WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Boks — co daje i dlaczego warto go trenować? Ile możesz spalić kalorii?

09 May 2023

Boks (pięściarstwo) to sport walki, który polega na pojedynku dwóch przeciwników, którzy zadają ciosy przy użyciu pięści ubranych w specjalne rękawice ochronne. Boks uważany jest za najstarszy sport walki, ponieważ znany był już w starożytnej Grecji i Rzymie, a potem włączono go do igrzysk olimpijskich. Zwodnicy, którzy trenują boks, muszą mieć oczy dookoła głowy, dobry refleks i prawidłową postawę. Jakie korzyści daje ta dyscyplina? Dlaczego warto trenować boks? Odpowiadamy.


Boks — na czym polega ta dyscyplina? 

Boks (sport kontaktowy), czyli jeden z najstarszych sportów walki, cieszy się dużą popularnością, chociaż dla niektórych kojarzy się z brutalnością (tzw. mordobiciem) i dużą ilością krwi w trakcie walki. Jest to błędne myślenie, ponieważ rozwijanie umiejętności bokserskich niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów, ale o tym później. Podczas treningu bokserskiego zawodnicy skupiają się na prawidłowym wyprowadzaniu ciosów pięściami. Istotna jest spostrzegawczość i szybkość reakcji, tak żeby uniknąć nokautu ze strony rywala. Boks to dyscyplina, w której wyróżniamy kilka podstawowych ciosów, takich jak:

  • cios prosty,
  • cios sierpowy,
  • uderzenie z dołu.

Wyróżnia się także cios prawy i lewy (w zależności od tego, której ręki używa bokser). Można również wymierzać ciosy w głowę i tułów. W boksie nie wolno stosować ciosów poniżej pasa (podobnie zabronione są kopnięcia).

Przeczytaj także: Boks — zasady, rodzaje ciosów bokserskich

Bokser podczas walki na ringu musi pamiętać o trzymaniu gardy, robieniu uników i ogólnie odpowiedniej postawie ciała. Zawodnik wyprowadza ciosy, które są szybkie i bardzo dokładne, a technika, której używa ma mu pomóc w przechytrzeniu przeciwnika. Istotna jest również koncentracja i spryt — bez tego twój rywal szybko wykorzysta sytuację.  Zajęcia z boksu warto rozpocząć pod okiem dobrego trenera. W trakcie treningu uczestnik w pierwszej kolejności uczy się trzymania prawidłowej postawy, poruszania się po ringu, a potem zadawania ciosów. Również uderzenia w worek treningowy lub gruszkę są elementami treningu. Dopiero w dalszej kolejności, dzięki zajęciom, zawodnik uczy się własnego stylu. Sztuki walki to niezła frajda, która niesie ze sobą szereg korzyści. Jeśli chcesz rozpocząć treningi, nie zastanawiaj się!

mężczyźni trenujący boks w rękawicach i tarczach bokserskich

Trening bokserski pomaga rzeźbić sylwetkę, ale nie tylko. Jakie korzyści daje jeszcze ta dyscyplina sportu?

Nie da się ukryć, że boks jest sportem, który niesie ze sobą naprawdę wiele korzyści. Nie tylko wzmacnia pewność siebie, ale pozwala spalić nawet do tysiąca kalorii. Ta liczba robi wrażenie. Jednak zalety tej dyscypliny sportu, to nie tylko świetny wygląd. Chcesz się dowiedzieć, jakie jeszcze plusy mają treningi boksu i dlaczego warto zacząć trenować? 

  • Boks korzystnie wpływa na naszą psychikę (poprawa pewności siebie). Dotyczy to między innymi pewności siebie oraz odwagi — w sytuacji ewentualnego zagrożenia. Umiejętności nabyte podczas treningu pozytywnie wpływają także na koncentrację. 
  • Uprawianie boksu kształtuje charakter. 
  • Zajęcia z boksu to świetna odskocznia od codzienności oraz sposób na nowe hobby. 
  • Podczas boksu możemy dać upust negatywnym emocjom. Dlatego, jeśli na co dzień masz dużo zmartwień w pracy czy szkole — treningi mogą okazać się świetnym sposobem na rozładowanie stresu (podczas aktywności fizycznej wydzielają się endorfiny).
  • Nowe znajomości i przyjaźnie — podczas treningów z boksu możesz spotkać wiele osób z ciekawą historią i osobowością, dlatego uczęszczanie do klubu to świetny sposób na zawarcie nowych znajomości. 
  • Boks w szybkim czasie poprawia kondycję fizyczną, pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów i wzmocnić m.in. mięśnie brzucha, nóg i ramion. Dzięki treningom poprawisz swój wygląd.
  • Wśród większych zalet boksu, wymienia się również pokorę, której uczy ta dyscyplina sportowa. 

Rodzaje boksu — czym się charakteryzują?

Co wyróżnia poszczególne rodzaje boksu?

  • Boks amatorski — różni się od zawodowego tym, że inaczej ocenia się zwycięstwo zawodnika (tutaj najczęściej decydujący jest nokaut). Z kolei w boksie amatorskim sędzia przyznaje punkty za czyste uderzenia, ale pod warunkiem, że zostaną one zaakceptowane również przez innych sędziów. Amatorski boks rozgrywany jest na igrzyskach olimpijskich, a zwycięzcą zostaje zawodnik, który zwycięży w swojej kategorii wagowej. 
  • Kick-boxing – jak już wyżej wspominaliśmy, jest to kategoria boksu, w której dopuszczane są kopnięcia. 
  • Boks tajski (muay thai) – to rodzaj sportowej walki, w którym zawodnik może uderzać przeciwnika nogami, kolanami oraz łokciami. Duży nacisk kładzie się na walkę w klinczu.
  • Boks birmański (odmiana kick-boxingu) – przypomina boks tajski. W trakcie starcia, zawodnicy nie używają żadnych ochraniaczy, a ręce owijają wyłącznie materiałem. Dopuszczalne jest kopanie oraz uderzanie głową. 
  • Boks francuski (savate) – charakterystyczne dla tej sztuki walki jest to, że zawodnicy walczą w butach. Nazwa tej dyscypliny pochodzi z języka francuskiego i oznacza „stary but”.
  • Boks chiński — wykorzystuje elementy chińskich sztuk walki, a zawodnicy podczas walki używają pięści oraz kopnięć i rzutów. Chiński boks wushu możemy podzielić na dwa rodzaje: sanda i taolu. Ten pierwszy cieszy się większą popularnością, ponieważ przypomina sparing, w którym zawodnicy łączą elementy muay thai i zapasów. 

Czy boks jest dla każdego? Sportowy styl życia nie zna wieku

Boks przez wiele osób traktowany jest jako typowo męska dyscyplina — zupełnie niepotrzebnie. Na sparingu coraz częściej można spotkać kobiety, które są tak samo wysportowane i skupione na swoim zadaniu, jak panowie. Boks nie ma ograniczeń wiekowych! Do klubu sportowego mogą należeć zarówno dorośli, jak i dzieci. Z kolei treningi możesz potraktować jako hobby lub sposób na życie. Pamiętaj, że w przypadku tej dyscypliny istnieją jego różne techniki. 

W ofercie sklepu Decathlon znajdziecie odzież i akcesoria potrzebne do uprawiania boksu, np. rękawice bokserskie i ochraniacze na zęby

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BOKS

Kategorie wagowe w boksie - jakie są? Jak się je ustala?

Kategorie wagowe w boksie - jakie są? Jak się je ustala?
BOKS

Jak zwiększyć siłę ciosu? Bezpieczne ćwiczenia na cios bokserski w klubie

Jak zwiększyć siłę ciosu? Bezpieczne ćwiczenia na cios bokserski w klubie
BOKS

Ćwiczenia z workiem treningowym

Ćwiczenia z workiem treningowym

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu