Ochraniacz na zęby to niezbędny element wyposażenia osób, które trenują sporty walki. Nie należy tego tematu bagatelizować, ponieważ dbanie o zęby, jest tak samo ważne, jak oddychanie. W sportach kontaktowych siła uderzenia bywa naprawdę duża, a kontuzja dotycząca szczęki i zębów nie jest niczym przyjemnym — leczenie zwykle wiąże się ze sporymi kosztami. Warto zatem zainwestować w porządny ochraniacz na szczękę, który będzie się dobrze dopasowywać. Jaki ochraniacz na zęby będzie odpowiedni? Jaki wybrać — pojedynczy czy podwójny? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.
Ochraniacz podobnie jak owijki bokserskie i rękawice — to podstawowe elementy wyposażenia zawodnika sztuk walki. Niektórzy żyją w przekonaniu, że akcesorium nie ma znaczenia, co jest niestety lekkomyślnym podejściem, ponieważ daje on lepszą ochronę i zapobiega, np. przygryzieniu języka. Czy ochraniacze na szczękę są wygodne? Na pewno nie jest to gadżet, który daje duży komfort użytkowania, a niektórzy bokserzy twierdzą, że czasami przepływ powietrza i oddychanie jest utrudnione. Niezależnie od tego, czy trenujesz kickboxing, mma, muay thai czy boks — ciało ciągle narażone jest na urazy i pamiętają o tym nawet zawodnicy hokeja i rugby. Ochraniacz zapewnia ochronę i zapobiega kontuzjom, które w najgorszym przypadku mogą wstrzymać karierę sportową (nawet na wiele miesięcy). Poza tym utrata lub ukruszenie zęba to nic przyjemnego. Podsumujmy zatem powody, dla których warto pamiętać o ochraniaczach.
Najważniejszym etapem w dopasowywaniu ochraniacza szczęki jest jego wyparzenie we wrzątku. Czas będzie różnił się między innymi od grubości ochraniacza.
Na rynku dostępne są ochraniacze, które wykonane są z różnych materiałów, ale mają jeden cel — profesjonalną ochronę zawodnika. Wyodrębniamy:
Rozmiar ochraniacza na zęby ma bardzo duże znaczenie, ponieważ źle dobrany — może się przesuwać i tym samym ranić wrażliwe miejsca w jamie w ustnej. Wyróżniamy następujące rozmiary:
Może się zdarzyć, że ochraniacz wypada z ust, szczególnie podczas sparingu, czy walki. Powodem może być zarówno źle dobrany model, jak i rozmiar. Dlatego właśnie wielu sportowców wybiera ochraniacze protetyczne, które są robione na indywidualne zamówienie. Niestety, ich cena jest dosyć wysoka, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus. Niezależnie od tego, czy trenujecie boks, futbol, mma czy zapasy — polecamy wybierać najlepszy ochraniacz .
Przeczytaj także: Jak owinąć owijki bokserskie na nadgarstkach?
Zanim zdecydujecie się na zaawansowane rozwiązanie, jakim jest ochraniacz na zęby, należy określić, jaki rodzaj sportu uprawiacie bądź planujecie uprawiać. Poszczególne dyscypliny mają różne techniki walki, które mają znaczenie, jeśli chodzi o dobór akcesorium. Oczywiste jest, że sportowcy operują różnymi ciosami w sportach walki, jak: boks, bjj czy muay thai. Na pewno dla zawodników, którzy większość walki spędzają w parterze, najlepsze będą szczęki, które zajmują mniej miejsca w ustach. W przypadku boksu (na sparingach i oficjalnych zawodach) sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ tutaj istotne jest dobre zabezpieczenie przed urazem. U pięściarzy na pewno sprawdzą się podwójne ochraniacze lub ochraniacze żelowe.
Jaki ochraniacz szczęki wybrać? Jeśli chodzi o ochronę przed ewentualnym urazem, najlepiej sprawdzają się ochraniacze podwójne, które zakładamy na górną i dolną szczękę. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ten model jest mniej wygodny niż ochraniacz jednowarstwowy.