Boks podobnie, jak pływanie czy bieganie, angażuje mięśnie całego ciała i jest świetnym sposobem na odchudzanie. Uderzając w worek, jesteśmy w stanie spalić kalorie i zwiększyć swoją wytrzymałość oraz pewność siebie. Ten, kto uprawia walki na ringu — doskonale wie, jakie korzyści płyną z treningów. Przekonaj się ile kcal, możesz spalić podczas 60 minut treningu.
Boks to sport walki, w którym dwóch zawodników walczy ze sobą przy użyciu pięści. Celem tej aktywności fizycznej jest doprowadzenie przeciwnika do knock-outu. Mimo że jest to sport, w którym możemy nabawić się kontuzji — cieszy się on dużą popularnością na całym świecie, a jego początki sięgają starożytnej Grecji i Rzymu. Chociaż niektórzy uważają boks za brutalny sport, to tego rodzaju ćwiczenia dają satysfakcję, a ich intensywność pozwala wysmuklić sylwetkę.
W boksie istnieje podział na kategorie wagowe, więc zawodnicy walczą z przeciwnikami tej samej kategorii. Podstawowe ciosy w boksie to: cios sierpowy, cios prosty i uderzenie z dołu. Zabronione są kopnięcia, ciosy poniżej pasa, popychanie oraz szturchanie. Nie wolno przeciwnika uderzać łokciami oraz głową.
Ćwiczenia niosą ze sobą szereg korzyści. Co dają regularne treningi?
Treningi boksu to ćwiczenia, podczas których angażuje się wiele partii ciała. Zawodnicy wykonują ćwiczenia siłowe oraz cardio. Boks pozwala spalić zbędne kalorie, pobudza układ krążenia i buduje masę mięśniową. Nie bez znaczenia jest również wpływ na psychikę. Ten sport walki wymaga hartu ducha, skupienia i zaangażowania. W zamian dostajemy większe poczucie pewności siebie (w sytuacji ewentualnego zagrożenia) oraz umiejętność kontrolowania emocji. Dlatego zapisanie się na zajęcia z boksu to świetny pomysł na pozbycie się stresu oraz negatywnych uczuć.
Jakie jeszcze zalety oprócz spalania kalorii, ma boks? Na pewno dzięki treningom uczymy się pokory, szacunku do drugiej osoby oraz umiejętności przegrywania. Inny walor to nauka koncentracji, której brakuje nam w dobie wszechobecnej elektroniki i dużej ilości bodźców. Sparing wymaga maksymalnego skupienia zawodnika, który musi mieć oczy dookoła głowy, żeby nie dać się zaskoczyć rywalowi.
Chcesz szybko zrzucić zbędne kilogramy i zobaczysz na wadze upragnioną cyfrę, ale nie lubisz biegać i spędzać czasu na siłowni? Trening bokserski to idealna alternatywna dla tych, którzy chcą spalić kalorie. Zobacz, ile kalorii możesz spalić podczas ćwiczeń.
Przeczytaj także: Boks — co daje i dlaczego warto go trenować?
Regularne treningi pozwalają zredukować tkankę tłuszczową, wzmocnić mięśnie (pośladków, brzucha, nóg, ramion). W trakcie godzinnego treningu można spalić nawet do 800 kalorii! Liczba robi wrażenie. Jeśli dołączysz do tego odpowiednią dietę — wymodelowana sylwetka gwarantowana. Wystarczy pół godziny poruszania się po ringu, żeby stracić aż 400 kalorii. Tak naprawdę ilość kalorii, którą spalamy to efekt uboczny treningów. Najważniejsze są inne korzyści, które zyskujemy.
Boks może trenować każdy, bez względu na płeć. Na ringu świetnie radzą sobie zarówno mężczyźni, jak i kobiety, a nawet dzieci. Przed rozpoczęciem przygody z ringiem, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie. Należy zakupić odpowiednie rękawice bokserskie, a w dalszej kolejności buty (profesjonaliści). Na rynku znajdziecie mnóstwo modeli, dlatego każdy wybierze coś dla siebie. Przyda się również kask , który ma za zadanie chronić głowę oraz zęby.
Niezbędne są także gruszki oraz worki , które mają za zadanie nauczyć zadawania ciosów i polepszania techniki. Chcecie spróbować boksu w domu? Nie ma co do tego żadnych przeszkód, ale to właśnie trening pod okiem profesjonalisty pozwoli wypracować odpowiednią technikę.
Czy do boksowania trzeba mieć konkretne umiejętności? Nie. Wystarczą chęci, motywacja i duża dawka zaangażowania. Wszystko inne zostanie wypracowane na treningach.
Wiele osób kojarzy trening jedynie z uderzaniem w worek lub gruszkę. W rzeczywistości, bokser podczas zajęć ćwiczy swoją wytrzymałość, siłę oraz koordynację ruchową. Każdy kolejny trening przynosi nowe umiejętności, wypracowuje technikę i rzeźbi sylwetkę. Ćwiczenia dla początkujących składają się z kilku elementów, wśród których wyróżniamy:
Adept ćwiczy również zmianę szybkości ruchów, która polega na przyspieszaniu w biegu i przeskokach z miejsca na miejsce. Istotny jest także trening siłowy, do którego wykorzystuje się obciążenia mające zwiększyć pracę mięśni. Pod okiem trenera, co jakiś czas zmienia się ilość powtórzeń, szybkość ruchów oraz ciężar. Podczas treningu wykorzystuje się takie ćwiczenia jak: podciąganie na drążku, wyciskanie sztangi na ławce płaskiej, wiosłowanie sztangą lub podpory na leżąco.
Każdy trening rozpoczyna się od solidnej rozgrzewki i kończy rozciąganiem. Bokserzy stosują często trening obwody, który składa się z kilku pozycji (np. przysiady, brzuszki, pompki, podciąganie na drążku) – ale w rzeczywistości jest to o wiele więcej elementów. Takie ćwiczenia mają zwiększyć siłę, szybkość oraz wytrzymałość. I co najważniejsze — tempo wykonywanych ćwiczeń powinno być jak największe.
Podsumowując: boks to miła odmiana dla innych sportów. Jeśli pragniecie rozpocząć swoją przygodę z walką na ringu, nie traćcie czasu. Pamiętajcie, że kluby przeznaczone są również dla amatorów, dlatego nie należy się wstydzić i obawiać porażki. Szukacie wyposażenia do boksu? W ofercie sklepu Decathlon znajdziecie najpotrzebniejsze rzeczy, w tym rękawice, buty oraz ochraniacze na zęby.