Każdy nastolatek uwielbia jazdę na rowerze – niektórzy zaczynają pokonywać coraz to dłuższe trasy, inni preferują luźną jazdę miejską. Nie ulega wątpliwości, że kolarstwo w takiej czy innej formie przynosi młodym osobom wiele korzyści. Pozwala zadbać o zdrowie, a także samopoczucie i komfort psychiczny. Pozostaje jednak kwestia wyboru odpowiedniego sprzętu, czyli roweru. Jaki rower warto wybrać dla 13 latka? Na jaki rodzaj hamulców rowerowych i opon się zdecydować? Rower MTB, crossowy, wyczynowy?
Gdy nasze dziecko wyrośnie już z małych rowerków, przychodzi pora na zakup pierwszego, „dorosłego” roweru, który może posłużyć przez co najmniej kilka lat. Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, podczas wyboru roweru dla 13 latka? Przede wszystkim zastanówmy się, po jakim terenie nasz młody rowerzysta będzie się nim poruszać. Inny jednoślad wybieramy, jeśli nasza pociecha często wybiera się na wycieczki po terenach górski, inne, jeśli większość czasu spędza na lekkich jazdach miejskich. Bardzo istotnym aspektem jest dopasowanie rozmiaru kół do wzrostu dziecka. Bez względu na to, jaki rodzaj roweru wybierzemy, zwróćmy uwagę na to, by nie był on ani za duży, ani za mały. Zazwyczaj optymalnym rozmiarem kół dla 13 latka jest 26 cali. Jeśli dziecko jest niższego wzrostu, możemy zdecydować się na rower 25 lub 24 calowy. Rzadko kiedy w tym wieku kupuje się rowery 28-29 calowe, chyba że dziecko jest naprawdę wysokie. Rower koniecznie musi posiadać regulowane siodełko, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować je do wciąż zmieniającego się wzrostu dziecka.
Jakie rowery dziecięce dla 13 latków mamy do wyboru? Generalnie obowiązuje tutaj podobny podział, jak przy rowerach dla osób dorosłych. Możemy bowiem wybrać rowery górskie, rowery miejskie czy rower gravel, a także inne ich rodzaje. Dokonując zakupu, zapytajmy o zdanie samego zainteresowanego, czyli 13 latka. W tym wieku nasze pociechy mają już własne zdanie, potrafią też mniej więcej określić swoje preferencje. Co ważne, nastolatek, przed zakupem roweru, powinien na niego wsiąść, a w miarę możliwości pokonać krótki dystans. Dzięki temu mamy pewność, że kupujemy sprzęt, który spełnia wymogi dziecka.
Jeśli nastolatek uwielbia dalekie wyprawy rowerowe, w dodatku na trudnym podłożu, to najlepszym wyborem będzie rower górski. Za jego pomocą możemy poruszać się nawet po śliskich nawierzchniach oraz po nierównych terenach. Tego typu rower zapewnia doskonałą amortyzację, głównie dzięki wytrzymałej ramie i stabilnemu siodełku. Ergonomiczny uchwyt kierownicy zapewnia natomiast duży komfort poruszania się po drodze. Dla 13 latka idealnym wyborem będzie rower do rekreacyjnej jazdy górskiej.
Podróżowanie rowerem do szkoły bądź rekreacyjnie, na przykład po parku, w znacznym stopniu ułatwiają modele miejskie. Rowery tego typu pozwalają przyjąć postawę, która nie obciąża nadmiernie kręgosłupa, co w tym wieku jest niezmiernie istotne. Często wyposażone są one w dodatkowe akcesoria, takie jak chociażby koszyk, błotnik czy dzwonek, które przydają się do jazdy w miejskich warunkach. Warto postawić na model z przerzutkami, który przyda się również do pokonywania nieco trudniejszych tras.
Nastolatkom często trudno określić, po jakich trasach będą jeździć najchętniej. W tym wieku upodobania zmieniają się stosunkowo szybko, dlatego też warto postawić na model, którym można poruszać się zarówno po górskich ścieżkach, jak i po twardej, betonowej nawierzchni. W tym celu wybierzmy rower crossowy bądź trekkingowy. Obydwa modele sprawdzają się w zróżnicowanym terenie.
Na rynku dostępne są także rowery BMX (Bicycle Moto Cross), które służą do wykonywania akrobacji rowerowych. Należy jednak zachować ostrożność, bowiem choć są to modele lubiane przez nastolatków (ze względu na sporą dawkę adrenaliny, jakiej dostarcza jazda), to jednak należy zadbać o bezpieczeństwo. W tym celu warto zapisać się na treningi, które poprowadzi profesjonalista. Akrobacje należy wykonywać jedynie w miejscach do tego przeznaczonych, posiadając kask oraz ochraniacze.
Jazda na rowerze to przede wszystkim przyjemność i sposób na codzienną aktywność fizyczną, jednak należy zadbać o to, by była ona bezpieczna. Zaopatrzmy więc naszą pociechę w kask rowerowy – musi być on idealnie dopasowany do rozmiaru głowy, nie może ani uciskać skroni, ani też spadać na oczy. Bardzo istotne są rękawiczki rowerowe, które zapobiegają otarciom oraz ochraniacze (na kolana oraz na łokcie). Nastolatkom, które zaczynają trenować zawodowo, przyda się także profesjonalna odzież rowerowa, która nie tylko poprawia komfort jazdy, ale także nadaje ciału bardziej opływowy kształt. Bardzo istotne jest także zabezpieczenie rowerowe, dzięki któremu można zostawić pojazd w obcym miejscu, nie martwiąc się o to, że padnie on łupem złodziei. Pamiętajmy, aby wszelkie dodatkowe akcesoria zakupić jeszcze zanim nastolatek wyruszy w swoją pierwszą podróż nowym rowerem. O zabezpieczenia należy zadbać nie tylko podczas stosunkowo niebezpiecznej jazdy górskiej, ale nawet wtedy, gdy poruszamy się po mieście.