WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Technika jazdy rowerem elektrycznym

20 lipiec 2021

Rowery elektryczne coraz częściej pojawiają się na polskich ulicach. Ich liczne zalety sprawiają, że na ten środek transportu wybierany jest przez amatorów różnej formy aktywności na dwóch kółkach. Wiele osób jednak obawia się, że jazda na elektrycznym rowerze będzie dla nich zbyt trudna. Podpowiadamy, jak poprawnie korzystać z elektrycznego roweru. 

kobieta zapina kask rowerowy i stoi obok czarnego rowera elektrycznego

Co warto wiedzieć o rowerze elektrycznym?

Rower elektryczny to hybryda, która na pierwszy rzut oka wygląda prawie tak samo, jak tradycyjny jednoślad. Oprócz tradycyjnego kręcenia korbą jest on jednak wspomagany za pomocą silnika. W ten sposób możemy być w stanie pokonywać dłuższe dystanse niż dotychczas. 

Obecnie w sklepach znajdziemy rowery elektryczne w bardzo różnych rodzajach. W wersji e-bike dostępny jest już nie tylko rower składany, czy rower miejski, ale także bardziej zaawansowane rowery MTB, czy crossowe. Różnorodność jest więc naprawdę duża. 

Warto pamiętać, że rower elektryczny to nie motorower. Zastosowane w najnowszych modelach silniki dają możliwość rozpędzenia się nawet kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Nie mniej jednak Polskie Prawo o Ruchu Drogowym wyraźnie zaznacza, że rowerem elektrycznym nie wolno poruszać się szybciej niż z prędkością 25 kilometrów na godzinę

Jak jeździć rowerem elektrycznym?

Mechanika jazdy rowerem elektrycznym nie różni się znacznie od jazdy na tradycyjnym dwukołowcu. Pomimo silnika, trzeba pamiętać, że rower elektryczny nadal jest rowerem, co oznacza, że aby się na nim poruszać, musimy naciskać na pedały i kręcić korbą. Jedziemy więc przede wszystkim dzięki własnym mięśniom.

Mechanizm silnika elektrycznego wspomaga nas jednak podczas jazdy. Właśnie dlatego na e-bike’u można pokonać bardzo długie dystanse bez zadyszki. Takie rozwiązanie jest doskonałe dla osób starszych oraz tych z nas, którzy mają na co dzień problemy z poruszaniem się. 

Zanim wsiądziemy na rower elektryczny, koniecznie pamiętajmy o tym, że sposób poruszania się tym pojazdem regulują przepisy polskiego prawa drogowego. Roweru elektrycznego nie musimy nigdzie zgłaszać ani rejestrować. Poruszanie się na nim z prędkością wyższą niż 25 kilometrów na godzinę grozi mandatem. Chociaż dla wielu osób takie ograniczenie może wydawać się niewygodne, to jednak warto pamiętać, że właśnie dzięki niemu rowerów nie musimy ubezpieczać. 

Podczas jazdy rowerem elektrycznym należy także zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa. Dobrej jakości kask rowerowy powinien być naszym stałym towarzyszem na przejażdżkach zarówno po mieście, jak i w terenie. 

Sprawdź: Jaki kask rowerowy wybrać i kupić?

Warto zaznaczyć, że moc silnika zawsze dostosowuje się do prędkości, z jaką chcemy jechać. Wzrasta ona równolegle ze wzrostem wkładanego w jazdę wysiłku.

Mężczyzna podczas jazdy rowerem elektrycznym

Rower elektryczny – ładowanie podczas jazdy

Rower elektryczny, aby poprawnie funkcjonować, potrzebuje ładowania. Niezależnie od tego, czy jest to rower miejski, rower MTB, czy jakikolwiek inny model, zawsze jest on wyposażony w akumulator. Oczywiście rozładowanym e-bikem nadal możemy się poruszać, jednak wtedy działa on dokładnie tak samo jak tradycyjny rower.

A jak ładować akumulator? Nie jest to szczególnie trudne zadanie, ponieważ większość rowerów elektrycznych umożliwia ładowanie ich poprzez najbardziej podstawowe gniazdko elektryczne. Czas potrzebny do wypełnienia całego akumulatora zależny jest oczywiście od jego pojemności, jednak zwykle standardowa sesja ładowania nie trwa dłużej niż kilka godzin. Koszt waha się od pięćdziesięciu groszy do złotówki. 

Rower elektryczny możemy naładować w każdym miejscu z dostępnym gniazdkiem elektrycznym. Istnieją także specjalne stacje ładowania akumulatorów, z których można skorzystać na trasie. 

Prawidłowa technika jazdy rowerem elektrycznym

Silnik roweru elektrycznego zostaje uruchomiony w momencie włączenia wspomagania na specjalnym panelu znajdującym się na kierownicy i naciśnięcia na pedały. Przeważnie do wyboru mamy kilka różnych trybów, które różnią się wsparciem, jakie otrzymujemy. Wspomagając nas w trakcie jazdy, e-bike pozwala poruszać się szybciej i bardziej sprawnie. Sama mechanika z perspektywy rowerzysty nie różni się zbytnio od mechaniki jazdy na rowerze tradycyjnym. Początkujący powinni jednak pamiętać, że silnik i akumulator sprawiają, że rower elektryczny jest cięższy od standardowego. Dynamika jazdy może na początku wydawać się nieco inna. 

Rowerem elektrycznym możemy obecnie poruszać się niemal po każdym dostępnym terenie. Jeszcze do niedawna tego typu rozwiązanie było kierowane przede wszystkim do osób mniej sprawnych fizycznie, seniorów, czy osób z niepełnosprawnościami. Obecnie producenci mają do zaoferowania rower elektryczny w niemal każdym typie – od miejskiego, przez górski aż po trekkingowy. Właśnie dlatego sięgając po elektryka nie musimy z niczego rezygnować – wręcz przeciwnie, otwierają się przed nami zupełnie nowe możliwości. 

Technika jazdy rowerem elektrycznym – podsumowanie

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem roweru elektrycznego, wiesz już jakie są główne zasady jego działania. Przed podjęciem decyzji warto dobrze się zastanowić i z rozwagą wybrać odpowiedni model. Na szczęście dzisiaj na rynku dostępne są modele, które pozwolą nam na swobodną i efektywną jazdę niemal w każdych możliwych warunkach.

Koniecznie sprawdź naszą ofertę rowerów elektrycznych damskich i męskich w sklepie internetowym Decathlon

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Czy można myć rower na myjni?

Czy można myć rower na myjni?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu