Pedały rowerowe są jednym z najważniejszych elementów konstrukcji całego pojazdu. Nie da się więc ukryć, że konieczność ich odkręcenia może powodować pewne obawy – co jeżeli zrobimy coś nie tak? Tymczasem przed taką koniecznością stanie prędzej czy później niemal każdy rowerzysta. Niezależnie od tego, czy mamy na stanie rower górski, czy rower szosowy, umiejętność odkręcania pedałów powinna być opanowana. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać.
Do odkręcenia pedałów w rowerze trzeba się należycie przygotować. Potrzebne będą do tego konkretne narzędzia. Najważniejszy jest klucz –zazwyczaj płaska piętnastka lub ósemka. W razie konieczności przyda się także odrdzewiacz typu WD–40. Jest on potrzebny w momencie, kiedy śruby lub inne elementy montażu noszą ślady korozji.
Kiedy wiemy już, że wszystkie narzędzia są pod naszą ręką, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, w którą stronę kręcić, aby prawidłowo usunąć pedały. Niezależnie od tego, czy jest to rower męski, rower damski, czy rower dla dzieci zasada jest zawsze taka sama: obydwa pedały odkręca się w stronę tyłu roweru. Oczywiście odwrotnie w momencie, kiedy będziemy je dokręcać.
Mamy wszystkie potrzebne narzędzia, wiemy, że kręcimy w odpowiednią stronę, a pedały mimo wszystko nie chcą puścić? Niestety, jest to jasny sygnał, że mogły się zapiec. Co wtedy robić? Pierwszym krokiem powinno być zastosowanie odrdzewiacza. Korozja wkrętów może bowiem utrudnić ich skuteczne wykręcenie. Na opakowaniu odrdzewiacza powinna być zawarta informacja o tym, po jakim czasie powinien on zacząć działać. Jeżeli ten czas minął i mimo wszystko nic z tego, warto rozważyć inne możliwości.
Przede wszystkim upewnijmy się, że klucz dobrze i stabilnie ułożony jest na śrubie. Jeżeli tak nie jest, proces odkręcania może być znacznie trudniejszy. W niektórych przypadkach konieczne będzie zwiększenie siły nacisku. W tym celu można spróbować przedłużyć klucz za pomocą stabilnego metalowego narzędzia (na przykład rury).
Jeżeli te sposoby także nie pomogły, konieczne będzie sięgnięcie po bardziej zaawansowane metody. Jedną z najczęściej wymienianych jest rozkręcenie połączenia gwintowego. Nie jest to jednak coś, co może skutecznie zrobić każdy, dlatego rozsądnie będzie udać się z tym do specjalisty w serwisie rowerowym (lub przynajmniej do osoby, która ma doświadczenie w tego typu działalności). W przypadku osoby posiadającej odpowiednie kwalifikacje, ryzyko uszkodzenia korby i tym samym całego roweru znacznie spada.
Polecamy: Serwis rowerowy Decathlon
Niezależnie od tego, czy posiadamy rower gravel, czy rower trekkingowy w pewnym momencie prawdopodobnie staniemy przed koniecznością odkręcenia korby. Zasady tego w jaki sposób odkręcić pedały w rowerze zostały poniekąd wymienione powyżej. Obecnie zajmiemy się tym, jak wymienić je krok po kroku.
Wymiana pedałów w rowerze to jedna z najbardziej podstawowych czynności, którą wykonuje wielu rowerzystów. Zasadniczo jest to dosyć proste działanie, które nie wymaga od nas ani szczególnego doświadczenia, ani posiadania zaawansowanych narzędzi. Warto jednak zabierać się do tego po uprzednim przygotowaniu.
Zazwyczaj do zmiany pedałów wystarczy prosty klucz płaski, jednak warto mieć świadomość tego, że niektóre modele posiadają jedynie gniazdo na klucz imbusowy. Zanim zabierzemy się do pracy, koniecznie sprawdźmy, z jakim mechanizmem mamy do czynienia.
Po odkręceniu pedałów zaleca się wyczyszczenie gwintów w ramionach korby. Jeżeli sytuacja tego wymaga, konieczne może być użycie odrdzewiacza, najlepiej takiego typu WD–40. Na koniec gwinty delikatnie smarujemy smarem, aby dodatkowo je zabezpieczyć.
Polecamy: Narzędzia rowerowe i konserwacja roweru
Na koniec warto wspomnieć o bardzo istotnej kwestii. Kiedy będziemy wkręcać nowe (lub nawet stare) pedały, zwróćmy uwagę na ich oznaczenia. Prawy oznaczony jest literą R, a lewy literą L. Jeżeli korzystamy z klucza płaskiego, kręcimy w stronę przodu pojazdu. Bardzo ważne jest to, aby przykręcać elementy z wyczuciem. W przeciwnym razie zachodzi ryzyko poważnego uszkodzenia w postaci zerwania gwintów.