Zarówno nałogowi, jak i okazjonalni sportowcy potrzebują swojej dawki aktywności. Czasem jednak musisz po prostu pogodzić się z tym, że kiepsko się czujesz. Masz katar albo ból brzucha i organizm błaga o przerwę.
Czy kontynuacja treningów to dobry pomysł, gdy jesteś osłabiony? Prawdę mówiąc, wszystko zależy od objawów.
Katar, ciągłe kichanie, ból gardła… Prawdopodobnie złapałeś przeziębienie. Jednak nawet gdy nie jesteś w najlepszej formie, nie znaczy to, że musisz przestać uprawiać swój ulubiony sport. Wręcz przeciwnie, aktywność może Ci pomóc utrzymać maszynę w dobrym stanie i szybciej wyzdrowieć. Niemniej podejdź do treningów na spokojnie, by uniknąć wyczerpania organizmu. Zalecamy więc obniżenie normalnego poziomu intensywności, abyś całkiem się nie rozchorował.
Fot 1. Materiał własny | Obniż intensywność treningu, ale z niego nie rezygnuj
Te choroby to całkiem inna para kaloszy. Grypa, zakażenie przewodu pokarmowego i bóle brzucha mogą czasem powodować wysoką gorączkę. W takim wypadku lepiej całkiem odpuścić sobie sport. Twój organizm musi skoncentrować wszystkie swoje zasoby na procesie zdrowienia. Oprócz zwykłego słuchania swojego ciała mamy kolejną prostą wskazówkę, jak sprawdzić, czy Twój stan zdrowia pozwala Ci na sport, czy też nie. Symptomy zlokalizowane powyżej linii ramion (lekki kaszel, katar, ból głowy itp.) nie będą miały globalnego wpływu na Twoją sportową aktywność. Wszelkie objawy poniżej linii ramion, takie jak ból brzucha czy gorączka, stanowią jasne przeciwwskazanie. Jest jeszcze jeden powód, by zrezygnować ze sportu, gdy jesteś poważnie chory. Otóż podczas treningu mógłbyś zarazić kolegów z drużyny! Najlepsze, co możesz zrobić, to trzymać zarazki przy sobie, wygrzać się w domu i dbać o siebie.
Fot 2. Materiał własny | Są choroby, w których Twój organizm musi skoncentrować wszystkie swoje zasoby na procesie zdrowienia
Nie ma konkretnego terminu powrotu do sportu po chorobie. Każdy zdrowieje we własnym tempie, poza tym wszystko zależy oczywiście od przebytej choroby. Najlepsze, co możesz zrobić, to słuchać swojego ciała. Jeśli odczuwasz zmęczenie, nie kuś losu i daj sobie jeszcze kilka dni. Wskazany jest raczej spokojny powrót do formy niż przekraczanie granic i płacenie za to przez kolejne miesiące. Jeśli masz wątpliwości co do któregoś z utrzymujących się objawów, zgłoś się do lekarza. Tylko on może Ci powiedzieć, co dokładnie robić.
Fot 3. Materiał własny | Tylko od CIebie i Twojego organizmu zależy, kiedy będziesz mógł wrócić do sportu po chorobie
Cokolwiek się stanie, regularny sport utrzyma Cię w formie przez cały rok. To najlepsze lekarstwo, jakie ktokolwiek mógłby Ci przepisać! Naucz się tylko słuchać swego ciała, a wszystko będzie dobrze.
Stawiacie na sport podczas przeziębienia? Wybieracie jakiś sport, czy może koc i ciepłą herbatę? 🙂