WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać rakietę do badmintona?

27 marzec 2020
#PORADY
#SPRZĘT

Grasz w badmintona, ale nie wiesz do końca, jak wybrać optymalną dla siebie rakietę. Czas to zmienić! Poniższy poradnik pomoże Ci dobrać odpowiednią rakietę do badmintona, która będzie dopasowana do Twojego poziomu gry czy umiejętności.


Waga rakiety

Waga rakiety do badmintona zależy przede wszystkim od materiału, z którego została wykonana. Rakieta do badmintona z aluminium będzie co do zasady cięższa, aniżeli rakieta grafitowa, która jest bardziej delikatna.

Ile powinna ważyć rakieta do badmintona?

Ustalenie optymalnej wagi rakiety przede wszystkim wpływa na komfort podczas gry. Zbyt ciężka rakieta może powodować dyskomfort podczas gry. Chyba, że Twoje ręce są silne. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki postępowi technologicznemu rakiety do badmintona są coraz lżejsze.

Rakiety do 80 gramów. Te rakiety określane są jako lekkie, a nawet bardzo lekkie. Dzięki temu są szybsze, zwrotniejsze. Dobrze amortyzują wstrząsy i minimalizują ryzyko przeciążenia rąk czy ramion. Lekka rakieta będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem w przypadku, kiedy uczysz się poprawnych uderzeń.

Rakiety od 80 do 90 gramów. To rakiety pośrednie. Charakteryzowane są jako wszechstronne. Będą dobrym kompromisem pomiędzy zwrotnością, a mocą.

Rakiety powyżej 90 gramów. Ten segment obejmuje rakiety ciężkie. Te, które ważą powyżej 100 gramów, określane są, jako bardzo ciężkie. Powoduje to, że są mniej zwrotne, szybkie. Dlatego też sugeruje się używać ich jako uzupełnienie treningu, od czasu do czasu. Ciężkie rakiety są coraz mniej popularne i zwykle używa się ich podczas ćwiczeń rekreacyjnych lub podczas gry na świeżym powietrzu.  

Fot 1. Materiał własny

Balans rakiety 

Ten parametr odnosi się do rozłożenia ciężaru na rakiecie. Wyrażany jest w milimetrach i jest mierzony od początku rączki. Im ten parametr jest większy, tym balans jest przesunięty w kierunku główki rakiety.

Garść przydatnych informacji. Jeśli parametr rakiety wynosi 300 mm to oznacza, że balans jest przesunięty na główkę rakiety. Z kolei, jeśli jest to 280 mm, to balans rakiety jest na środku. Ważne: wyżej przytoczony przykład odnosi się do rakiet dla dorosłych – rakiety dla dzieci mają zupełnie inną konstrukcję!

Wybieraj balans do rakiety świadomie. Balans na główce pozwala na większą moc, ale powoduje mniejszą precyzję. W czasie uderzenia lotki tego typu rakietą siła jest większa, co przekłada się na szybkość lotki. Rakieta do badmintona z balansem na rączkę będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, którym brakuje mocy pod warunkiem, że mają dobrą technikę gry. Dodatkowo, ręka gracza jest narażona na szybsze zmęczenie, co może mieć duże znaczenie podczas długiego i wyczerpującego meczu.

Rakieta neutralna. To dobry kompromis pomiędzy mocą a zwrotnością. Ten typ rakiety będzie idealny dla graczy średniozaawansowanych lub grających wszechstronnie.

Balans na rączce. Zapewni Ci przede wszystkim zwrotność, szybkość reakcji oraz precyzję podczas gry, ale bez przyrostu mocy. To rozwiązanie jest sugerowane graczom, którzy grają bardzo dobrze technicznie. Sprawdza się w przypadku zawodników grających w sposób wszechstronny albo podczas gry podwójnej, kiedy wymiana lotek jest zdecydowanie szybsza.

Fot 2. Materiał własny

Elastyczność rakiety

Sprowadza się do tego, w jaki sposób został wykonany szaft (trzonek) rakiety. Najprościej rzecz ujmując, odnosi się to tego, jak bardzo pracuje ten element po uderzeniu lotki w główkę (odbiciu). Im szaft jest bardziej elastyczny, tym mocniej pracuje. 

Trzonek miękki i elastyczny. Sprawia, że rakieta nabiera większej mocy poprzez większe odkształcenie (efekt katapulty). W tym przypadku wadą tego typu rozwiązania jest mniejsza precyzja i kontrola. Zwykle tego typu rakietą posługują się zawodnicy grający z głębi pola. Sugerowany jest również osobom o mniejszej sile czy technice gry.

Trzonek półsztywny. Rozwiązanie bardzo uniwersalne. Idealny kompromis pomiędzy szybkością, mocą i precyzją. Sprawdzi się w przypadku zawodników średnio zaawansowanych lub początkujących o silnych rękach. 

Trzonek sztywny. Zdecydowanie najbardziej precyzyjny, dedykowany do gry szybkiej. Dzięki niemu łatwiej sprawnie odbić lotkę. Powinien być stosowany u graczy lubiących grać szybkie wymiany, nadającym duże prędkości lotek. Niestety, gra tego typu trzonkiem jest zarezerwowana dla graczy zaawansowanych, ponieważ nie wybacza błędów technicznych. 

Do zapamiętania. Moc i prędkość to zupełnie inne parametry! Na przykładzie koła zamachowego można stwierdzić, że moc generuje się powoli, ale zakres wymachu jest długi. Natomiast w przypadku prędkości, zamach jest krótki, ale szybki.

Fot 3. Materiał własny

Główka i rama rakiety do badmintona

Jeśli powyższe parametry techniczne rakiety do badmintona nie zrobiły na Tobie większego wrażenia, czas przejść do bardziej szczegółowych. Kolejnemu z nich należy rozważyć z punktu widzenia tolerancji i precyzji. 

Tolerancja rakiety. Odnosi się do tego, w jaki sposób rama rakiety do badmintona reaguje na to, w jaki sposób lotka jest odbijana. Jeśli jesteś graczem początkującym i nie masz jeszcze precyzyjnego odbicia, to zdecyduj się na tolerancyjną główkę rakiety o większym polu naciągu albo izometrycznym kształcie. 

Precyzja. Ten parametr decyduje, w jakie miejsce na korcie posyłamy lotkę. Jeśli jesteś graczem zaawansowanym o dobrej technice, zwróć uwagę na ten aspekt.

Pamiętaj o tym, że tolerancja i precyzja są powiązane z wyborem odpowiedniego naciągu do rakiety. 

Fot 4. Materiał własny

Twój poziom zaawansowania a rakieta do badmintona    

Załóżmy, że jesteś początkującym graczem grającym w badminton dla przyjemności. I nie chcesz tego zmieniać. Szkoda. Wciąż grasz rakietą o masie powyżej 90 gramów, która wydaje się dość toporna. Pozytywną rzeczą w takiej sytuacji jest to, że wzmacniasz swoją rękę, która staje się silniejsza.

Kolejny przypadek zakłada, że jesteś graczem początkującym, ale z aspiracjami na bardziej poważną grę. Twoim celem powinna być regularna gra, co najmniej raz w tygodniu. W takim przypadku powinieneś od czasu do czasu grać cięższą rakietą, ale bez przesadnego forsowania ręki. Zdecydowanie Twoim wyborem powinna być rakieta coraz bardziej elastyczna, a nawet półsztywna. Jeśli dysponujesz dobrą siłą uderzenia, to rakieta o neutralnym balansie będzie dla Ciebie odpowiednia. 

Jesteś już doświadczonym graczem. Znasz już swoje słabe i mocne strony, masz już swój indywidualny styl gry. Zdecyduj się na rakietę o średniej wadze, o półsztywnym trzonku z balansem neutralnym albo w rączce. Być może na tym etapie brakuje Ci jeszcze mocy w ręce, ale wszechstronność jest Twoim niewątpliwym atutem!

Zaawansowani gracze, eksperci to grupa sportowców, którzy legitymują się wysokim poziomem umiejętności technicznych. Na tym poziomie to Ty sam decydujesz, jakie parametry rakiety są dla Ciebie pożądane, a które Ci przeszkadzają. Zwykle Twoje rakiety są sztywne, ponieważ cechujesz się wysoką precyzją odbicia, a chcesz jeszcze zwiększyć jego moc.

Fot 5. Materiał własny

Twój indywidualny styl gry a rakieta do badmintona

Twoją mocną stroną jest wszechstronność. Grasz w sposób zależny od możliwości, jakie masz przed sobą. Spośród wszystkich rakiet wybierz tę, która będzie Ci najbardziej odpowiadała – będzie multizadaniowa.

Lubisz atakować, wymieniać szybkie uderzenia z przeciwnikiem. Twoje uderzenie jest mocne, zdecydowane. Nie dajesz ani na chwilę odpocząć przeciwnikowi, rozrzucasz go po korcie. Wybierz rakietę o balansie w główce i o półsztywnym trzonku. Jeśli masz bardzo dobrą technikę – zdecyduj się na sztywny trzonek.

Wolisz grę defensywną. Twoje mocne strony do słabe punkty u przeciwnika. Nie chcesz popełnić błędu, dlatego chcesz wyczerpać przeciwnika precyzyjną grą. Dlatego Twoim wyborem powinna być półsztywna rakieta, szybka o neutralnym balansie.

Wybór rakiety do badmintona nie jest wcale taki łatwy!

Dobrze dobrana rakieta z pewnością pomoże Ci w pełni cieszyć się grą w badmintona. To tylko od Ciebie zależy, jakie parametry będzie miała rakieta dobrana pod Twoje indywidualne potrzeby. Sprawdź kilka rakiet i wybierz tą, która spełni Twoje oczekiwania. Postaraj się też – jeśli to możliwe – przetestować rakietę przed zakupem. Spędzisz z nią przecież wiele godzin na korcie. Powodzenia!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BADMINTON

Badminton - zasady. Na czym polega gra w badmintona?

Badminton - zasady. Na czym polega gra w badmintona?
BADMINTON

Wymiary boiska do badmintona - jakie są prawidłowe wymiary boiska?

Wymiary boiska do badmintona - jakie są prawidłowe wymiary boiska?
BADMINTON

Badminton - technika. Jak odbijać i serwować lotkę?

Badminton - technika. Jak odbijać i serwować lotkę?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu