WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Co warto wiedzieć o aerobiku w wodzie, jakie ma zalety?

01 wrzesień 2021

O zaletach aerobików słyszy się nieprzerwanie już od lat osiemdziesiątych, kiedy aktywność ta zaczęła podbijać Stany Zjednoczone. Chociaż ćwiczenia w tym stylu są niezwykle rozwijające, to jednak nie każdy może z nich skorzystać przez kontuzje, obciążenie stawów oraz wiele innych problemów. Na szczęście wiele z nich znika, kiedy aerobik przenosi się do wody. Sprawdź, jakie są tego zalety. 

Co to jest aerobik w wodzie?

Aqua fitness to forma aktywności ruchowej, które obejmuje ćwiczenia aerobowe wykonywane w wodzie. Treningi trwają zazwyczaj około 45 minut i odbywają się w sposób zorganizowany na wielu lokalnych pływalniach. Co więcej, jest ona zalecana niemal każdemu niezależnie od wieku, masy ciała i kondycji. 

Jakie zalety ma aerobik w wodzie?

Ćwiczenia wykonywane w wodzie są bardzo korzystne dla całego naszego organizmu. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że w wodzie stawy i kości nie są obciążone, a nasz zakres ruchu staje się szerszy. Dzięki temu ćwiczyć w ten sposób mogą praktycznie wszyscy. Najważniejsze zalety aerobiku w wodzie to między innymi:

  • duża dostępność
  • wzmocnienie mięśni
  • spalanie dużej ilości kalorii
  • redukcja stresu i napięcia mięśniowego
  • wzmocnienie koordynacji ruchowe
  • wsparcie w rehabilitacji wielu urazów
  • zmniejszenie cellulitu i redukcja tkanki tłuszczowej 
  • rozwinięcie i poprawa ogólnej kondycji organizmu​​
kobieta ćwicząca w wodzie

Kto może uprawiać aerobik w wodzie?

Jedną z najważniejszych zalet aerobiku w wodzie jest właśnie to, że tego typu aktywność jest dostępna praktycznie dla każdego. Szczególnie zaleca się ją osobom otyłym, które ze względu na duże obciążenie stawów nie powinny nadużywać innych aktywności fizycznych. Aerobik w wodzie będzie doskonałym sposobem na pierwsze ćwiczenia ruchowe w procesie wychodzenia z otyłości. 

Tego rodzaju ćwiczenia są także doskonałe dla osób starszych. Środowisko wodne niemal całkowicie eliminuje ryzyko kontuzji, dlatego na aqua aerobik mogą przychodzić także osoby, które rehabilitują się po wszelkiego rodzaju urazach, w także złamaniach. 

Tego rodzaju aktywność nie jest równoznaczna z koniecznością kupowania drogiego, czy skomplikowanego sprzętu. Strój do aqua fitness nie różni się w zasadzie niczym od standardowego zestawu na pływalnię. Trzeba zaopatrzyć się w jednoczęściowy kostium kąpielowy oraz czepek pływacki. Dobrze sprawdzą się także dostępne w sieci Decathlon buty do aqua fitness, które jednak nie są warunkiem koniecznym i szczególnie na samym początku można obejść się bez nich. 

Aerobik na basenie

Na aqua aerobik można zapisać się niemal w każdym większym i mniejszym mieście. Zorganizowane grupy prowadzone są na pływalniach, dlatego warto zapytać i zorientować się, w jakim terminie możemy dołączyć do jednej z nich. 

Ćwiczenia na basenie wykonywane są w wodzie. Na brzegu stoi natomiast instruktor, który dokładnie demonstruje jakie ćwiczenia mamy wykonywać. Ze swojej pozycji ma on doskonały wgląd na całą grupę i może na bieżąco korygować wszystkie potencjalne błędy w naszej technice. To bardzo ważne, ponieważ tylko prawidłowo wykonywane ćwiczenia pozwolą wykorzystać pełen potencjał aerobiku na basenie. 

Ćwiczenia najczęściej wykonywane są przy akompaniamencie żywej muzyki. Cały sprzęt do aqua fitness dostępny jest zazwyczaj na pływalni, jednak z czasem możemy zakupić swój własny, który najlepiej będzie pasował do naszego gustu i potrzeb. 

Aerobik w wodzie — ile kalorii

W przypadku aqua fitnessu wszystkie ćwiczenia wykonujemy w wodzie, która stawia przed nami pewien opór. To właśnie dlatego wszystkie wykonywane tam aktywności wymagają więcej energii, a tym samym spalają więcej kalorii. 

Nie bez przyczyny aerobik w wodzie polecany jest osobom, które zmagają się z nadwagą i otyłością. Jedne zajęcia, które trwają zazwyczaj około 45 minut, pozwalają na spalenie nawet 500 kalorii! Trzeba jednak pamiętać, że jest to zawsze kwestia indywidualna, która zależy zarówno od zaangażowania w ćwiczenia, jak i od masy ciała pacjenta. 

Aerobik w wodzie — ćwiczenia

Aby uprawiać aerobik w wodzie nie trzeba mieć dużych umiejętności z zakresu pływania. Wszystkie ćwiczenia wykonywane są najczęściej w specjalnych pasach wyporowych, które sprawiają, że unosimy się na wodzie. Dodatkowe ​​akcesoria do aqua fitness to makaron piankowy oraz wiosełka pływackie.

pas wyporowy

Ćwiczenia zawsze rozpoczynają się od rozgrzewki, która zazwyczaj polega na „przebiegnięciu” wzdłuż i wszerz kilku basenów. Na koniec ćwiczeń natomiast można swobodnie popływać albo się porozciągać.

Wszystkie ćwiczenia prezentowane są przez trenera i zazwyczaj odbywają się w rytm energetycznej muzyki. Każdy może oczywiście dopasować zakres ruchów do swoich możliwości, a każde ćwiczenie powinno być wykonywane we własnym tempie. 

Aerobik w wodzie to niezwykle przyjazny i efektywny rodzaj aktywności dostępny niemal dla każdego. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku dużych kontuzji lub rehabilitacji możliwość uczestnictwa w ćwiczeniach warto skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Sprawdź: Akcesoria do aerobiku w wodzie na stronie Decathlon.pl

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

AQUAFITNESS

Aqua fitness – na czym polega? Kto może uprawiać ten sport?

Aqua fitness – na czym polega? Kto może uprawiać ten sport?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu