WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Boks — jak dobrać i wybrać rękawice bokserskie?

27 luty 2019
#PORADY
#SPRZĘT

Czy wiesz, jak dobrać rękawice bokserskie? A może nie jesteś pewny, z jakiego materiału będą dla Ciebie najodpowiedniejsze? Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z boksem – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Historia rękawic dla bokserów

Sportem walki, który znany był już w starożytności, jest właśnie boks. Przez bardzo wiele lat, przed wynalezieniem rękawic bokserskich, walki toczyły się bez nich. Były one bardzo brutalne. W roku 1867 wprowadzono zasady, wedle których obowiązkiem zawodnika było posiadanie rękawic. Zasady te bardzo często były łamane i nieprzestrzegane. Do ujednolicenia systemu zasad doszło dopiero pod koniec XIX w. Boks to dyscyplina polegająca na walce dwóch przeciwników wyłącznie na pięści, z której wychodzi zwycięsko tylko jeden z nich lub dochodzi do remisu. Sport ten wzbudza liczne kontrowersje, a mimo to wciąż rośnie liczba jego zwolenników.

decathlon

Fot 1. Materiał własny | Zadbaj o to, by rozmiar Twoich rękawic był właściwy

Jak dobrać rękawice bokserskie? Poznach wszystkie rodzaje

Najważniejszym elementem przy doborze rękawic dla pięściarza jest z pewnością ich rozmiar. Na rękawicach znajdziemy oznaczenie – liczbę wraz z literami „oz”, np. 12 oz. Ludzie bardzo często, widząc takie oznaczenie, myślą, że są to rękawice przeznaczone dla dzieci. Jest to oczywiście mylne skojarzenie, gdyż „OZ” to nic innego jak uncje. Jedna uncja to około 28 gramów. Tak więc im mniejsza liczba, tym rękawice będą lżejsze i odwrotnie, większa liczba – rękawice cięższe.

Podstawowe rozmiary rękawic bokserskich prezentują się następująco:

  • 8 oz (227 g) – rękawice przeznaczone wyłącznie dla dzieci oraz kobiet
    o bardzo małych dłoniach.
  • 10 oz (284 g) – standardowy rozmiar dla kobiet.
  • 12 oz (340 g) – dla kobiet o dużych dłoniach bądź mężczyzn o małych dłoniach.
  • 14 oz (397 g) – dla mężczyzn ze średnią dłonią: do 90 kg.
decathlon

Fot 2. Materiał własny | Im rękawica jest cięższa, tym jest ona bardziej bezpieczna

Rękawice powyżej 14 oz są stosowane wyłącznie przez mężczyzn o dużej wadze czy też bardzo silnych fizycznie. Dlaczego waga rękawic jest różna? Otóż dlatego, że im rękawica jest cięższa, tym jest ona bardziej bezpieczna. Osoby bardzo silne stosują cięższe rękawice, co powoduje, że szybkość zadawanego ciosu jest mniejsza, niż gdyby miały one rękawice o wadze znacznie niższej.

Jak dobrać rękawice bokserskie? Poznaj materiały ich wykonania

Jeśli chodzi o rodzaj tworzywa, to wyróżniamy rękawice ze skóry naturalnej oraz syntetycznej. I jedne, i drugie mają swoje wady i zalety. Producenci rękawic ze skóry naturalnej bardzo często nie podają informacji, z jakiej skóry konkretnie wykonany jest dany produkt; tu wyróżnić możemy: skórę kozią, bydlęcą i cielęcą. Takie rękawice będą przede wszystkim trwalsze, a także będą miały lepszą wentylację – dzięki temu, że „oddychają”, skóra dłoni nie będzie się szybko pocić. Jednak ich podstawową wadą jest cena – około 200 zł. Ten model będzie idealny dla wyczynowych bokserów.

Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z tym sportem z pewnością lepsze będą rękawice syntetyczne, które to możemy kupić w znacznie niższej cenie. Powłoka wierzchnia tego typu rękawic zazwyczaj wykonywana jest z PU (poliuretanu).

Outshock 300 vs Outshock 500

Nadszedł czas na porównanie dwóch modeli dostępnych w naszej ofercie. Pod lupę bierzemy rękawice Outshock 300 oraz Outshock 500. Zestawienie zostało przedstawione w poniższej tabeli.

Charakterystyka   Outshock 300   Outshock 500
PrzeznaczenieDla początkującego boksera.Dla zaawansowanego boksera (3-4 treningi w tygodniu).
Cena89,99 zł129,99 zł
MateriałWykonane są ze średniej gęstości odlewanej pianki pokrytej syntetycznym materiałem (PU).Wykonane są z gęstej odlewanej pianki pokrytej syntetyczną powłoką.
Ocena klientów4,6/55/5

Nowa marka – Outshock

Celem marki Outshock jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Szeroki asortyment produktów skierowanych do pasjonatów sportów walki zapewnia komfort, ale również ochronę użytkownika, co osiągnięto między innymi dzięki współpracy z zawodowcami.

Celem Outshock jest uczynić boks dostępnym dla każdego, eliminując strach przed urazem i dzięki temu pozwalając poruszać się w obszarze szczytnych wartości przyświecających temu sportowi: zaufania, zaangażowania, odwagi i szacunku dla przeciwnika. Tymi 4 wartościami kieruje się na co dzień zespół marki, tworząc techniczne i wysokiej jakości produkty – podkreśla Olivier Clayssen, szef marki Outshock.

decathlon

Fot 3. Materiał własny | BANDAŻE BOKSERSKIE 100 2,5M OUTSHOCK

Częstym błędem popełnianym przy zakupie rękawic bokserskich jest niedokupienie do nich bandaży bokserskich. Są one warte uwagi, gdyż nie tylko dodatkowo zabezpieczają nasze nadgarstki, ale również chronią rękawice przed nieprzyjemnym zapachem, który może się pojawić po ich kilkukrotnym użyciu w czasie treningów.

decathlon

Fot 3. Materiał własny | Bandaże bokserskie zabezpieczają nadgarstek i chronią rękawice przed nieprzyjemnym zapachem

Wybór rękawic bokserskich — podsumowanie

Reasumując, bardzo ważne jest, by przy doborze rękawic bokserskich nie kierować się wyłącznie ich wyglądem czy też niską ceną. Przede wszystkim musimy myśleć o bezpieczeństwie i o tym, by jak najlepiej ochronić swoje dłonie przed niechcianymi kontuzjami, zwłaszcza nadgarstków, gdyż to one najczęściej ulegają urazom. Jeśli nie jesteś pewny, jakie rękawice są dla Ciebie odpowiednie, zasięgnij rady naszych doradców w sklepie, albo skontaktuj się z nami mailowo. Wspólnie znajdziemy rękawice uszyte na Twoją miarę 🙂 

Autor: Klaudia Matysiak

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BOKS

Kategorie wagowe w boksie

Kategorie wagowe w boksie
BOKS

Jak zwiększyć siłę ciosu? Bezpieczne ćwiczenia na cios bokserski w klubie

Jak zwiększyć siłę ciosu? Bezpieczne ćwiczenia na cios bokserski w klubie
BOKS

Ćwiczenia z workiem treningowym

Ćwiczenia z workiem treningowym