WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dobrać rękawice bokserskie dla początkujących: rodzaj, rozmiar i inne parametry

16 listopad 2022
#PORADY
#SPRZĘT

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z boksem? Planujesz zakup rękawic bokserskich? Zastanawiasz się jak dobrać model najlepszy dla siebie? Nie wiesz na co zwrócić uwagę przed zakupem? Przeczytaj nasz poradnik, w którym zawzięliśmy wszelkie najważniejsze informacje dotyczące wyboru rękawic dla początkujących.


Historia rękawic dla bokserów

Sportem walki, który znany był już w starożytności, jest właśnie boks. Przez bardzo wiele lat, przed wynalezieniem rękawic bokserskich, walki toczyły się bez nich. Były one bardzo brutalne. W roku 1867 wprowadzono zasady, wedle których obowiązkiem zawodnika było posiadanie rękawic. Zasady te bardzo często były łamane i nieprzestrzegane. Do ujednolicenia systemu zasad doszło dopiero pod koniec XIX w.

mężczyźni trenujący boks

Boks to dyscyplina polegająca na walce dwóch przeciwników wyłącznie na pięści, z której wychodzi zwycięsko tylko jeden z nich lub dochodzi do remisu. Sport ten wzbudza liczne kontrowersje, a mimo to wciąż rośnie liczba jego zwolenników.

Rodzaje rękawic do boksu – akcesoria uniwersalne czy przyrządowe

Odpowiednio dobrane rękawice do boksu to nie tylko gwarancja wygody, ale również bezpieczeństwa. Niewłaściwie dopasowany sprzęt może bowiem zwiększyć ryzyko kontuzji i znacząco obniżyć komfort treningu. W sklepach sportowych znajdziesz olbrzymią liczbę modeli rękawic do wyboru. Jak wybrać te, które będą odpowiadały Twoim potrzebom? Przede wszystkim rozważ ich przeznaczenie. Na rynku akcesoriów do sztuk walki, dostępne są rękawice uniwersalne i przyrządowe.

kobieta w rękawicach bokserskich

Rękawice uniwersalne to wielofunkcyjne akcesoria treningowe. Sprawdzają się zarówno podczas sparingów jak i podczas trenowania ciosów na worku bokserskim i tarczach.

Rękawice treningowe stosowane są też podczas treningów innych sztuk walki niż boks. Używa się ich m.in. na treningach Muay Thai i kickboxingu. Są więc świetnym sprzętem dla osób, które zaczynają swoją przygodę ze sportami walki i nie wiedzą jeszcze jak będą wyglądały ich treningi. Rękawice przyrządowe zaś to nic innego jak akcesoria służące do ćwiczenia uderzeń na worku bokserskim. Posiadają grubszą wyściółkę, aby lepiej chronić dłonie przed uszkodzeniami. Jeśli więc zamierzasz ćwiczyć tylko na worku, te rękawice będą dla Ciebie odpowiednie. W zależności od tego, czy masz zamiar uczęszczać na treningi grupowe lub indywidualne z instruktorem, czy będziesz boksować w domu przy użyciu worka treningowego, wybierz model dostosowany do swoich potrzeb.

Rozmiar rękawic bokserskich – dopasowanie wagi rękawic do potrzeb boksera

Kształt rękawic wraz z ich wagą mają ogromne znaczenie. Posiadają bowiem znaczący wpływ na komfort użytkowania tego akcesorium. W przeciwieństwie do wielu artykułów sportowych, rozmiar rękawic bokserskich zależny jest od ich wagi. Wagę rękawic do boksu podaje się w uncjach. Jedna uncja, oznaczana jako OZ, to 28,4 grama.

  • Osoby dorosłe, które stawiają pierwsze kroki w boksie bądź innych sztukach walki, zaczynają zazwyczaj od rękawic w rozmiarze 10-12 OZ, czyli od 284 gramów (10 OZ) do 340,8 gramów (12 OZ)
  • Bokserzy amatorzy płci męskiej korzystają najczęściej z rękawic o wadze 12 OZ lub 14 OZ a w przypadku wagi ciężkiej nawet 16 OZ
  • Kobiety natomiast wybierają częściej rękawice w rozmiarze 10 OZ lub 12 OZ
  • Dzieci natomiast rozpoczynają swoją przygodę z boksem z rękawicami ważącymi 4 OZ, 6 OZ lub 8 OZ
  • Nastolatki korzystają z rękawic o wadze 10 OZ
  • Osoby nieco bardziej zaawansowane posiadają zazwyczaj kilka par rękawic. Rękawice do sparingu na przykład mogą być znacznie cięższe niż do trenowania ciosów na worku
  • Sparingowe rękawice dla statystycznych dorosłych mogą więc ważyć nawet 16 OZ, podczas gdy rękawice treningowe nie przekraczają zazwyczaj wagi 14 OZ

Rodzaj zapięcia – rękawice wiązane czy zapinane na rzep

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać rękawice bokserskie pod względem zapięcia, spieszymy z odpowiedzią. W sklepach sportowych zdecydowana większość modeli to rękawice na rzepy. Są one najbardziej popularne wśród osób rozpoczynających swoją przygodę z boksem oraz dla pięściarzy amatorów. Zawodowcy wybierają jednak rękawice wiązane. Dlaczego? Ponieważ najlepiej trzymają nadgarstek i zapobiegają jego kontuzjom. Czy to oznacza, że modele na rzep są gorsze i narażają użytkownika na uszkodzenie ciała? Nie, zapięcie rękawic na rzep również zapewnia nadgarstkom stabilizację i ochronę. Zapięcie jest jednak mniej precyzyjne, co odczuwają jedynie osoby zaawansowane.

Profesjonalne rękawice wiązane na troczki wymagają skorzystania z pomocy innej osoby. Zawodowy pięściarz na taką pomoc może liczyć. U jego boku spotkać można bowiem sekundanta i trenera. Samemu nie da się ich ani zawiązać ani rozwiązać. Modele na rzepy można zapiąć i odpiąć samodzielnie. Jest to niezwykle proste, dlatego z tą czynnością poradzi sobie każdy początkujący pięściarz. Z tego powodu osobom, które nie trenują boksu zawodowo, polecamy kupno rękawic na rzepy.

Materiał – skóra naturalna czy syntetyczna

Tradycyjne rękawice bokserskie są wykonane ze skóry naturalnej. Obecnie jednak, coraz więcej modeli wytwarza się ze skóry syntetycznej. Który materiał jest lepszy? Jakie rękawice bokserskie wybrać? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Rękawice ze skóry naturalnej są bardzo odporne na uszkodzenia. Nie pękają, są wygodne i nie ulegają odkształceniom. Dobrze przepuszczają powietrze i wilgoć, co zapobiega nadmiernemu poceniu się dłoni. Rękawice ze skóry bydlęcej, cielęcej lub koziej sprzyjają więc zachowaniu zasad higieny. Ich jedynym minusem jest stosunkowo wysoka cena. W przeciwieństwie do rękawic ze skóry syntetycznej, są dość drogie. Jest to jednak inwestycja na lata. Bokserskie rękawice wykonane ze skóry naturalnej są bardzo wytrzymałe i świetnie wyglądają z upływem czasu.

Rękawice wykonane ze skóry syntetycznej natomiast cechują się niską ceną. Są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Materiał syntetyczny, z którego są zrobione nie przepuszcza powietrza i nie odprowadza wilgoci na zewnątrz. Ręce w rękawicach syntetycznych bardziej się pocą, co może powodować dyskomfort podczas treningu. Wydaje się więc, że odpowiedź na pytanie, który model rękawic wybrać jest dość jednoznaczna. Nie jest to do końca prawda. Wszystko zależy bowiem od budżetu, jakim dysponujesz. Jeśli możesz pozwolić sobie na rękawice z naturalnej skóry, zrób to. Jeśli nie masz pewności, czy ten sport przypadnie Ci do gustu, wybierz rękawice bokserskie z materiału syntetycznego. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z boksem lub trenują okazjonalnie, spokojnie sobie w nich poradzą,

Jak dobrać rękawice bokserskie dla początkujących?

Wybór odpowiednich rękawic bokserskich nie jest zbyt skomplikowany. Wystarczy zwrócić uwagę na ich rodzaj, rozmiar, materiał i sposób zapinania. Wybierając rękawice bokserskie weź pod uwagę, że w środku zmieścić się będzie musiał bandaż bokserski lub owijka. Akcesoria te zapobiegają bowiem uszkodzeniom skóry, które powstają poprzez tarcie kostek o wnętrze rękawic. Są absolutnie obowiązkowe. Stosują je zarówno osoby o dużym doświadczeniu w tym sporcie, jak i te, które dopiero zaczynają go poznawać. Pierwsze rękawice powinny być raczej uniwersalne niż przyrządowe, chyba, że zamierzasz trenować jedynie na worku. Powinny być wyposażone w zapięcie na rzep i dobrze dobrane pod względem wagi i rozmiaru. Kwestia materiału jest w zasadzie kwestią budżetu. Modele z naturalnej skóry są lepsze, trwalsze i bardziej wytrzymałe. Pozwalają na odprowadzanie wilgoci na zewnątrz i przepuszczają powietrze. Modele z materiałów syntetycznych są nieco gorsze pod względem jakości, jednak ich niepodważalną cechą jest niska cena.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BOKS

Kategorie wagowe w boksie - jakie są? Jak się je ustala?

Kategorie wagowe w boksie - jakie są? Jak się je ustala?
BOKS

Jak zwiększyć siłę ciosu? Bezpieczne ćwiczenia na cios bokserski w klubie

Jak zwiększyć siłę ciosu? Bezpieczne ćwiczenia na cios bokserski w klubie
BOKS

Ćwiczenia z workiem treningowym

Ćwiczenia z workiem treningowym

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu