WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jakie sporty są dobre dla seniorów?

17 March 2019
#PORADY

Starsi ludzie, którzy regularnie wykonują ćwiczenia fizyczne lub uprawiają sport, spowalniają proces starzenia i poprawiają swój stan zdrowia. Choć taka jest prawda, nie znaczy to, że masz się wspinać na Kilimandżaro z uśmiechem na twarzy albo przebiegać trzy maratony rocznie. Chodzi raczej o to, byś dobrał poziom intensywności odpowiednio do swoich możliwości. Traktując to jako punkt wyjścia, będziesz mógł znaleźć aktywność dostosowaną do swoich potrzeb.

SPORT CIĘ CHRONI

Sport nie ma ograniczeń wiekowych, a jego zalety nie dotyczą wyłącznie małej części populacji. Korzyści ze sportu są dostępne dla każdego, łącznie ze starszym pokoleniem. Tak, to prawda, że organizm starzeje się wskutek nieuniknionych procesów genetycznych, ale ćwiczenia stanowią potężną tarczę przeciwko upływającemu czasowi i zagrożeniom wynikającym z siedzącego trybu życia. Aktywność fizyczna zwiększa elastyczność ciała, poprawia równowagę, wzmacnia Twoje kości, utrzymuje wagę pod kontrolą, obniża ciśnienie krwi – ta lista nie ma końca.

decathlon rowery

Fot 1. Materiał własny | Ćwiczenia stanowią potężną tarczę przeciwko upływającemu czasowi

AKTYWNY PLAN DNIA

Przejażdżka na rowerze do sklepu lub spacer po mieście to aktywności niosące ze sobą różnorodne korzyści. Osobom powyżej 65. roku życia WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca 150 minut tygodniowo umiarkowanej aktywności takiej jak energiczny marsz, majsterkowanie, prace domowe, taniec lub ogrodnictwo. Aktywności te pomagają ograniczać ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, zwiększają wydolność oddechowo-krążeniową i mięśniową, a także wspierają prawidłowy rozkład masy ciała. Oczywiście zalety tych codziennych zajęć mają zastosowanie wyłącznie, gdy wykonuje się je regularnie.

b'twin decathlon

Fot 2. Materiał własny | Rower miejski to sposób na aktywność fiziczyną na wiosnę

ZNAJOMOŚĆ SIEBIE I SWOJEGO CIAŁA

Zanim zaczniesz liczyć okrążenia lub mierzyć sobie czasy, ważne, byś znał swój stan zdrowia lub skonsultował się z internistą, aby mieć pewność, że jesteś sprawny i gotów do działania. To konieczne, ponieważ gdy się starzejesz, wydolność funkcjonalna Twojego ciała słabnie i zaczynasz tracić masę mięśniową. Dlatego ważna jest ocena, jak duży wysiłek Twój organizm może znieść bez ryzyka dla zdrowia. Bardziej intensywne sporty są w Twoim zasięgu, o ile masz świadomość swoich możliwości i słuchasz swojego ciała. Żaden sport nie jest zabroniony, a każde ćwiczenie można dostosować.

decathlon b'twin

Fot 3. Materiał własny | Poznaj swoje ciało, przekonaj się jaki wysiłek  nie obciąży nadmiernie Twojego ciała 

SPORTY WYTRZYMAŁOŚCIOWE

Szybkie łapanie zadyszki, niechęć do wagi łazienkowej i uczucie zesztywnienia to coś, co może się przydarzyć w każdym wieku, także w wieku podeszłym – właściwie te „przyjemności” z wiekiem stają się bardziej prawdopodobne. Uprawianie sportów wytrzymałościowych to świetny sposób, by to zmienić, o ile ćwiczysz co najmniej przez 30 minut dwa lub trzy razy w tygodniu. Nordic walking, jazda na rowerze i pływanie zwiększą Twoją wydolność oddechowo-krążeniową, rozwiną masę mięśniową, zaangażują stawy, nie narażając ich na wstrząsy i urazy, oraz poprawią Twoje fizyczne i psychiczne samopoczucie.

ZWIĘKSZ SWOJĄ ELASTYCZNOŚĆ

Jeśli chcesz zwiększyć swoją elastyczność i poprawić równowagę, sporty takie jak aqua-aerobik, joga czy tai chi zwiększą zakres Twoich ruchów i zredukują ryzyko upadków dzięki walce z artretyzmem, reumatyzmem i bólami kręgosłupa. Kilka ćwiczeń rozciągających każdego ranka zapewni Ci również wyśmienite samopoczucie.

decathlon nabaji

Fot 4. Materiał własny | Zmniejszy ryzyko upadków, wybierjąc takie sporty jak np. aqua-aerobik czy joga

Jakie są Twoim zdaniem najlepsze sporty dla seniorów? Podziel się z nami swoimi refleksjami i doświadczeniami! 🙂

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, FITNESS, SPORT W ŻYCIU

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek na motywację do ćwiczeń!

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek na motywację do ćwiczeń!
FIZJOTERAPIA, SPORT W ŻYCIU

Naciągnięty mięsień barku - przyczyny, objawy i leczenie

Naciągnięty mięsień barku - przyczyny, objawy i leczenie
SPORT W ŻYCIU

Dlaczego warto uprawiać sport? Poznaj najważniejsze powody zdrowotne!

Dlaczego warto uprawiać sport? Poznaj najważniejsze powody zdrowotne!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu