Chcesz zacząć grać w badmintona? Przydadzą ci się lekcje techniki, czyli serwowania, trzymania rakiety oraz odbijania lotki, a także poruszania się po boisku. Podstawą jest jednak praca z rakietą. Poznaj podstawy techniki i rodzaje uderzeń w badmintonie oraz dowiedz się, jak prawidłowo trzymać rakietę.
Zasady gry w badmintona określają m.in. sposób serwowania lotki i trzymania rakiety. Podczas prawidłowego serwisu należy uderzyć lotkę poniżej rękojeści i przy głowicy rakiety, czyli wyraźnie poniżej dłoni zagrywającej. Nie można przy tym oderwać stóp od podłoża.
Serwy dzielimy na:
Serwis zawsze wykonuje się po przekątnej boiska. Serw można wykonać z forehandu albo z backhandu. Nie można przy tym popełniać błędów, takich jak odrywanie nóg od położa, ustawienie tułowia przodem do siatki, ustawienie stóp na jednej linii czy wyraźne przeniesienie ciężaru ciała na nogę zakroczną. Wszystkie te elementy są szczegółowo oceniane podczas treningów, na których ćwiczyć się technikę badmintona. Właściwie wykonywane serwy i odbicia są kluczem do wygranego meczu.
Jak trzymać rakietę? Można ją trzymać chwytem forhendowym albo bekhendowym. Chwyt forhendowy polega na chwyceniu lewą ręką za trzonek rakiety tak, żeby oś długa rakietki znajdowała się w linii poziomej. Krawędzie obręczy muszą być ustawione prostopadle do powierzchni boiska. Palec wskazujący i kciuk tworzą wtedy kształt “V”. Najlepiej wyobrazić sobie, że rakieta jest naturalnym przedłużeniem ręki.
Z kolei zmieniając chwyt na bekhendowy wystarczy przekręcić rakietę o 90° w prawo. Kciuk będzie pełnił rolę dźwigni podczas zamachu. Prawidłową technikę trzymania rakiety do badmintona najlepiej ćwiczyć pod okiem instruktora, który dokładnie pokaże opisane ruchy, a w razie potrzeby od razu skoryguje uchwyt.
W jaki sposób można odbić lotkę? Istnieje kilka podstawowych możliwości:
Wszystkie uderzenia i technikę ich wykonywania należy ćwiczyć z instruktorem. Tylko osoba posiadająca doświadczenie w graniu w badmintona będzie w stanie dostrzec niuanse poszczególnych ruchów i podpowiedzieć nam, co należy robić.
Badminton może dać mnóstwo satysfakcji, ale ćwiczenia muszą być wykonywane w komfortowych warunkach. Podstawą jest znalezienie szkoły, w której będziemy się dobrze czuć – atmosfera musi sprzyjać nauce. Należy też wiedzieć, jak wybrać rakietę do badmintona i jak o nią dbać, aby służyła nam jak najdłużej.
W teorii w badmintona można grać po prostu w wygodnym, sportowym ubraniu. W praktyce na boisku najlepiej sprawdza się dedykowana odzież do badmintona. Należy mieć także specjalne buty do badmintona. Takie obuwie przystosowane jest do szybkich podbiegów oraz nagłych zatrzymań.
Nie tylko amortyzuje kostki, które podczas gry w badmintona dostają niezły wycisk, ale też chroni nas przed poślizgnięciem i upadkiem. Ergonomiczny kształt, dostosowany do potrzeb graczy oraz zastosowane rozwiązania sprawiają, że nie musimy brać się odcisków. Oczywiście buty do badmintona trzeba dobrać do swojego rozmiaru stopy – za duże będą “latały” na nodze i stwarzały niebezpieczeństwo, a za małe będą cisnąć i powodować dyskomfort. Badminton to najszybszy sport rakietowy na świecie, dlatego nie da się w niego grać w zwykłych butach do biegania. Należy się przygotować, aby mieć radość z każdego meczu i treningu!