WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Badminton dla dzieci ‒ co warto wiedzieć, kiedy zacząć naukę, co kupić?

25 marzec 2022

Badminton jest popularną formą aktywności głównie w okresie letnim. Wówczas w badmintona podczas urlopów grają dorośli i dzieci. Należy jednak mieć świadomość, że czysto zabawowe przebijanie lub tylko podbijanie lotki ma niewiele wspólnego z samą grą w badmintona. Jest to bowiem bardziej złożona i wymagająca wiele pracy gra, niż wielu osobom może się wydawać. W tym artykule skupiliśmy się na tym, jak wygląda gra w badmintona dla dzieci – kiedy rozpocząć naukę, jakie korzyści niesie za sobą uprawianie tej dyscypliny oraz jaki sprzęt kupić na początek.

W jakim wieku dziecko może rozpocząć naukę gry w badmintona?

To pytanie zadaje sobie wielu rodziców rozważających zapisanie swojej pociechy na treningi badmintona. Sprawdzając różnorakie oferty szkółek badmintona, można stwierdzić, że granica początkowa to 5 lat. Nie jest to jednak regułą, ponieważ nawet 4-letnie, dobrze rozwinięte sportowo dzieci mogą z powodzeniem rozpocząć swoją badmintonową przygodę. Oswajanie z rakietą w warunkach domowych czy przydomowych może natomiast odbywać się jeszcze wcześniej. Nawet dzięki zabawie, bieganiu z rakietą w ręku czy innym aktywnościom dzieciom może być w przyszłości łatwiej przyswajać kolejne tajniki gry.

Treningi badmintona dla najmłodszych dzieci opierają się w dużej mierze na nauce poprzez zabawę. Na początkowym etapie trenerzy rozwijają ogólną sprawność dzieci pod kątem gry w badmintona, a następnie wprowadzają ćwiczenia z rakietami. Poziom ich zaawansowania jest uzależniony od możliwości dzieci biorących udział w zajęciach. Dzięki takiemu programowi zajęć nawet rodzice 4‒5-letnich dzieci nie powinni czuć obaw przed wysłaniem swojej pociechy na trening badmintona. O tym, czy dziecko będzie kontynuowało zajęcia, powinno zdecydować ono samo. Nie powinno bowiem dochodzić do sytuacji, w których rodzic zmusza dziecko do uczęszczania na treningi. Może to bowiem niekorzystnie wpływać na relację rodzic-dziecko, ale też przekładać się na brak zaangażowania pociechy podczas zajęć.

badminton sprzet dla dzieci

Rakietki do badmintona dla dzieci: jakie kupić na start?

Decydując się na zapisanie dziecka na zajęcia z badmintona, warto zadbać o odpowiedni sprzęt. Wprawdzie wiele szkółek oferujących naukę gry zapewnia go uczestnikom, ale dzieci lubią mieć własne paletki do badmintona. Sprzęt dla dzieci różni się od tego, który jest przeznaczony dla dorosłych. Rakietki mają inną konstrukcję, różnią się długością, a także wagą. Sprzęt do badmintona dla dzieci ma ułatwić najmłodszym naukę gry, a przy tym zminimalizować ryzyko odniesienia kontuzji.

Poszukując rakietki do badmintona dla dzieci, należy zwrócić uwagę na opis producenta. Powinna tam być zamieszczona informacja, dla jakiego wieku jest przeznaczony dany model. Przykładowo dla najmłodszych adeptów badmintona, zaczynających swoją przygodę z tym sportem w wieku 4 lat, można zdecydować się na rakietkę Victor AL2200 KIDDY. Z powodzeniem powinna ona posłużyć przez kilka pierwszych lat gry. Biorąc pod uwagę, że jej cena wynosi poniżej 100 złotych, nie jest to duża inwestycja. Rakietki dla dzieci starszych, w wieku 7‒10 lat również nie muszą być droższe. Wystarczającym modelem będzie na przykład Babolat JUNIOR 2.

badminton dla dzieci

Co kupić oprócz rakiety do badmintona?

Na początkowym etapie zakup rakietki to główny wydatek, oprócz niej przyda się jednak kilka innych rzeczy. Jedną z nich są buty do badmintona, które dają dobrą przyczepność, dobrze amortyzują i nie pozostawiają śladów na parkiecie. Obuwie „non marking” jest wymogiem stawianym przez wielu właścicieli czy operatorów boisk do badmintona. Ponadto, aby ułatwić transport rakietki i chronić ją przed uszkodzeniem, warto zaopatrzyć się w pokrowiec. Wystarczy podstawowy model, taki jak pokrowiec Perfly BL160 lub Perfly BL190. Później, jeśli dziecko będzie grało regularnie czy zacznie brać udział w turniejach, warto pomyśleć o torbie do badmintona.

Jeśli natomiast badminton jest czysto rozrywkową formą aktywności, uprawianą na podwórku czy podczas wyjazdów z rodziną lub znajomymi, warto kupić zestaw do badmintona dla dzieci W jego skład wchodzą dwie rakietki dostosowane do możliwości maluchów oraz plastikowe lotki. Trzeba zaznaczyć, że jest to zestaw rekreacyjny, zawierający bardzo proste modele rakietek. Poza nimi przydadzą się również:

  • rozkładana siatka do badmintona ‒ najlepiej wybierać spośród wersji, które nie wymagają żadnego montażu, a jedynie rozłożenia. Przykładem takiej siatki jest Perfly EASY NET;
  • dodatkowe lotki ‒ do rekreacyjnej gry najlepiej wybierać te wykonane z tworzyw sztucznych, jak np. Yonex MAVIS 300 x6;
  • podstawowe modele rakietek dla dorosłych ‒ w tym przypadku również trzeba wiedzieć, jak wybrać rakietę do badmintona (https://blog.decathlon.pl/sport/badminton/jak-wybrac-rakiete-do-badmintona). Kluczowe będą takie parametry jak: waga, balans i elastyczność rakiety.
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BADMINTON

Badminton - zasady. Na czym polega gra w badmintona?

Badminton - zasady. Na czym polega gra w badmintona?
BADMINTON

Wymiary boiska do badmintona - jakie są prawidłowe wymiary boiska?

Wymiary boiska do badmintona - jakie są prawidłowe wymiary boiska?
BADMINTON

Badminton - technika. Jak odbijać i serwować lotkę?

Badminton - technika. Jak odbijać i serwować lotkę?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu