WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Naciągnięcie mięśnia łydki – objawy i leczenie

06 luty 2020
#PORADY

Uprawianie sportu bardzo często wiąże się z możliwością wystąpienia urazów i kontuzji. Zazwyczaj pojawiają się one w wyniku niewłaściwej rozgrzewki lub przy zbyt dużych obciążeniach treningowych. Naciągnięty mięsień łydki jest jednym z najczęściej występujących urazów zarówno wśród osób uprawiających sport letnie jak i zimowe. Niestety to bolesna kontuzja, ale z reguły nie jest groźna, o ile wiemy jak mamy postępować.


Kontuzja łydki – co musimy wiedzieć?

Kontuzja łydki jest powszechnie spotykana nie tylko wśród osób lubiących biegać. Może przytrafić się praktycznie przy uprawianiu każdej dyscypliny sportu – piłki nożnej, siatkówki, koszykówki czy jazdy na nartach. Jeśli w trakcie lub po wysiłku zaobserwujemy u siebie ból mięśnia łydki, może to oznaczać, że dzieje się coś niepokojącego. Każdy mięsień jest zbudowany z włókien, które kurczą się rozkurczają. Dzięki temu mamy możliwość wykonywania odpowiednich ruchów. Może się zdarzyć, że poddamy ich działaniu siły, która przekracza ich możliwości adaptacyjne, tym samym włókna mogą ulec zerwaniu, a my poczujemy ból mięśni łydek. Przyczyny mogą być różne, od niewłaściwej rozgrzewki, po zbyt intensywny trening. Najczęściej włókna zostaną zerwane w miejscu, w którym łączą się ze ścięgnem, gdyż nie są w tym miejscu aż tak rozciągliwe.

Fot 1. Materiał własny

Rodzaje urazów łydki

Wyróżnimy trzy najczęściej spotykane urazy mięśnia łydki: naciągnięcie, naderwanie i całkowite zerwanie. Jeśli zerwaniu ulegnie mniej niż 5 % włókien mięśnia wówczas możemy być pewni, że uraz nie jest poważny i to naciągnięcie mięśnia łydki. Objawy tego urazu to przede wszystkim punktowy ból oraz możliwość wystąpienia siniaka. Trzeba pamiętać, że jeśli uraz powstał w czasie naszego treningu, kiedy byliśmy dobrze rozgrzani, to możemy nie odczuwać bólu, co więcej możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że doszło do urazu. Naciągnięty mięsień łydki zacznie bolec dopiero po kilku godzinach. Jeśli zerwaniu ulegnie więcej niż 5 % włókien mięśnia wówczas oznaczać będzie naderwany mięsień łydki. Objawy to wystąpienie punktowego, często ostrego bólu, kłucie w łydce, czy możliwość wystąpienia obrzęku i silnego krwiaka. Częstym urazem m.in. w siatkówce jest naderwanie mięśnia brzuchatego łydki. Ćwiczenia i leczenie mogą zająć nawet 6-7 tygodni. Najpoważniejszym urazem jest całkowite przerwanie mięśnia. Wówczas fachowo mówimy o zerwaniu mięśnia łydki. Dlatego też jeśli zaobserwujemy ból łydki po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie, nie lekceważmy objawów, by narazić się na pogłębienie urazu.

Fot 2. Materiał własny

Jak leczyć uraz łydki?

Naciągnięcie mięśnia łydki nie jest poważna kontuzją, więc zazwyczaj wystarczy chwilowa przerwa w treningach. By przyspieszyć regenerację mięśnia warto zaraz po urazie zrobić chłodny okład. W przypadku naderwania mięśnia ważną jest pierwsza pomoc, czyli odpowiednie unieruchomienie nogi i zrobienie zimnego okładu. Niekiedy tez można zastosować ucisk bandażem elastycznym. Przy naderwanym mięśniu łydki zaleca się zmniejszenie aktywności fizycznej, regularne stosowanie okładów a w dalszej kolejności ćwiczenia mięśnia, mające na celu jego wzmocnienie.

Autor: Łukasz Kolasa

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, FIZJOTERAPIA

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?
FITNESS, FIZJOTERAPIA

Ćwiczenia na ból pleców i kręgosłup - TOP 4 najlepszych ćwiczeń

Ćwiczenia na ból pleców i kręgosłup - TOP 4 najlepszych ćwiczeń
FIZJOTERAPIA

Naciągnięte mięśnie brzucha – co trzeba wiedzieć?

Naciągnięte mięśnie brzucha – co trzeba wiedzieć?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu