WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać buty do badmintona?

25 marzec 2022

Większość sportów rakietowych charakteryzuje się dużą dynamiką i koniecznością ciągłej zmiany kierunków biegu podczas gry. Jedną z dyscyplin, która wymaga od graczy dobrej pracy na nogach, jest badminton. Głównie z tego względu szczególną uwagę należy zwrócić na obuwie, w jakim się gra. Sprawdź czym się kierować przy wyborze butów do badmintona, aby były komfortowe i pomagały w lepszym poruszaniu się po boisku.

Buty do badmintona: dlaczego nie warto na nich oszczędzać?

Większość nawet początkujących graczy zdaje sobie sprawę z tego, że źle dobrana rakieta do badmintona może być przyczyną urazów i kontuzji ręki. Jednak niewiele osób ma świadomość, że tak samo jak zła rakieta rodzi ryzyko wystąpienia problemów z ręką, niewłaściwie dobrane buty do badmintona mogą prowadzić do różnorakich kontuzji nóg. Nie bez powodu czynnik zdrowotny wymieniamy w pierwszej kolejności, ponieważ każdy gracz – niezależnie od poziomu zaawansowania – powinien robić wszystko, aby zminimalizować ryzyko urazów. Odpowiedni dobór obuwia jest w tym przypadku jedną z kluczowych kwestii.

Poza dbaniem o własne zdrowie warto mieć na względzie komfort gry. Gracze na poziomie rekreacyjnym grają głównie dla przyjemności, więc komfort jest bardzo ważny. Co więcej, w badmintona nie tylko nie powinno, ale wręcz nie wolno grać w innym obuwiu niż przeznaczone specjalnie do uprawiania tej dyscypliny. Powód? Ryzyko zniszczenia nawierzchni podeszwami, które nie są do niej przystosowane. Jak wiadomo, za wszelkie zniszczenia odpowiadają osoby korzystające w danym czasie z boiska.

jakie buty do badmintona

Czym powinny charakteryzować się buty do badmintona?

Każdy gracz, niezależnie od poziomu zaawansowania, powinien zwrócić uwagę na najistotniejsze cechy butów do badmintona, do których należą:

  • amortyzująca podeszwa – w badmintonie nie brakuje szybkich startów, wyhamowań, zwrotów czy wyskoków. Dlatego obuwie przeznaczone do tej dyscypliny powinno charakteryzować się dobrym poziomem amortyzacji. Oczywiście jest on różny w zależności od modelu (niższe modele amatorskie mają niższy poziom amortyzacji niż najwyższe modele przeznaczone dla graczy turniejowych), ale w porównaniu do zwykłych butów sportowych czy halówek różnica jest wyraźna. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że podeszwa buta jest gumowa, daje dobrą przyczepność oraz nie pozostawia śladów na boisku;
  • trwałość – ze względu na wspomnianą dynamikę gry obuwie do badmintona jest mocno eksploatowane i narażone na oddziaływanie dużych sił. Musi być zatem solidnie wykonane, a niekiedy nawet wzmocnione w tych miejscach buta, które są najbardziej narażone na oddziałujące siły;
  • lekkość – wpływa na szybkość poruszania się zawodnika, a także na jego komfort. Prosta zasada mówi, że im lżejszy but do badmintona, tym lepszy;
  • wsparcie stopy i stawu skokowego – podczas gry stopa nie powinna przemieszczać się w bucie, tylko mieć zapewnioną stabilność. Dlatego też buty do badmintona są wyprofilowane w taki sposób, aby mogły to zapewnić. W dużej mierze chroni to stopę i staw skokowy przed różnymi urazami.
obuwie do badmintona

Jakie buty do badmintona dla graczy rekreacyjnych, a jakie dla zaawansowanych?

Im bardziej zaawansowany poziom gry, tym lepsze buty do badmintona są potrzebne. Na początku tempo i intensywność gry nie są zbyt duże i dlatego potrzeby zawodników względem obuwia nie są wygórowane. Osobom początkującym, rozpoczynającym przygodę z badmintonem śmiało można polecić podstawowe modele, jak chociażby Perfly BS 190 męskie, Perfly BS530 damskie czy Perfly BS160 dla dzieci. Każde z wymienionych butów można kupić już za niespełna 100 złotych.

Buty dla średnio zaawansowanych graczy, wraz ze wzrostem dynamiki gry muszą spełniać wyższe wymagania. Stosuje się w nich szereg nowoczesnych technologii, które poprawiają komfort poruszania się i zwiększają bezpieczeństwo stóp i stawów skokowych. Tego typu buty do badmintona kosztują najczęściej od około 180 do nawet 400 złotych. Obuwie mające dobry stosunek jakości do ceny to m.in. buty do badmintona Asics GEL-ROCKET 10, Babolat Shadow team czy też Perfly BS590 Max Comfort.

Zawodowi gracze, amatorzy na poziomie turniejowym i trenerzy korzystają z butów dla zaawansowanych. Ich ceny zazwyczaj zaczynają się od około 300 złotych. Są to buty dostosowywane do najwyższych wymagań ‒ przystosowane do szybkiego tempa gry i dużych obciążeń, wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania. Dobrym przykładem takiego obuwia są buty do badmintona Yonex PC AERUS X. Zastosowane w nich technologie poprawiają amortyzację drgań, wpływają na miękkość ruchów i transfer energii, zwiększają stabilność i poprawiają przyczepność.

Wszystkie buty – niezależnie od modelu – powinny być odpowiednio dobrane pod względem rozmiaru. Tak jak w przypadku większości butów sportowych, do gry w badmintona należy kupować buty o 0,5 cm większe aniżeli buty do codziennego użytku.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BADMINTON

Badminton - zasady. Na czym polega gra w badmintona?

Badminton - zasady. Na czym polega gra w badmintona?
BADMINTON

Wymiary boiska do badmintona - jakie są prawidłowe wymiary boiska?

Wymiary boiska do badmintona - jakie są prawidłowe wymiary boiska?
BADMINTON

Badminton - technika. Jak odbijać i serwować lotkę?

Badminton - technika. Jak odbijać i serwować lotkę?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu