Kolarstwo górskie to popularny sport, którego zwolennikami są nie tylko osoby kochające jazdę po terenach górskich, ale także ci, którzy chcą poczuć adrenalinę, poruszając się po wyjątkowo trudnych terenach, na przykład różnego rodzaju szosach czy stromych leśnych ścieżkach. Dyscyplina ta wymaga zatem odpowiednich umiejętności, dobrej techniki jazdy i rozsądku, ale przede wszystkim – sprawnego i godnego zaufania roweru górskiego, który sprawdzi się podczas każdej wyprawy, bez względu na panujące warunki i ukształtowanie terenu. Wystarczy zamontować odpowiedni bagażnik czy błotnik i można wyruszać w wielogodzinne poszukiwaniu przygód! Jednak czy można kupić rower górski do 2500 złotych? Okazuje się, że tak! Bo dobry sprzęt wcale nie musi być drogi! W Decathlon mamy szeroki zakres produktów, dlatego każdy zainteresowany tego typu sportem bez problemu znajdzie coś dla siebie w zależności od upodobań i potrzeb, w tym rower w cenie do 2500 złotych.
Wybór roweru nie jest łatwy, tak samo, jak łatwe nie jest kolarstwo górskie. Decydując się na tego typu sprzęt, należy kierować się przede wszystkim potrzebami, uwzględniając fakt, po jakich drogach będzie się on poruszał. Dobrej klasy rower górski może mieć bowiem wiele zastosowań, które nie ograniczają się do trudnych górskich terenów czy leśnych tras – świetnie sprawdzą się także na co dzień, służąc jako rower miejski czy w przypadku wycieczek rekreacyjnych i dojazdów do pracy. Niemniej wiele modeli ma charakter uniwersalny, dzięki czemu są świetnym rozwiązaniem w przypadku każdej nawierzchni i warunków. Przy podjęciu decyzji kupujący powinien wziąć jednak pod uwagę takie kryteria jak rama roweru, wielkość kół, opona, rodzaj hamulców, napęd roweru, geometria amortyzacja czy przedział cenowy.
Rama stanowi bardzo ważny element roweru górskiego, ponieważ jej dobór decyduje o komforcie i bezpieczeństwie jazdy, zwłaszcza w przypadku trudnych tras. Rama powinna być dostosowana do wzrostu użytkownika. Warto zwrócić także uwagę na rodzaj wykonania i związany z tym ciężar – stalowe ramy są cięższe od aluminiowych, a te z kolei cięższe od karbonowych, które nie mają spawów. Istotny jest tutaj fakt, dla kogo rower będzie przeznaczony i do czego konkretnie ma służyć.
Bardzo istotnym kryterium wyboru roweru jest wielkość kół, która w przypadku tego typu jednośladów może osiągać od 26 do nawet 29 cali. Wielkość kół wpływa na charakter jazdy. Duże koła lepiej radzą sobie w przypadku przeszkód i gwarantują dobrą przyczepność. Z kolei mniejsze zapewniają lepszą zwinność i zwrotność. Wielkość kół, podobnie jak wielkość ramy, powinna być dostosowana do wysokości użytkownika.
Zakup roweru wymaga także uwzględnienia odpowiedniego typu hamulców, ponieważ podczas kolarstwa górskiego muszą być niezawodne, sprawne i skuteczne w każdych warunkach pogodowych. Bardzo popularne są hamulce szczękowe i tarczowe. Hamulce tarczowe z kolei dzielą się na mechaniczne (proces hamowania rozpoczyna linka) oraz hamulce tarczowe hydrauliczne (hamowanie jest uzależnione od płynu hamulcowego).
Ważnym czynnikiem podczas wyboru roweru jest geometria i wzajemne położenie wszystkich komponentów, które składają się na cały rower. Geometria istotnie wpływa na wygodę, ponieważ to m.in. od niej zależy pozycja i dynamika jazdy.
Kolejny ważny element roweru górskiego to amortyzacja, która jest kluczowa szczególnie w przypadku osób mających problemy z kręgosłupem. Dobra amortyzacja łagodzi drgania podczas jazdy po nierównościach i świetnie sprawdza się podczas stromych i wymagających terenów. W sytuacji, gdy rower ma być przeznaczony do spokojnej jazdy po bardziej płaskich odcinkach, użytkownikowi wystarczy rower górski wyposażony w jeden amortyzator.
Kolarstwo górskie nie musi być sportem wymagającym dużego budżetu, ponieważ dobre rowery górskie można znaleźć już w cenie do 2500 złotych.
Przeczytaj także: Jaki rower górski (MTB) wybrać i kupić?
Obecnie najpopularniejszym typem rowerów górskich są rowery MTB, które mają bardzo szerokie zastosowanie w turystyce rowerowej, w tym wycieczkach rekreacyjnych czy jazdy po niewymagających terenach. W przypadku jazdy wyczynowej idealnie sprawdzają się podczas wjazdów na górskie wzniesienia i podczas stromych zjazdów. Wybór konkretnego modelu MTB i dedykowanego osprzętu musi być zatem odpowiednio dostosowany do charakteru jazdy. Jaki rower za 2500 zł warto wybrać?
Rower górski MTB Ceres 5.3 27,5″ wyposażony jest w sportowe siodełko i przedni amortyzator ze skokiem 100 mm zapewniające maksymalny komfort jazdy. Geometria tego modelu warunkuje wygodną pozycję, a hydrauliczne hamulce tarczowe gwarantują sprawne hamowanie bez konieczności wkładania dużego wysiłku mięśniowego. Z kolei szerokie opony 27,5” decydują o dobrej przyczepności i świetnej trakcji bez względu na rodzaj terenu po którym się porusza.
Rower górski MTB Romet Rambler R9.2 Special 29″ to idealna propozycja dla osób żądnych przygód na wymagającym szlaku, a do tego za niecałe 2500 złotych! Przerzutki, w jakie wyposażony jest rower marki Shimano oraz manetki Shimano, zapewniają dobry napęd i wygodną zmianę biegów. Niezawodny hydrauliczny hamulec tarczowy Romet został zamontowany z przodu i z tyłu, gwarantując maksymalne bezpieczeństwo jazdy. Koła 29 cali sprawiają, że rower wygląda efektownie.
Rower Górski MTB 29 cali NICEBIKE Triad M7 amortyzacja na dużych kołach zapewnia świetną przyczepność bez względu na panujące warunki atmosferyczne oraz rodzaj nawierzchni. Ergonomiczne, profilowane i regulowane siodełko jest równoznaczne z wielogodzinną przyjemną jazdą, bez bólu kręgosłupa i uczucia dyskomfortu. Wygodę potęguje kierownica gwarantująca dobrą zwrotność i precyzyjne prowadzenie, a dobra amortyzacja niweluje wszelkie wstrząsy. Świetnie sprawdzi się nie tylko na trudnych trasach, ale także jako rekreacyjny rower podczas wycieczek na lekkim terenie.
Przeczytaj także: Rower dla dorosłego – jak wybrać model
Rower Górski MTB 27,5 cali NICEBIKE WX04 amortyzacja o świetnej specyfikacji gwarantuje wspaniałą zabawę przez długie lata! Został opracowany w taki sposób, aby radzić sobie z każdą przeszkodą, każdym wzniesieniem i każdym stromym zjazdem. Amortyzowany widelec, przerzutki Shimano, hamulce tarczowe i bieżnikowana opona sprawiają, że jazda tym rowerem górskim to prawdziwa przyjemność, nawet w przypadku bardzo nierównych i problematycznych terenów. Solidna i lekka konstrukcja oraz sportowa geometria pozwalają uzyskać dobrą dynamikę, a szerokie opony gwarantują bezpieczeństwo zarówno na suchym, jak i mokrym terenie. Rower na kołach 27,5 cali.
Rower trekkingowy to doskonała propozycja dla osób ceniących sobie uniwersalne rozwiązania. Świetnie nada się w przypadku szeroko pojętej turystyki rowerowej oraz do pokonywania długich i wymagających tras. Tego typu jednoślad nie pozwala na szybkie zmęczenie jazdą – konstrukcja i wyposażenie zapewniają wygodę użytkowania, praktyczność i funkcjonalność. Rower trekkingowy Riverside 700 dobry byłby szczególnie podczas letnich leśnych wycieczek. Lekki, jednorzędowy napęd idealnie radzi sobie z pokonywaniem trudnych wzniesień i długich dystansów, a hamulce tarczowe gwarantują sprawne i skuteczne hamowanie. Rama wykonana z aluminium objęta jest dożywotnią gwarancją. Z kolei rower trekkingowy damski Romet Gazela 3 to świetna propozycja dla pań, ceniących sobie komfortową i bezpieczną jazdę. Amortyzowany widelec chroni przed silnym odczuwaniem różnego rodzaju nierówności, a przerzutki zapewniają odpowiednią dynamikę jazdy. Nowy rower wyposażony jest w przydatne komponenty, takie jak wygodne siodełko czy bagażnik z gumami.
Świetną alternatywą dla sprzętów MTB jest wybranie roweru typu cross, który z pewnością okaże się idealny w przypadku tras po szosach i drogach leśnych. Lekkie rowery crossowe o małych kołach pozwalają na szybkie przemieszczanie się oraz czerpanie maksymalnej przyjemności z jazdy podczas różnego rodzaju wycieczek.