Menażka – czy to najprostsza aluminiowa, czy to z powłoką antyadhezyjną, czy to wykonana z anodowanego aluminium – stanowi niezbędny element wyposażenia turystycznego. Warto więc o nią zadbać, aby służyła Ci jak najdłużej w czasie wędrówek po górskich szlakach. Oto kilka pomysłów i sposobów na utrzymanie jej w dobrym stanie!
Wyczyść menażkę piaskiem z rzeki
Jeśli korzystasz z klasycznej, aluminiowej menażki, nie ma ryzyka porysowania powłoki antyadhezyjnej w trakcie czyszczenia. Na czym polega nasz sposób? Otóż podchodzimy do rzeki (trzeba o tym pomyśleć, wybierając miejsce na obozowisko), przepłukujemy z grubsza menażkę, a następnie wrzucamy do niej garść piasku rzecznego i wlewamy odrobinę wody. Zamykamy menażkę i potrząsamy nią, obracając jednocześnie. Piasek powoduje, że resztki jedzenia, które przywarły do dna i ścianek garnka, stopniowo odklejają się od nich. Nie potrzebujemy żadnego środka do mycia naczyń!
Fot 1. Materiał własny | Pamiętaj, żeby dokładnie wyczyścić menażkę
UWAGA! W przypadku menażki z powłoką antyadhezyjną sprawy mają się inaczej: piasek mógłby porysować powłokę.
Do zeskrobania części resztek jedzenia można także użyć plastikowych sztućców, a do wyszorowania jej wnętrza wykorzystać kawałek drewna, zerwaną trawę lub liście.
Pomyśleliśmy również o prostym rozwiązaniu, które ułatwi życie turysty.
Potrzebne Ci będą do tego:
-Gąbka przeznaczona do mycia powierzchni, takich jak płyty witroceramiczne
-Nożyczki
-Pisak
-Kawałek sznurka
Odetnij kawałek gąbki (około 3×4 cm), zaznacz u góry punkt pisakiem, zrób w tym miejscu otwór i przeciągnij przez niego podwójnie kawałek sznurka.
Szorstka powierzchnia pozwoli Ci wyczyścić menażkę, nie niszcząc jej.
Po umyciu menażki wypłucz gąbeczkę i pozostaw do wyschnięcia. Dzięki sznurkowi będziesz mógł przyczepić ją do plecaka: wyschnie w trakcie wędrówki.
Fot 2. Materiał własny | Jedzenie na kempingu? Korzystaj z menażki
O ile ekologiczne, wielofunkcyjne płatki mydlane mogą być używane do mycia menażki, ich waga może odstraszyć miłośników trekkingu. Dlaczego więc nie skorzystać z pudełka po cukierkach TicTac, które przydaje się również w kuchni?
Potrzebne Ci będą do tego:
-Puste opakowanie po cukierkach TicTac
-Nóż
-Mydło biodegradowalne (prawdziwe mydło marsylskie, mydło z Aleppo lub czarne mydło), aby nie zanieczyszczać wody i gleby
Fot 3. Materiał własny | Płatki mydlane pomogą wyczyścić menażkę. Zadbaj o to, by nie zajmowały wiele miejsca!
Przy pomocy noża pokrój mydło na płatki i wsyp je do pudełka po cukierkach, które łatwo będzie ze sobą zabrać. Płatki te doskonale nadają się również do usuwania plam z tłuszczu i do prania.
Podczas zimowego biwaku, gdy na ziemi leży śnieg, fajnie jest przyrządzić fondue na kuchence turystycznej. Oczywiście na dnie menażki zawsze pozostaną resztki sera. Najlepiej jest wtedy zacząć od zeskrobania ich z grubsza plastikowymi sztućcami, po czym napełnić menażkę śniegiem i zostawić na noc. Następnego dnia rano zobaczysz, że śnieg i lód spowodowały odklejenie się resztek fondue, dzięki czemu łatwo będzie wyczyścić menażkę.
Osiągniesz w ten sposób dwa cele: będziesz miał niewielkich rozmiarów wielofunkcyjny ręcznik, a jednocześnie „ochraniacz” zabezpieczający menażkę przed zarysowaniami, które mogą powstać w wyniku ocierania kartusza z gazem o wnętrze menażki.
Fot 4. Materiał własny | Jest wiele sposobów na utrzymanie menażki w czystości. Wszystkie sprawią, że będziesz mógł się cieszyć komfortem na biwaku!
Ręczniczek musi otaczać kartusz z gazem i mieścić się w zamkniętej menażce. Nie może więc być za duży.
Do menażki dla 1 osoby przygotowaliśmy ręczniczek o wymiarach 40 x 23 cm.
Potrzebne Ci będą:
-Stary polar albo skrawek materiału,
-Nożyczki,
-Menażka,
-Kartusz z gazem kompatybilny z kuchenką, której używasz.
Zaczynamy!
-Zdejmij pokrywkę z menażki.
-Połóż materiał na menażce i przytnij jego brzegi tak, by przykrywał całkowicie ścianki menażki.
-Połóż kartusz na materiale i wsuń do menażki.
-Gdy kartusz znajdzie się na dnie menażki, owiń go materiałem. Następnie przytnij materiał w taki sposób, by dobrze chronił kartusz i nie przeszkadzał w zamknięciu pokrywki.
Mamy nadzieję, że nasze pomysły okażą się pomocne w Waszym działaniu na kempingu! 🙂