WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dopasować ochraniacz na zęby?

08 May 2023

Ochraniacz na zęby to niezbędny element wyposażenia osób, które trenują sporty walki. Nie należy tego tematu bagatelizować, ponieważ dbanie o zęby, jest tak samo ważne, jak oddychanie. W sportach kontaktowych siła uderzenia bywa naprawdę duża, a kontuzja dotycząca szczęki i zębów nie jest niczym przyjemnym — leczenie zwykle wiąże się ze sporymi kosztami. Warto zatem zainwestować w porządny ochraniacz na szczękę, który będzie się dobrze dopasowywać. Jaki ochraniacz na zęby będzie odpowiedni? Jaki wybrać — pojedynczy czy podwójny? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w poniższym artykule. 


Dlaczego ochraniacz na zęby jest potrzebny w sportach walki?

Ochraniacz  podobnie jak owijki bokserskie i rękawice — to podstawowe elementy wyposażenia zawodnika sztuk walki. Niektórzy żyją w przekonaniu, że akcesorium nie ma znaczenia, co jest niestety lekkomyślnym podejściem, ponieważ daje on lepszą ochronę i zapobiega, np. przygryzieniu języka. Czy ochraniacze na szczękę są wygodne? Na pewno nie jest to gadżet, który daje duży komfort użytkowania, a niektórzy bokserzy twierdzą, że czasami przepływ powietrza i oddychanie jest utrudnione. Niezależnie od tego, czy trenujesz kickboxing, mma, muay thai czy boks — ciało ciągle narażone jest na urazy i pamiętają o tym nawet zawodnicy hokeja i rugby. Ochraniacz  zapewnia ochronę i zapobiega kontuzjom, które w najgorszym przypadku mogą wstrzymać karierę sportową (nawet na wiele miesięcy). Poza tym utrata lub ukruszenie zęba to nic przyjemnego. Podsumujmy zatem powody, dla których warto pamiętać o ochraniaczach.

  1. Ochraniacz na zęby zapobiega urazom twarzoczaszki i szczęki. Profesjonalny ochraniacz, który dobrze dopasowuje się do szczęki i jest noszony prawidłowo — amortyzuje uderzenia, których siła rozchodzi się na cały obszar twarzy, przez co chronimy szczękę przed złamaniem. 
  2. Zapobiega uszkodzeniom zębów. To główna zaleta, o której wspominaliśmy już wyżej. Ciosy i kopnięcia, nawet te przypadkowe, mogą poważnie uszkodzić lub wybić zęby. Taki wypadek może zdarzyć się nawet podczas sparingu, dlatego warto dbać o uzębienie i trenować z ochraniaczem na zębach. Warto wspomnieć, że ochrona zębów to jednocześnie oszczędność pieniędzy — potencjalne wizyty u dentysty mogą cię sporo kosztować, podobnie jak implanty zębów. 
  3. Ochrona dziąseł i wnętrza buzi — ochraniacz, który jest dopasowany do kształtu szczęki, ochroni resztę twarzy przed ostrymi zębami. Unikniesz zranienia wewnętrznej strony policzków, ust oraz dziąseł. 

Jak formować ochraniacz na szczękę? 

Najważniejszym etapem w dopasowywaniu ochraniacza szczęki jest jego wyparzenie we wrzątku. Czas będzie różnił się między innymi od grubości ochraniacza.

  • Wlej wrzątek do szklanki i wrzuć ochraniacz, a następnie odczekaj 30 sekund lub tyle ile podaje producent w instrukcji.
  • Po wyjęciu ze szklanki należy ostudzić produkt, żeby nie doszło do poparzenia.
  • Teraz możesz spróbować założyć ochraniacz — przyciśnij go do górnych zębów, żeby doszło do zassania powietrza, co pozwoli mu idealnie dopasować się do naszych zębów.
  • Odczekaj 1-2 minuty, aby „szczęka” uformowała się na naszych zębach.
  • Następnie wyciągnij ochraniacz z ust, przemyj zimną wodą i gotowe — akcesorium jest gotowe do użycia. 
mężczyzna trzymający ochraniacz bokserski na zęby

Rodzaje ochraniaczy na zęby —  jednowarstwowy, wielowarstwowy, żelowy, pojedynczy czy podwójny?

Na rynku dostępne są ochraniacze, które wykonane są z różnych materiałów, ale mają jeden cel — profesjonalną ochronę zawodnika. Wyodrębniamy:

  • Ochraniacz wielowarstwowy — składa się z dwóch lub trzech warstw i kilku materiałów, z których jest wykonany. Dobrze dopasuje się do szczęki i daje wysoką ochronę. Ochraniacze wielowarstwowe stosowane są w sparingach i w oficjalnych zawodach.
  • Ochraniacz jednowarstwowy — najprostszy model ochraniacza wykonany z silikonu. Najlepiej sprawdza się dla początkujących do nauki oddechu i odprowadzania śliny lub do codziennych treningów.
  • Ochraniacz pojedynczy (na górną szczękę).
  • Ochraniacz podwójny (zakładany na dolną i górną szczękę, a potem dociskany).
  • Ochraniacz żelowy — zawiera warstwę żelową i idealnie dopasowuje się do szczęki. Ponadto dobrze amortyzuje wstrząsy.
  • Ochraniacz protetyczny — robiony na indywidualne zamówienie, stosowany najczęściej przez profesjonalnych zawodników. Cechuje się wysoką skutecznością, ale nie kupicie go w zwykłym sportowym sklepie — skontaktujcie się z firmą, która specjalizuje się w robieniu tego rodzaju szczęki lub umówcie się wizytę u protetyka.  

Rozmiary

Rozmiar ochraniacza na zęby ma bardzo duże znaczenie, ponieważ źle dobrany — może się przesuwać i tym samym ranić wrażliwe miejsca w jamie w ustnej. Wyróżniamy następujące rozmiary:

  • rozmiar S (nadaje się dla dzieci)
  • rozmiar M,
  • rozmiar L.

Może się zdarzyć, że ochraniacz wypada z ust, szczególnie podczas sparingu, czy walki. Powodem może być zarówno źle dobrany model, jak i rozmiar. Dlatego właśnie wielu sportowców wybiera ochraniacze protetyczne, które są robione na indywidualne zamówienie. Niestety, ich cena jest dosyć wysoka, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus. Niezależnie od tego, czy trenujecie boks, futbol, mma czy zapasy — polecamy wybierać najlepszy ochraniacz . 

Przeczytaj także: Jak owinąć owijki bokserskie na nadgarstkach?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ochraniacza na zęby?

Zanim zdecydujecie się na zaawansowane rozwiązanie, jakim jest ochraniacz na zęby, należy określić, jaki rodzaj sportu uprawiacie bądź planujecie uprawiać. Poszczególne dyscypliny mają różne techniki walki, które mają znaczenie, jeśli chodzi o dobór akcesorium. Oczywiste jest, że sportowcy operują różnymi ciosami w  sportach walki, jak: boks, bjj czy muay thai. Na pewno dla zawodników, którzy większość walki spędzają w parterze, najlepsze będą szczęki, które zajmują mniej miejsca w ustach. W przypadku boksu (na sparingach i oficjalnych zawodach) sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ tutaj istotne jest dobre zabezpieczenie przed urazem. U pięściarzy na pewno sprawdzą się podwójne ochraniacze lub ochraniacze żelowe. 

Jaki ochraniacz szczęki wybrać? Jeśli chodzi o ochronę przed ewentualnym urazem, najlepiej sprawdzają się ochraniacze podwójne, które zakładamy na górną i dolną szczękę. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ten model jest mniej wygodny niż ochraniacz jednowarstwowy. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BOKS

Kategorie wagowe w boksie - jakie są? Jak się je ustala?

Kategorie wagowe w boksie - jakie są? Jak się je ustala?
BOKS

Jak zwiększyć siłę ciosu? Bezpieczne ćwiczenia na cios bokserski w klubie

Jak zwiększyć siłę ciosu? Bezpieczne ćwiczenia na cios bokserski w klubie
BOKS

Ćwiczenia z workiem treningowym

Ćwiczenia z workiem treningowym

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu