WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak odkręcić i wymienić pedały w rowerze?

04 sierpień 2021

Pedały rowerowe są jednym z najważniejszych elementów konstrukcji całego pojazdu. Nie da się więc ukryć, że konieczność ich odkręcenia może powodować pewne obawy – co jeżeli zrobimy coś nie tak? Tymczasem przed taką koniecznością stanie prędzej czy później niemal każdy rowerzysta. Niezależnie od tego, czy mamy na stanie rower górski, czy rower szosowy, umiejętność odkręcania pedałów powinna być opanowana. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać. 

Jak odkręcić pedały w rowerze?

Do odkręcenia pedałów w rowerze trzeba się należycie przygotować. Potrzebne będą do tego konkretne narzędzia. Najważniejszy jest klucz –zazwyczaj płaska piętnastka lub ósemka. W razie konieczności przyda się także odrdzewiacz typu WD–40. Jest on potrzebny w momencie, kiedy śruby lub inne elementy montażu noszą ślady korozji. 

Kiedy wiemy już, że wszystkie narzędzia są pod naszą ręką, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, w którą stronę kręcić, aby prawidłowo usunąć pedały. Niezależnie od tego, czy jest to rower męski, rower damski, czy rower dla dzieci zasada jest zawsze taka sama: obydwa pedały odkręca się w stronę tyłu roweru. Oczywiście odwrotnie w momencie, kiedy będziemy je dokręcać. 

Jak odkręcić zapieczone pedały w rowerze?

Mamy wszystkie potrzebne narzędzia, wiemy, że kręcimy w odpowiednią stronę, a pedały mimo wszystko nie chcą puścić? Niestety, jest to jasny sygnał, że mogły się zapiec. Co wtedy robić? Pierwszym krokiem powinno być zastosowanie odrdzewiacza. Korozja wkrętów może bowiem utrudnić ich skuteczne wykręcenie. Na opakowaniu odrdzewiacza powinna być zawarta informacja o tym, po jakim czasie powinien on zacząć działać. Jeżeli ten czas minął i mimo wszystko nic z tego, warto rozważyć inne możliwości. 

Przede wszystkim upewnijmy się, że klucz dobrze i stabilnie ułożony jest na śrubie. Jeżeli tak nie jest, proces odkręcania może być znacznie trudniejszy. W niektórych przypadkach konieczne będzie zwiększenie siły nacisku. W tym celu można spróbować przedłużyć klucz za pomocą stabilnego metalowego narzędzia (na przykład rury). 

Jeżeli te sposoby także nie pomogły, konieczne będzie sięgnięcie po bardziej zaawansowane metody. Jedną z najczęściej wymienianych jest rozkręcenie połączenia gwintowego. Nie jest to jednak coś, co może skutecznie zrobić każdy, dlatego rozsądnie będzie udać się z tym do specjalisty w serwisie rowerowym (lub przynajmniej do osoby, która ma doświadczenie w tego typu działalności). W przypadku osoby posiadającej odpowiednie kwalifikacje, ryzyko uszkodzenia korby i tym samym całego roweru znacznie spada.

Polecamy: Serwis rowerowy Decathlon

Jak ściągnąć pedały w rowerze

Niezależnie od tego, czy posiadamy rower gravel, czy rower trekkingowy w pewnym momencie prawdopodobnie staniemy przed koniecznością odkręcenia korby. Zasady tego w jaki sposób odkręcić pedały w rowerze zostały poniekąd wymienione powyżej. Obecnie zajmiemy się tym, jak wymienić je krok po kroku

  1. Na początku konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zgromadzenie ich jeszcze przed rozpoczęciem odkręcania, niż nerwowe poszukiwanie w trakcie. Weź więc wygodny klucz (lepiej dłuższy niż krótszy) i ewentualnie zaopatrz się w odrdzewiacz.
  2. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie położenie roweru kołami do góry. W ten sposób zyskasz lepszy dostęp do pedałów. 
  3. W następnej kolejności układamy klucz na śrubie w jak najbardziej stabilny sposób. Wówczas prawdopodobieństwo, że wszystko pójdzie bez problemów, znacznie wzrasta. 
  4. Kluczem kręcimy zawsze w stronę tyłu pojazdu. 
  5. Jeżeli zauważymy, że elementy metalowe uległy korozji, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie użycie odrdzewiacza. Jest to pomocne w momencie, kiedy pedały stawiają opór, jednak profilaktycznie zaleca się tę czynność za każdym razem, kiedy dostrzegamy przejawy rdzy. 

Wymiana pedałów w rowerze

Wymiana pedałów w rowerze to jedna z najbardziej podstawowych czynności, którą wykonuje wielu rowerzystów. Zasadniczo jest to dosyć proste działanie, które nie wymaga od nas ani szczególnego doświadczenia, ani posiadania zaawansowanych narzędzi. Warto jednak zabierać się do tego po uprzednim przygotowaniu. 

Zazwyczaj do zmiany pedałów wystarczy prosty klucz płaski, jednak warto mieć świadomość tego, że niektóre modele posiadają jedynie gniazdo na klucz imbusowy. Zanim zabierzemy się do pracy, koniecznie sprawdźmy, z jakim mechanizmem mamy do czynienia. 

Po odkręceniu pedałów zaleca się wyczyszczenie gwintów w ramionach korby. Jeżeli sytuacja tego wymaga, konieczne może być użycie odrdzewiacza, najlepiej takiego typu WD–40. Na koniec gwinty delikatnie smarujemy smarem, aby dodatkowo je zabezpieczyć. 

Polecamy: Narzędzia rowerowe i konserwacja roweru

Na koniec warto wspomnieć o bardzo istotnej kwestii. Kiedy będziemy wkręcać nowe (lub nawet stare) pedały, zwróćmy uwagę na ich oznaczenia. Prawy oznaczony jest literą R, a lewy literą L. Jeżeli korzystamy z klucza płaskiego, kręcimy w stronę przodu pojazdu. Bardzo ważne jest to, aby przykręcać elementy z wyczuciem. W przeciwnym razie zachodzi ryzyko poważnego uszkodzenia w postaci zerwania gwintów.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Ile kalorii spalamy na rowerze?

Ile kalorii spalamy na rowerze?
KOLARSTWO MTB

Rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?

Rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?
KOLARSTWO MTB

Najlepsza aplikacja na rower - poznaj aplikacje do jazdy na rowerze

Najlepsza aplikacja na rower - poznaj aplikacje do jazdy na rowerze

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu