WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak ubierać się zimą, by nie zmarznąć?

26 October 2022
#PORADY

Zima to bez wątpienia pora roku, która posiada pewną magię. Wielu z nas zachwyca się śnieżnymi krajobrazami, inni natomiast już nie mogą się doczekać, aby powrócić do ulubionych zimowych sportów. Jednocześnie powinniśmy pamiętać o tym, że temperatura na zewnątrz może bywać naprawdę skrajna. Chłód w połączeniu z wilgocią, opadami i niejednokrotnie silnym wiatrem może spowodować, że bardzo szybko poczujemy dyskomfort. Dlatego też, aby dobrze czuć się zimą – zarówno podczas drogi do pracy, zakupów na mieście, jak i podróży – warto zastanowić się, jak właściwie dobierać odzież w tym okresie. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym wskazujemy, jak skomponować swoją zimową garderobę!


Kilka warstw, czyli dlaczego warto ubierać się zimą na cebulkę?

Zapewne w dzieciństwie bardzo często słyszeliśmy od naszych rodziców czy opiekunów, aby „ubierać się na cebulkę”. To słynne powodzenie ma w sobie wiele prawdy, ponieważ zakładanie odzieży w warstwowy sposób będzie w stanie nas uchronić przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, które panują szczególnie zimą.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy nam dobrej jakości kurtka puchowa, by uchronić się przed niską temperaturą. Rzeczywiście dobrze jest posiadać w szafie taki element, jednak zdecydowanie nie będzie on wystarczający, szczególnie jeżeli zamierzamy spędzić na dworze więcej czasu niż kilka minut.

las w śniegu

Jeśli przykładowo wybieramy się na zimowy spacer, planujemy wybrać się w góry czy też podejmujemy inne aktywności w trakcie dużych mrozów – dbanie o komfort cieplny powinno rozpocząć się już od bielizny. Jeżeli jesteśmy w ruchu, bardzo szybko możemy się przegrzać, co dzieje się zazwyczaj wówczas, gdy ubrania są wykonane ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów. Przyjrzyjmy się zatem, czego nie powinno zabraknąć w naszej zimowej garderobie!

Zobacz ofertę sklepu Decathlon na kurtki zimowe, bieliznę termoaktywną

Bielizna termoaktywna – tak czy nie?

Zdecydowanie tak! Bielizna o właściwościach utrzymujących właściwą temperaturę sprawdzi się, kiedy nie wiemy, jak ubrać się zimą w góry, ale nie tylko. Termaktywna bielizna, wykonana np. z dodatkiem wełny merynosów, będzie zapobiegać nadmiernej potliwości, co z kolei mogłoby się wiązać z otarciami i dużym dyskomfortem. Mogą to być chociażby rajstopy lub legginsy, które założymy pod właściwy strój, ale także skarpetki. Co prawda tutaj możemy liczyć także na odpowiednio dobrane buty, jednak nawet one nie ochronią nas przed odmrożeniem, które mogłoby nieść za sobą tragiczne skutki.

Wybierając właściwą bieliznę, kiedy temperatura spada, a my chcemy np. oddać się swojemu ulubionemu zimowemu sportowi, zwróćmy uwagę nie tylko na materiał. Dobrze, gdy bielizna ściśle przylega do ciała, dzięki czemu nie będzie ograniczała naszych ruchów.

Oczywiście ten element stroju nie jest konieczny, jeżeli po prostu wybieramy stylizację do pracy lub na luźne spotkanie ze znajomymi. Jeżeli jednak zimą nie stronimy od wszelakich aktywności, warto posiadać pod ręką przynajmniej jeden komplet, który w razie potrzeby zapewni nam niezbędny komfort.

Spodnie, bluza, golf, sweter… Czyli jak skompletować zimową stylizację?

Każdy zmarzluch z pewnością ma zimą trudności w zakresie właściwego ubioru. Jeżeli nie chcemy marznąć, a zamiast tego wolimy skutecznie chronić się przed zimnem, warto wpoić sobie jedną zasadę: sztucznym tkaninom niskiej jakości mówimy stanowcze nie! Poliester czy akryl, choć mogą prezentować się dobrze, nie zapewnią nam odpowiedniej ilości ciepła. Zamiast tego postawmy na naturalne materiały, takie jak wełna, bawełna czy wiskoza. Z pewnością nie zaszkodzi domieszka syntetycznych materiałów, które zwykle wzmacniają trwałość, ale nie powinny one dominować w składzie produktu.

kobieta w białym golfie

Wełniany sweter zawsze będzie w modzie! Podobnie jak klasyczna bawełniana koszulka z długim rękawem, na którą powędruje grubsza marynarka. Dzięki temu stworzymy zestaw smart casual, który znakomicie sprawdzi się na typowy dzień w pracy. Wygodne spodnie także będą dużym atutem, a jeżeli wolimy sukienki lub spódnice – sięgnijmy po cieplejsze, kryjące rajstopy, a nawet leginsy, które wpuszczone do butów nie będą zaburzały naszej stylizacji.

Świetnym rozwiązaniem będzie noszenie spódnic midi w połączeniu z botkami lub kozakami. Koniecznie wcześniej sprawdźmy, czy buty posiadają właściwą warstwę ocieplenia w postaci sztucznego futerka. Dzięki temu będziemy czuć się komfortowo, zwłaszcza gdy podróżujemy do pracy transportem miejskim lub pieszo z racji niewielkiej odległości.

Co więcej, w zimie może sprawdzić się nawet komplet dresowy wysokiej jakości. Obecnie produkowane ubrania tego typu nadają się nie tylko do chodzenia po domu. Całość mogą dopełniać traperki, które chronią przed zimnem nawet w czasie szczególnie mroźnej pogody.

Zobacz ofertę sklepu Decathlon na czapki narciarskie, swetry turystyczne

Jaką wybrać kurtkę lub płaszcz na zimę?

Odpowiednia kurtka to bez wątpienia ta część zimowej garderoby, którą zawsze należy mieć pod ręką. Zwykle sięgamy tutaj po modele puchowe. Podobnie jak w przypadku wielu innych materiałów, także i tutaj lepiej postawić na naturalny puch. Znacznie szybciej schnie i odprowadza wilgoć na zewnątrz, nie nasiąka zresztą wodą tak szybko, jak puch syntetyczny. Dodatkowo nawet w przypadku, gdy napotkamy na opady, możemy liczyć na to, że zachowa swoje właściwości i nadal pozwoli nam się odpowiednio izolować od zimna.

Kiedy przygotowujemy dla siebie strój w góry na zimę, jego głównym elementem najczęściej jest kurtka z membraną. Czym właściwie jest membrana? To specjalna powłoka składająca się z wielu niewielkich otworów. Są one na tyle małe, że nie przepuszczają deszczu i śniegu, a jednocześnie dobrze odprowadza wilgoć. Wysiłek w połączeniu z niską temperaturą może sprawić, że szybko będziemy się pocić. Odpowiednia kurtka ograniczy to zjawisko.

Kurtkę z membraną możemy ubrać w góry zimą, ale nie tylko. Zwykle takie modele kurtek są lekkie i niezwykle wygodne, a nowoczesne wzory i wszechstronny wybór kolorów sprawia, że będziemy prezentować się elegancko i stylowo nawet w codziennych sytuacjach.

Alternatywą może być także skórzany płaszcz z ociepleniem. Większość zimowych płaszczy, ze względu na swoją długość, dobrze zakrywa nasze ciało i chroni je przed zimnem, nawet gdy temperatura spada poniżej 0 stopni. Co więcej, skóra – zarówno naturalna, jak i ekologiczna – zapewni nam właściwą ochronę przed wiatrem, który właśnie zimą potrafi być szczególnie uporczywy.

Jakie dodatki do odzieży dobrać zimą?

Zimą często skupiamy się na tym, by w żadnym wypadku nie zmarznąć, wobec czego zapominamy o akcesoriach, a zamiast tego kompletujemy kolejne warstwy odzieży. Tymczasem niezależnie od pory roku możemy prezentować się rewelacyjnie, a przy tym skutecznie chronić się przed chłodem – nawet w przypadku dużych mrozów!

Czapka? Oczywiście, to jeden z podstawowych dodatków. Tutaj także powinniśmy zwrócić uwagę na materiał. Syntetyczna tkanina spowoduje, że nasza skóra głowy będzie się nadmiernie grzać, a włosy elektryzować. Wełniana czapka z pomponem lub z dodatkiem metalicznej nici ożywi każdą stylizację. A jeżeli nie przepadamy za tradycyjnymi czapkami, rozwiązaniem może okazać się beret. To obecnie niezwykle modne akcesorium.

czapka zimowa

Skoro czapka, to i szalik lub chusta. Tutaj również mamy ogromne pole do popisu w kwestii tego, jak się ubrać zimą. Szal lub chustkę możemy wiązać na wiele różnych sposobów, tworząc nawet najbardziej wymyślne kompozycje. Co więcej, szalik w sytuacji kryzysowej może nam posłużyć nawet jako kaptur czy dodatkowe ocieplenie w obrębie głowy, zwłaszcza jeżeli jest odpowiednio szeroki.

By nie tracić niezbędnego ciepła, warto zadbać też o rękawiczki. Wybór odpowiedniego modelu będzie w dużej mierze uzależniony od tego, czy chodzi o strój w góry zimą, czy też po prostu załatwiamy codzienne sprawy na mieście. Rękawiczki wykorzystywane na co dzień mogą być skórzane lub zamszowe, a do tego obszyte fantazyjnym futerkiem. Jeżeli jednak wybieramy się w góry, postawmy raczej na rękawice narciarskie, które są solidniejsze i lepiej chronią przed zimnem.

Podsumowanie

Zima to bez wątpienia wymagająca pora roku, bez względu na to, czy w trakcie tego okresu pozostajemy w obrębie miejsca zamieszkania, czy też wybieramy się na górską przygodę. Nie zapominajmy jednak, że zimą należy zwracać uwagę na pewne uniwersalne zasady, jeżeli chodzi o ubiór.

Duże znaczenie ma tzw. strój warstwowy, czyli ubieranie się na cebulkę. Kurtka z naturalnego pierza to nasz duży sprzymierzeniec, jednak pod spodem powinna znaleźć się odzież o właściwościach termoaktywnych lub przynajmniej takich, które pozwolą na swobodne odprowadzanie wilgoci. I choć na co dzień raczej nie potrzebujemy stuptutów, to raczej nie wyobrażamy sobie zimy bez ciepłego, solidnego obuwia, które zabezpieczy nas przed wychłodzeniem.

Oprócz tego zawsze zwracajmy uwagę na materiały, z jakiego wykonane są poszczególne elementy. Nie wszystkie zapewniają wystarczającą ilość ciepła, nawet jeśli wyglądają na grube i przyjemne dla skóry. A jeżeli nie wybieramy się w wyższe góry ani też nie zamierzamy uprawiać żadnego ekstremalnego sportu – możemy swobodnie poszaleć ze stylowymi dodatkami!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, FITNESS, SPORT W ŻYCIU

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek na motywację do ćwiczeń!

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek na motywację do ćwiczeń!
SPORT W ŻYCIU

Jakie sporty są dobre dla seniorów?

Jakie sporty są dobre dla seniorów?
FIZJOTERAPIA, SPORT W ŻYCIU

Naciągnięty mięsień barku - przyczyny, objawy i leczenie

Naciągnięty mięsień barku - przyczyny, objawy i leczenie

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu