Jazda na rowerze to nie od dzisiaj jedna z najchętniej uprawianych aktywności fizycznych. Rower to nie tylko narzędzie, które pozwala na zażywanie ruchu w pięknych okolicznościach przyrody. To także praktyczny pojazd, który w razie potrzeby pozwoli relatywnie szybko przemieścić się z miejsca na miejsce. Zanim dokonamy zakupu, stajemy przed wieloma różnymi opcjami, dlatego wyboru warto dokonać świadomie. Sprawdź, jaki rower kupić, aby dopasować go do swoich potrzeb.
Posiadanie odpowiedniego roweru otwiera wiele drzwi. Stajemy się bardziej mobilni, a jednocześnie spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu uprawiając aktywność fizyczną. Niestety, źle dobrany jednoślad może całkowicie zepsuć frajdę korzystania z niego. Właśnie dlatego przed zakupem trzeba dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw.
Wybór odpowiedniego roweru to gwarancja komfortu, ale także bezpieczeństwa w codziennym użytkowaniu. W sklepach znajdziemy obecnie wiele modeli i rodzajów rowerów, dlatego zakupy mogą wydawać się mocno utrudnione. Dzięki różnorodności modeli możemy jednak dobrać dokładnie taki rower, jakie najlepiej pasuje właśnie do naszych potrzeb.
Wybór odpowiedniego roweru powinien być dobrze przemyślaną decyzją. Oczywiście każdy chciałby mieć rower, który będzie wyróżniał się wizualnie i pasował designem do naszego własnego stylu. Kolor i kwestie estetyczne to jednak nie wszystko. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kryteriów. O jakich kryteriach mowa? Przede wszystkim ważne są:
Nie bez znaczenia jest więc odpowiedni osprzęt, a także geometria twojego górala czy innego typu roweru. Aby cieszyć się szybkimi zjazdami i dobrym napędem, często warto sięgnąć głębiej do sakwy i wysupłać odpowiednie środki. Widełki cenowe mogą być w tym względzie doprawdy różne.
Wybór roweru powinien być dopasowany do tego, po jakich powierzchniach będziemy się poruszać. Różne typy towerów dopasowane są do określonych terenów.
W ostatnich latach rekordy popularności bije rower miejski. Ten typ został zaprojektowany specjalnie do poruszania się po miejskich arteriach – ulicach, chodnikach i ścieżkach rowerowych. Rowery miejskie posiadają dosyć duże koła, niskie ramy, które ułatwiają wsiadanie i zsiadanie oraz duże i wygodne siodełka. Nie bez znaczenia jest także ustawienie kierownicy, która sprawia, że postawa rowerzysty nie obciąża kręgosłupa.
Osoby, które planują wycieczki rowerowe za miasto, z pewnością wybiorą rower MTB, znany szerzej jako rower górski. Bardzo dobrze sprawdzają się one w terenie – są wykonane w taki sposób, aby rowerzysta mógł przybierać aerodynamiczną postawę podczas jazdy. Ich opony są szersze a bieżnik wyprofilowany. Oczywiście nie ma obowiązku jeżdżenia rowerem górskim wyłącznie w terenie – wiele osób z powodzeniem wykorzystuje je w warunkach miejskich.
Ciekawym rozwiązaniem jest popularny w ostatnim czasie rower elektryczny. Ten specyficzny jednoślad z pozoru nie różni się od tradycyjnych rowerów, jednak jest on wspomagany specjalnym silnikiem elektrycznym. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które są mniej sprawne fizycznie i tym samym nie mogą korzystać z forsownej aktywności fizycznej. Mechanizm jazdy na rowerze elektrycznym nie różni się znacznie od jazdy na tradycyjnym jednośladzie, jednak dzięki wspomaganiu w zależności od wybranego trybu pedałowanie czy podjazdy pod górę mogą być o wiele lżejsze. Na takim rowerze można znacznie zwiększyć zakres kilometrów, jakie jesteśmy w stanie przejechać. Warto zaznaczyć, że również rowery elektryczne dostosowane są do różnych nawierzchni (tak jak w przypadku klasycznych rowerów, możemy kupić e-bike’a do miasta, MTB, trekkingowy itp.).
Wród fanów szybszej jazdy często wybieraną opcją jest także rower szosowy. Czym wyróżnia się taki typ jednośladu? Ma on zdecydowanie cieńsze opony oraz charakterystyczną zagiętą kierownicę, nazywaną czasami „barankiem”. Tego typu rowery świetnie sprawdzają się na drogach asfaltowych i są najchętniej wybierane przez triatlonistów. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się także rowery trekkingowe, które dostosowane są zarówno do jazdy po asfalcie, jak i w terenie. Często określa się je jako połączenie roweru górskiego i miejskiego, mają jednak dodatkowe wyposażenie w postaci błotników, praktycznego oświetlenia, czy bagażników. Dzięki temu sprawdzają sie nawet w trudnych warunkach pogodowych.
Tradycyjnie myśląc o rowerze dla mężczyzny mamy przed oczami duży rower z prostą i wysoką ramą. Obecnie jednak odchodzi się od takich rozróżnień, a panowie chętnie korzystają z rowerów miejskich, których rama jest niższa. Czym więc jest dobry rower męski? Stereotypowo mowa tu o dużym jednośladzie z masywnymi kołami i szerokimi oponami. Wybierając rower dla mężczyzny należy jednak kierować się takimi samymi kryteriami, jak w przypadku rowerów ogólnie – przede wszystkim powinien być to jednoślad, który dostosowany jest do naszych indywidualnych potrzeb. Jeżeli mamy w planach wielokilometrową jazdę po trudnym terenie, warto zainwestować w dobrej jakości rower crossowy lub MTB. W warunkach miejskich dobrze sprawdzi się jednak rower, na którym jazda w codziennym ubiorze będzie wygodniejsza. Zawsze warto zwracać uwagę na to, aby wytrzymałość części była dostosowana do wysokości i wagi użytkownika.
Czy idealny rower damski to wyłącznie miejski jednoślad w pastelowych kolorach z pojemnym koszykiem przy kierownicy? Zdecydowanie nie! Estetyka jest ważna, jednak wybierając rower warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego przeznaczenie. Obecnie wybór rowerów oraz dodatkowych komponentów jest na tyle szeroki, że bez znaczenia na budowę ciała, praktycznie każdy rower o odpowiednim rozmiarze ramy może służyć rówież paniom. Dobry rower damski to taki, na którym użytkowniczka czuje się po prostu komfortowo i bezpiecznie. Dopasujmy go przede wszystkim do naszych rozmiarów oraz do tego, po jakim gruncie chcemy się poruszać.
Typy rowerów dostępne w sklepach mogą przysporzyć potencjalnego klienta o ból głowy. Co w sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni, po jakim obszarze będziemy się poruszać, ani jakie dystanse pokonywać? Wówczas szukamy najbardziej uniwersalnego rozwiązania. W takim przypadku dobrze sprawdzi się wspomniany już rower trekkingowy lub rower gravel. Co to takiego? Rower grawelowy to pojazd dla osoby, która potrzebuje uniwersalnego jednośladu dającego sobie radę na wielu trasach. Dzięki swojej budowie ten rodzaj roweru sprawdzi się zarówno podczas podróży ścieżką rowerową, jak i na leśnych drogach. Gravel nie będzie może doskonałym pojazdem do pokonywania trudnych i skomplikowanych terenów, jednak zdecydowanie niestraszne mu dziurowe drogi i z pewnością da nam poczucie bezpieczeństwa na mniej oczywistych trasach. Rozwiązania zastosowane w rowerach gravelowych to najczęściej:
Wielu rodziców, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek, zastanawia się jak wybrać rower dla dziecka. Tylko z pozoru jest to prosta sprawa, ponieważ na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów rowerów dla dzieci w każdym wieku. Trzeba pamiętać, że dobry zakup gwarantuje nie tylko doskonała zabawę, ale także bezpieczeństwo malucha.
Dla bardzo małych dzieci najlepszym rozwiązaniem będą tak zwane rowery biegowe. Dziecko porusza się na nich odbijając się nogami od podłoża. To świetne ćwiczenie na utrzymywanie równowagi. W tym okresie warto także rozpocząć wdrażanie dobrych nawyków, takich jak wychodzenie na rower wyłącznie w kasku rowerowym.
Rower z pedałami dla dziecka, podobnie jak w przypadku roweru dla dorosłego, powinien być dostosowany do przyszłych tras. W jednośladach dla maluchów możemy znaleźć zarówno większe, jak i mniejsze koła. Rowerki na większych kołach sprawdzą się w sytuacji, kiedy planujemy dłuższe wycieczki jednak zaleca się rozpoczynanie przygody z jazdą rowerową od mniejszych kół.
Rower dla dziecka powinien być relatywnie lekki, ponieważ na takim łatwiej maluchowi utrzymać równowagę. Ważny jest także wybór sposobu hamowania. Najczęściej mamy do wyboru klasyczne nożne hamulce lub hamulce ręczne. Dzieci zazwyczaj dobrze radzą sobie z każdym rodzajem hamowania, dlatego w tej kwestii warto zostawić wybór maluchowi. Jeżeli wasz wybór padnie na hamulce ręczne, trzeba koniecznie upewnić się, że rączka hamulca nie jest zbyt oddalona od rękojeści. Nie bez znaczenia jest także to, czy rower podoba się dziecku. Warto zabrać malucha na zakupy i pozwolić mu wypróbować brane pod uwagę modele. Liczy się oczywiście nie tylko wygląd, ale także komfort siedzenia oraz opór pedałów. Trzeba koniecznie upewnić się, że jazda nie będzie wymagała od malucha zbyt dużej siły. Warto zwrócić uwagę na postawę, jaką rower wymusza. Niektórzy są zwolennikami kierownicy umieszczonej na takiej wysokości jak w rowerach miejskich, czyli wymuszającej prostą postawę pleców. Faktycznie pod wieloma względami jest to rozwiązanie wygodniejsze, jednak warto pamiętać, że lekko pochylona sylwetka jest bardziej aerodynamiczna i lepiej amortyzuje wstrząsy.
Na koniec warto pamiętać o tym, że rower swoją wielkością powinien być dopasowany do wieku i rozmiarów dziecka. Wiele osób chce kupić nieco większy pojazd, aby maluch szybko z niego nie wyrósł. Nie jest to najlepszy pomysł. Rower jest jak buty – zbyt duży to nie tylko gwarancja braku komfortu, ale także bezpieczeństwa. A to przecież jest najważniejsze niezależnie od wieku.
Na rynku znajdziemy różne rodzaje rowerów. Przed zakupem najlepiej dobrze zastanowić się po jakich trasach chcemy jeździć oraz jakie są nasze wymagania względem bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Rowery składane, górskie, czy nawet elektryczne… Jeśli wybór wciąż nie jest oczywisty, warto skorzytać z profesjonalnego doradztwa wykraczającego dalej niż powyższy poradnik. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie się do sklepu i wypróbowania branych pod uwagę modeli „na własnej skórze” i porozmawianie na miejscu z ekspertem. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, warto dobrze wczytać się w parametry jednośladów i opisy ich przeznaczenia. W ten sposób najszybciej znajdziemy model dla siebie.