WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak trzymać gardę w boksie?

16 listopad 2022

Sporty walki stały się ostatnimi czasy bardzo popularne. Świetnie rzeźbią ciało, poprawiają wydolność organizmu i pozwalają rozładować napięcie wewnętrzne. Boks to wspaniała aktywność fizyczna, na której uprawianie decyduje się coraz większa liczba osób. Mimo, że kojarzy się głównie z uderzeniami, sport ten opiera się także na skutecznej obronie. Jeśli zastanawiasz się, na czym ona polega, jak prawidłowo trzymać gardę i jakie są jej rodzaje, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.


Przyjmowanie ciosów – jak zachować się podczas uderzeń rywala

Trzymanie gardy w sposób prawidłowy zapewnia bardzo skuteczną ochronę przed uderzeniem rywala. Oczywiście nie w stu procentach, ponieważ większość ciosów zazwyczaj choćby częściowo wychodzi poza zasłonę. Jednak nawet w takim przypadku, odpowiednio trzymana garda potrafi znacząco złagodzić siłę uderzenia. Z tego powodu, niezwykle istotnym elementem każdego treningu, jest nauka umiejętnego utrzymywania gardy. Dla osób doświadczonych w tym sporcie walki, garda jest czymś tak oczywistym, że trzyma się ją w pełni automatycznie. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pięściarstwem, często mają jednak z tą czynnością niemały problem. Bojąc się ciosów, starają się zasłaniać intuicyjnie, co jest dużym błędem. Skutkuje to bowiem większą skutecznością ataku rywalizującego z Tobą pięściarza. Oczywiście lęk przed przyjęciem uderzenia jest całkowicie naturalny, nie należy mu jednak w pełni ulegać. Trzymanie gardy wydaje się z czasem tak naturalne, jak prawidłowa praca nóg na ringu i wyprowadzanie ciosów. Dlatego, mimo, że na początku wydaje się to trudną czynnością, ta forma obrony jest czymś, czego po prostu trzeba się nauczyć już podczas pierwszych treningów. Im szybciej nabędzie się tę umiejętność, tym lepiej i mocniej się ona utrwali. Zatem jak trzymać gardę, aby była ona jak najbardziej skuteczna?

Jak dobrać rękawice bokserskie?

Rodzaje osłony w boksie – jak trzymać gardę podczas sparingu i walki

Jeśli chcesz nauczyć się tego, jak trzymać gardę prawidłowo, musisz wiedzieć, że można to robić na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest klasyczna garda pojedyncza. Aby ją uformować, należy zgiąć ręce w łokciach, skierować je lekko do siebie, podnieść rękawice nad podbródek, a jedną z nich umieścić w okolicach skroni. Trzeba zwrócić uwagę na to, by łokcie znajdowały się jak najbliżej tułowia. Opierając je o żebra, chronisz większą część korpusu. Jedna ręka powinna być trzymana nieco wyżej niż druga. Podczas, gdy prawa ręka chroni Cię przed uderzeniami przeciwnika, pięść lewej ręki może zadawać rywalowi cios. I na odwrót – jeśli chcesz wyprowadzić cios prawą ręką, trzymaj lewą tak, by zasłaniała część twarzy i tułowia. W przypadku, gdy nie możesz wyprowadzać uderzeń, ponieważ rywal nie daje Ci takiej możliwości i musisz ograniczyć się do przyjmowania uderzeń zadawanych przez niego, możesz zastosować gardę podwójną.

kobieta kopiąca worek

Garda podwójna polega na pełnym zasłonięciu całej powierzchni twarzy obiema dłońmi. Łokcie należy trzymać jak najbliżej korpusu, by chronić go przed obrażeniami, które mogą powstać w wyniku ataku przeciwnika. Jako, że podwójna garda zasłania widoczność, trzyma się ją tylko i wyłącznie wtedy, gdy nie ma już innej możliwości. W obu przypadkach garda powinna być dostosowywana do przyjmowanych ciosów. Należy reagować szybko i przesuwać ręce tak, by znajdowały się one tam, gdzie spodziewamy się uderzenia.

Trening gardy – jak najlepiej ćwiczyć przyjmowanie pozycji obronnej

Boks nie jest dyscypliną, której można się szybko, prosto i dobrze nauczyć samemu. Nawet oglądając filmiki w internecie i czytając liczne informacje na temat tej aktywności fizycznej, można popełniać błędy, tak naprawdę nie będąc nawet tego świadomym/świadomą. Dlatego warto jest ćwiczyć zarówno uderzenia i obronę jak i wszelkie inne ruchy pod okiem trenera. Treningi z wykwalifikowaną kadrą zapewnią Ci znacznie więcej niż może dać cokolwiek innego. Trenując zarówno grupowo jak i indywidualnie, w asyście trenera dbasz nie tylko o naukę podstaw uderzeń i obrony, ale także o ich doskonalenie. Lepiej jest wykształcić w sobie odpowiednie nawyki niż zrobić kilka błędów na początku a potem kontynuować je, nawet o tym nie wiedząc. Jeżeli zależy Ci na tym, by naprawdę nauczyć się walczyć technicznie a nie jak robią to przestępcy na ulicy, nie trenuj samodzielnie. Dzięki ćwiczeniom z trenerem, prawidłowe uderzenia, obrona i uniki będą dla Ciebie odruchem.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BOKS

Kategorie wagowe w boksie - jakie są? Jak się je ustala?

Kategorie wagowe w boksie - jakie są? Jak się je ustala?
BOKS

Jak zwiększyć siłę ciosu? Bezpieczne ćwiczenia na cios bokserski w klubie

Jak zwiększyć siłę ciosu? Bezpieczne ćwiczenia na cios bokserski w klubie
BOKS

Ćwiczenia z workiem treningowym

Ćwiczenia z workiem treningowym

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu