.

Czy wiesz, że FIVB dopuszcza możliwość wykorzystania aż 7 różnych modeli do rozgrywek na poziomie profesjonalnym? Są to:

Wszystkie te piłki opierają się na bardzo podobnej konstrukcji, czyli posiadają:

 • pęcherz wykonany z mieszanki kauczuku butylowego i naturalnego, który owinięty jest kilkoma warstwami nici syntetycznych, tworzących swoistą powłokę wokół dętki, pomagającą utrzymać prawidłowe ciśnienie piłki oraz…
 • powłokę zewnętrzną składającą się ze sklejonych ze sobą paneli, które są wykonane ze skóry syntetycznej – najczęściej jest to mieszanka poliuretanu i mikrofibry.

Te elementy są podobne. W każdym modelu zastosowano też systemy, które mają za zadanie ustabilizować tor lotu piłki, a ta sztuka jest osiągana na wiele sposobów. Najpopularniejsze są niewątpliwie mikrowgłębienia, a pomysł na ich zastosowanie jest żywcem wzięty z piłeczki golfowej. Aż 5 z 7 modeli stosuje tę technikę.

Jaka piłka do siatkówki halowej
Jaka piłka do siatkówki halowej?

Jaka piłka do siatkówki halowej będzie najlepsza?

Spośród piłek z homologacją FIVB wyróżniają się 3 modele i myślę, że to akurat najlepsze piłki na halę.

 • Allsix V900 – jako jedyna piłka FIVB ma gładką powłokę zewnętrzną (występują na niej jedynie drobne pory), bardzo elastyczną – poprawia to kontakt przy przyjęciu, szczególnie po kontakcie z wilgotną powierzchnią, a także czucie piłki. Poprawa lotu została uzyskana przez wszycie systemu stabilizującego („fałszywy wentyl”) do środka pęcherza.
 • Molten V5 M5000 – podobnie do poprzedniczki, jest to defensywna piłka, z bardzo elastyczną powłoką zewnętrzną, na której możemy zaobserwować sześciokątne wypustki, przypominające plastry miodu. Jest to element technologii FliStaTech (Flight Stability Technology), który działa praktycznie tak samo, jak mikrowgłębienia w pozostałych modelach.
 • Mikasa V200W – dzięki kontraktom reklamowym to najbardziej rozpoznawalny model. Wyróżnia się zastosowaniem podwójnego systemu mikrowgłębień: oprócz tych klasycznych na powłoce możemy dopatrzeć się naprawdę małych porów, które powinny maksymalizować poziom stabilizacji toru lotu.
Piłki homologowane przez FIVB
Piłki homologowane przez FIVB

Podział piłek do siatkówki homologowanych przez FIVB

Piłki homologowane przez FIVB możemy podzielić na dwa typy:

 • OFENSYWNE – obie Mikasy, Penalty, Gala i Star Grand Champion,
 • DEFENSYWNE – Molten i Allsix V900.

Piłki ofensywne charakteryzują się minimalnie niższą masą i cieńszą warstwą poliuretanu na powłoce zewnętrznej, co skutkuje mniejszą elastycznością – piłkę trzeba mocniej amortyzować przy odbiorze, bo lubi „odskoczyć”. Kontrola nad piłką jest wyraźnie trudniejsza. Jednak niska masa pozwala na dynamiczne ataki, co w połączeniu z problematycznością odbioru pozwala łatwiej zapunktować zagrywką czy atakiem.

Piłki defensywne są tylko dwie. Powłoka zewnętrzna często składa się z 2 czy nawet 3 warstw, co sprawia, że wagowo są minimalnie cięższe. Pamiętajmy, że różnice są niewielkie, ponieważ widełki dopuszczalnej masy ustalonej przez FIVB to zaledwie 20 g. Grubsza powłoka zewnętrzna i zastosowane materiały sprawiają, że piłka jest bardziej elastyczna, łatwiejsza do kontrolowania. Ułatwia kontakt z piłką przy rozegraniu sposobem górnym, nawet jedną ręką. Te zalety sprawiają jednak, że piłki defensywne są wolniejsze i trudniejsze w ataku.

Jaka piłka do siatkówki? Normy techniczne FIVB

Oczywiście pamiętajmy, że normy wyznaczone przez FIVB do uzyskania homologacji piłki są bardzo restrykcyjne, stąd wahania w zakresie techniczności pomiędzy poszczególnymi modelami są niewielkie. Wszystkie modele przechodzą te same testy. To, na co FIVB najbardziej zwraca uwagę, to:

 • wygląd piłki (max 3 kolory),
 • konstrukcja i wymiary (8-18 klejonych paneli, 65-67 cm obwodu, 260-280 g),
 • stabilizacja toru lotu (powtarzalność przy odbiciu),
 • wytrzymałość (10 000 uderzeń z prędkością ok. 50 km/h),
 • ciśnienie: ~0,3 bar/hPa.

Wybierając piłkę dla siebie, zwróć uwagę, jakie piłki wykorzystują interesujące Cię rozgrywki, abyś podczas treningów mógł przyzwyczaić się do ich typu. Drugą ważną kwestią przy wyborze piłki jest to, jaki typ gry preferujesz: defensywny czy ofensywny? Teraz jesteś bogatszy o nową wiedzę, więc określenie, jaką piłkę do siatkówki kupić nie będzie więcej problemem!

Autor: Aleksander Gajcy

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SIATKÓWKA

Co to jest libero w siatkówce?

Co to jest libero w siatkówce?
SIATKÓWKA

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?
SIATKÓWKA

Siatkówka - zasady gry. Poznaj zasady gry w piłkę siatkową!

Siatkówka - zasady gry. Poznaj zasady gry w piłkę siatkową!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu