WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Odzież termoaktywna — jak działa i co to jest?

14 październik 2022
#PORADY

Niezależnie od tego, czy chodzimy po górach, czy biegamy po ścieżkach podmiejskiego osiedla – w naszym wyposażeniu zdecydowanie powinna znaleźć się odzież termoaktywna. Podpowiadamy, czym jest i jak działa. 


Czym jest odzież termoaktywna?

Ubrania termoaktywne to odzież stworzona w celu zwiększania komfortu podczas wysiłku fizycznego. Korzystają z nich rowerzyści, biegacze i wszystkie osoby, które – profesjonalnie i rekreacyjnie – uprawiają sport. 

Ubrania termoaktywne dostępne są w bardzo różnych materiałach, rodzajach i grubościach, dlatego bardzo łatwo dobrać je do swoich potrzeb. 

Jak działa odzież termoaktywna?

Najważniejszą zasadą działania ubrań termoaktywnych jest odprowadzanie potu od skóry oraz zapewnianie komfortu termicznego. Odzież termoaktywna nie wchłania potu, a jedynie odprowadza go do pozostałych warstw ubrań.

mężczyzna w koszulce termoaktywnej

Dzięki temu podczas uprawiania aktywności nie odczuwamy nieprzyjemnej wilgoci. Odzież pomaga zachować odpowiednią temperaturę, a co z kolei zapewnia izolację cieplną.

Przeczytaj także: Jaką bieliznę termoaktywną wybrać?

Co dają ubrania termoaktywne?

Ubrania termoaktywne od lat wykorzystywane są przez profesjonalnych sportowców – kolarzy, biegaczy, czy amatorów trekkingu i górskich wycieczek. Nie oznacza to jednak, w żadnym wypadku, że odzież termoaktywna przeznaczona jest wyłącznie dla osób, które sport uprawiają profesjonalnie. 

Jeżeli zdarza nam się biegać, wybierać się na wycieczki rowerowe, czy spacerować po górach – zdecydowanie warto rozważyć jej zakup. Wysiłek fizyczny zawsze wiąże się ze wzmożoną produkcją potu. Odzież termoaktywna nie może zmienić fizjologii organizmu. Jednak w bardzo prosty sposób odprowadza pot od skóry, co znacznie wzmaga komfort i zapobiega przegrzaniu. 

Odpowiednio dobrane ubrania termoaktywne to także świetny sposób na ochronę przed chłodem bez konieczności zakładania na siebie grubych kurtek i płaszczy. Na rynku znajdują się ubrania termoaktywne w różnych grubościach, wykonane z różnych materiałów. Najgrubsze, a tym samym najcieplejsze są ubrania termoaktywne wykonane z wełny merino. To miękkie i przyjemne materiały, które doskonale utrzymują ciepło.

Lżejsze ubrania termoaktywne zazwyczaj wykonane są z mieszanki poliestru i elastanu. Świetnie przylegają do ciała i doskonale odprowadzają pot. Wiele osób decyduje się jednak na zakup ubrań termoaktywnych z materiałów, które łączą w sobie naturalną wełnę z syntetycznymi wkładkami. Doskonale łączą one w sobie najlepsze cechy obydwu tych rodzajów.  

Niektóre modele odzieży termoaktywnej z wyższej półki zawierają w sobie srebrne nitki. Jony srebra mają antybakteryjne działanie, co niweluje na dłużej zapach potu. 

Zobacz ofertę sklepu Decathlon na bielizna termoaktywna dla piłkarzy

Jakie ubrania termoaktywne są dostępne?

Bielizna termoaktywna to określenie na te części odzieży termoaktywnej, które zakłada się bezpośrednio na ciało. Najczęściej jest to koszulka oraz getry. Na rynku dostępne są także bluzy termoaktywne. Świetnie nadają się one na bardzo chłodne dni lub na przykład na wyprawy trekkingowe w góry. 

mężczyzna naciąga koszulkę termoaktywną

Niekiedy możemy natknąć się także na jednolite kostiumy termoaktywne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że są one mniej praktyczne od dwóch oddzielnych części garderoby. 

Grubość bielizny termoaktywnej

Sprawdzając dostępną odzież termoaktywną, powinniśmy również zwrócić uwagę na rodzaje tkanin stosowane do jej produkcji. Rodzaje odzieży termoaktywnej są bowiem różne i od nich zależy to, kiedy w bieliźnie termoaktywnej będziemy czuć się najbardziej komfortowo.

Do najbardziej intensywnego wysiłku fizycznego poleca się cienką bieliznę termoaktywną.Skupia się ona na odprowadzaniu wilgoci z powierzchni skóry, lecz nie zapewnia zbytniego komfortu termicznego, przez co bielizna cienka nie jest dobrym wyborem na chłodniejsze dni.

Kolejnym typem jest bielizna średnia. Może być ona dobrym wyborem dla osób aktywnych fizycznie, które zdecydowały się na trening w niższych temperaturach, lecz wciąż potrzebują dobrej wentylacji.

Bielizna gruba zapewnia z kolei najlepszą izolację termiczną, lecz ma problem z odprowadzaniem wilgoci. Dlatego tego typu bielizny nie wykorzystuje się raczej do wysiłku fizycznego, a raczej podczas sytuacji ekstremalnych. Gruba bielizna termoaktywna produkowana jest szczególnie z myślą o wspinaczach wysokogórskich. Tam liczą się inne właściwości niż dla sportowców trenujących zimą.

Technologia stosowana w odzieży termoaktywnej

Kolejna ważna kwestia to technologie używane do produkcji bielizny termoaktywnej. Najdroższe i najlepsze tworzy się, korzystając z technologii bezszwowej, dzięki czemu mamy pełną swobodę ruchów.

Unikać szwów starają się również producenci bardziej budżetowych elementów odzieży termoaktywnej. Nawet taka koszulka termoaktywna najczęściej wykonana jest, unikając szwów. Wynika to z tego, że ryzyko obtarć i uczuleń obniża prawidłowy sposób uszycia bielizny, który polega na zrezygnowaniu ze szwów w miejscach, gdzie ryzykowałoby to obtarciami wrażliwych części ciała. Mowa tu więc na przykład o okolicach pach, krocza, czy też na piętach.

Czego używa się do produkcji odzieży termoaktywnej?

Bielizna termoaktywna produkowana jest ze specjalnych materiałów o odpowiednich właściwościach termoaktywnych, lecz jednocześnie pozwalających na odprowadzanie wilgoci przy intensywnym wysiłku. Mowa tu zarówno o produktach naturalnych, jak i syntetycznych.

Jeden z materiałów naturalnych, z którego produkowana jest bielizna termoaktywna to wełna merynosów, czyli wełna pochodząca od owiec rasy merynos. Jest to specjalny gatunek, który wywodzi się z Azji, lecz hoduje się go obecnie na praktycznie każdym kontynencie świata.

mężczyzna w bieliźnie termoaktywnej

Wełna merynosów jest tak popularna, gdyż odzież z niej wykonana świetnie chroni przed chłodem, a gdy temperatura na zewnątrz wzrasta, to jej włókna dobrze naprawdę dobrze odprowadzają pot. Nie są im straszne również przykre zapachy, gdyż wełna merynosów posiada naturalne właściwości antybakteryjne.

Poza wełną merynosów największą popularnością cieszą się materiały syntetyczne. Jest to na przykład Rhovyl, czyli włókno stworzone z polichlorku winylu. Bieliznę termoaktywną najczęściej proukuje się z tkanin Rhovyl’on oraz Rhovyl’as. Ta pierwsza znacznie lepiej sprawdza się podczas zajęć rekreacyjnych. Podczas wysiłku znacznie lepiej czuć będziemy się z bielizną wykonaną z tkaniny Rhovyl’as. Wplata się w nią różne dodatki i wzbogacona jest na przykład jonami srebra, co pozwala na bardzo skuteczną walkę z przykrym zapachem.

Jak wybrać odpowiednią odzież termoaktywną?

Przede wszystkim trzeba dobrać jej odpowiedni rozmiar. Dzięki temu nie pojawią się przy noszeniu problemy dotyczące obtarć, czy też zachowamy pełną swobodę ruchów. Dobrze dobrana koszulka termoaktywna powinna być jak druga skóra, która zapewnia odpowiednią temperaturę ciała i oprócz ochrony przed zimnem odprowadza również nadmiar potu.

Ważny jest też rodzaj odzieży termoaktywnej. Musimy dobrać go do swoich preferencji i tego, gdzie zamierzamy jej używać. Jeśli będzie ona wykorzystywana naprawdę często, to dobrym wyborem mogą być najdroższe rodzaje. Zapewnią one większy komfort niż tańsze odpowiedniki między innymi dzięki temu, że do ich produkcji używa się technologii wykluczającej stosowanie szwów. W bieliźnie bezszwowej jest mniejsze ryzyko podrażnien i obtarć w miejscach szczególnie wrażliwych.

Warto też sprawdzić, czy nie mamy żadnych uczuleń, gdyż niektóre rodzaje tkanin stosowane do produkcji bielizny termoaktywnej potrafią uczulać skórę i powodować bardzo nieprzyjemne podrażnienia. Jest to jedna z kwestii, którą po prostu trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru bielizny termoaktywnej.

Odzież termiczna a termoaktywna

Określenie odzież termoaktywna często stosowane jest zamiennie z odzieżą termiczną. Nie jest to jednak to samo, a te dwa rodzaje ubrań dosyć znacznie się od siebie różnią.

Zadaniem odzieży termoaktywnej jest odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Jest to więc ubranie funkcyjne, które dzięki temu świetnie sprawdza się podczas treningów na świeżym powietrzu. Tego o odzieży termicznej nie można już powiedzieć.

pomarańczowa bielizna termoaktywna

Odzież termiczna tymczasem ma za zadanie przede wszystkim utrzymywać ciepło. Izoluje i chroni organizm przed wyziębieniem, zapewniając mu komfort cieplny. Przykładem odzieży termicznej mogą być różne polarowe kurtki, czy też kurtki ocieplane, wełniane swetry bądź polarowe bluzy. Z ich pomocą nie zastąpimy bielizny termoaktywnej i lepiej nie ubierać ich, gdy chcemy trenować.

Wynika to z tego, że odzież termiczną wykonuje się z materiałów, które przede wszystkim izolować ciało od warunków atmosferycznych takimi jak deszcz, śnieg, czy też wiatr. Jednocześnie z tego powodu nie zapewniają odpowiedniej wentylacji, co skończy się tym, że nadmiar potu doprowadzi do przemoczenia odzieży do zewnątrz, a także do powstania nieprzyjemnych zapachów.

A kiedy warto zakładać odzież termiczną?

Przede wszystkim w sytuacji, kiedy musimy przebywać na zewnątrz podczas gdy temperatura jest bardzo niska – na przykład na koncertach, czy innych imprezach plenerowych. Trzeba jednak odpowiednio ją dopierać, by faktycznie utrzymać stałą temperaturę ciała. Jeśli przesadzimy z odzieżą termiczną, to może się to skończyć tym, że się przegrzejemy lub wychłodzimy, gdyż ubrania nasiąkną wilgocią i zwiększy się szansa na obniżenie temperatury ciała, a w konsekwencji na złapanie na przykład przeziębienia.

Podsumowanie

Ubrania termoaktywne są szeroko dostępne na rynku, dlatego nietrudno znaleźć takie, które najlepiej wpisują się w nasze potrzeby. To odzież funkcyjna, która doskonale odprowadza wilgoć od ciała, dając mnóstwo komfortu i niwelując uczucie przepocenia. Dodatkowo pozwala na zachowanie równowagi termicznej. 

Odzieży termoaktywnej nie należy mylić z termiczną. Ta druga nie ma funkcji odprowadzających wilgoć, dlatego nie nadaje się do stosowania podczas wykonywanego na wolnym powietrzu wysiłku fizycznego.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, FITNESS, SPORT W ŻYCIU

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek na motywację do ćwiczeń!

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek na motywację do ćwiczeń!
SPORT W ŻYCIU

Jakie sporty są dobre dla seniorów?

Jakie sporty są dobre dla seniorów?
FIZJOTERAPIA, SPORT W ŻYCIU

Naciągnięty mięsień barku - przyczyny, objawy i leczenie

Naciągnięty mięsień barku - przyczyny, objawy i leczenie

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu