Co zrobić, gdy w namiocie, na wewnętrznych ścianach sypialni, osadza się para wodna? Czy namiot nadal jest wodoodporny?
Kondensacja pary wodnej to naturalne zjawisko. Zawarta w powietrzu wilgoć skrapla się i osadza po wewnętrznej stronie ścianek sypialni, gdy tylko tkanina jest zimniejsza niż wnętrze namiotu.
1.Jeśli namiot nagrzał się w trakcie dnia i nagromadzone w nim powietrze wieczorem nadal jest ciepłe, podczas gdy temperatura na zewnątrz obniżyła się.
2. Jeśli przez cały dzień padał deszcz i powietrze oraz gleba są nasycone wilgocią.
3. Jeśli grzejemy wodę w namiocie: wytwarzane ciepło i para wodna potęgują to zjawisko.
4.Wilgoć będąca efektem naszego oddychania.
5. Wilgoć produkowana przez nasze ciało.
6. Ekspozycja namiotu bezpośrednio pod bezchmurnym niebem.
Fot 1. Materiał własny | Sprawdź w jakiem stanie jest Twój namiot, abyś mógł bez przeszkód korzystać z niego podczas kolejnych wyjazdów
– Podczas rozkładania namiotu dopilnuj, aby tropik nie stykał się ze ścianą sypialni.
– Zwróć uwagę na odpowiednie napięcie płótna. Nie za mocne i nie za słabe. Chodzi o to, by nie powstały fałdy: to na nich bowiem skoncentruje się kondensacja, co może skutkować tworzeniem się kropelek wody.
– Pamiętaj o otwieraniu wywietrzników w namiocie, nawet podczas deszczu. Pozostaw też odpowiednią przestrzeń między podłożem i dołem tropiku, aby wpadające od dołu powietrze mogło docierać do górnej części namiotu.
– Jeśli to możliwe, wejście do namiotu zostaw otwarte, aby zapewnić dobrą wentylację. Szczególnie wieczorem, gdy temperatura spada.
– Rozłóż namiot w zacienionym miejscu, aby nie stał bezpośrednio pod niebem. Gdy niebo jest jasne, powierzchnia tropiku promieniuje w jego stronę i traci ciepło. Efekt: tropik staje się zimniejszy niż powietrze na zewnątrz i wewnątrz namiotu.
Fot 2. Materiał własny | Sprawdź także napięcie płótna, suwaki i wywietrzniki do cyrkulacji powietrza
PAMIĘTAJ! Kondensacja pary wodnej w żadnym wypadku nie świadczy o obniżeniu się wodoodporności namiotu.