WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jaką bieliznę termoaktywną wybrać?

14 October 2022
#PORADY

W sezonie jesienno-zimowym termoaktywna bielizna jest jednym z najważniejszych elementów garderoby każdego sportowca. Nie da się jednak ukryć, że oferty producentów są bardzo zróżnicowane. Sprawdź, czym kierować się podczas zakupów. 


Bielizna termoaktywna – co to takiego?

Słowo „bielizna” najczęściej kojarzy się bezpośrednio z najbardziej intymnymi częściami garderoby. Tymczasem bielizna termoaktywna damska najczęściej obejmuje koszulkę i getry. Podobnie w przypadku mężczyzn. Można powiedzieć, że jest to pierwsza warstwa popularnego ubioru na cebulkę – dokładnie tą, którą zakładamy na majtki czy bokserki oraz, w przypadku pań, na stanik. 

Jak działa bielizna termoaktywna?

Bielizna termoaktywna męska lub bielizna termoaktywna damska to must have każdego sportowca, który nie rezygnuje z treningów, kiedy na zewnątrz robi się chłodniej. A jakie dokładnie jest jej działanie? 

sportowcy w bieliźnie termoaktywnej

Jej działanie można rozdzielić na dwie zasadnicze funkcje. Głównym zadaniem bielizny termoaktywnej jest zapewnienie izolacji termicznej przy niskich temperaturach, dzięki czemu można trenować nawet zimą. To, co sprawia, że można jej używać do wysiłku to szybkie odprowadzenie wilgoci przez bieliznę termoaktywną, dzięki czemu przez cały czas podczas treningu nie trzeba się martwić o to, że nasze ubrania będą wręcz przemoczone od potu.

Zobacz ofertę sklepu Decathlon na bieliznę termoaktywną.

Kiedy warto wybrać bieliznę termoaktywną?

Warto zaznaczyć, że aby posiadać termoaktywną bieliznę, nie trzeba być wytrawnym sportowcem, który pokonuje wiele kilometrów w trudnych warunkach atmosferycznych. Bielizna termoaktywna jest tak praktyczna i wygodna, że znajduje się w wyposażeniu niemal wszystkich miłośników sportów.

kobieta na nartach

Używana jest podczas chodzenia po górach i trekkingu. Oprócz tego często korzystają z niej również piłkarze, którzy także muszą nierzadko trenować jesienią, a nawet i zimą, gdy temperatury potrafią być naprawdę nieprzyjemne. Na komplet bielizny termoaktywnej warto również postawić, gdy udajemy się na górskie wędrówki w okresie zimowym. Zapewni ona odpowiednią izolację i szybkie odprowadzanie wilgoci, co jest niezwykle ważne w trakcie intensywnej wycieczki górskiej, gdy warunki są naprawdę zmienne.

Jaka bielizna termoaktywna jest najlepsza? Na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Obecnie na rynku można znaleźć mnóstwo produktów, które reklamowane są jako odzież termoaktywna. To jaka bielizna termoaktywna sprawdzi się najlepiej, zależy od wielu kwestii. Aby zakupić produkt faktycznie dobrej jakości – taki, który będzie się sprawdzał – trzeba dobrze przemyśleć kilka kryteriów. Przez to zakup bielizny termoaktywnej nie jest wcale tak prosty.

 • grubość materiału – będzie to miało kluczowe znaczenie w kontekście pogody, podczas której biegamy. Wybór odpowiedniej grubości jest także istotny pod względem tego jak bielizna termoaktywna odprowadza wilgoć. W sklepach znajdziemy bieliznę: cienką, grubą, bardzo grubą
 • rękaw – wczesną jesienią znacznie lepszym wyborem mogą być modele z krótkim rękawem, koszulki z długim rękawem lepiej zachować na później. Wybierając model z krótkim rękawkiem, możemy też liczyć na większą swobodę ruchów, co jest ważne w wypadku niektórych sportów.
 • dopasowanie do naszego ciała – wpływa na to między innymi zastosowany materiał. Dobrze dobrana bielizna termoaktywna nie ogranicza ruchów i świetnie sprawdza się podczas intensywnych aktywności, gdy może skutecznie odprowadzać nadmiar wilgoci.
 • rozmiar i krój – w którym uszyta została koszulka termoaktywna. Dobrze dopasowany krój zapewnia komfort termiczny oraz sprawne odprowadzanie wilgoci podczas aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.
 • materiał – krój to nie wszystko, gdyż do komfortowego uprawiania sportu w bieliźnie termoaktywnej trzeba też zadbać o wybór odpowiedniego materiału. To jaka bielizna termoaktywna jest najlepsza w danej sytuacji, zależy bowiem między innymi od tego, z czego jest ona wykonana. Od tego, jaki jest skład materiału, zależy między innymi to, jak dobrze odzież termoaktywna odprowadza wilgoć.

Grubość materiału

Grubość materiału trzeba wybrać przede wszystkim pod kątem tego, w jakich temperaturach najczęściej ćwiczymy.

kobiety w bieliźnie termoaktywnej
 • Cienka bielizna termoaktywna świetnie sprawdzi się przede wszystkim, gdy zależy nam szczególnie na odprowadzaniu wilgoci. Jest to aspekt, w którym jest najlepsza, lecz zapewnia ona znacznie gorszą izolację termiczną od pozostałych odmian, które w tej kwestii sprawdzają się znacznie lepiej.
 • Elementy odzieży termoaktywnej wykonanej w nieco grubszy sposób gorzej odprowadzają wilgoć, lecz zapewniają znacznie lepszą izolację termiczną, przez co jest to wybór na raczej pośrednie warunki, w których bielizna oprócz tego, że chłonie wilgoć, musi również zapewniać odpowiedni komfort termiczny.
 • Najgrubsze elementy odzieży termoaktywnej to z kolei wybór w bardzo rzadkich sytuacjach, gdyż nie charakteryzują się one bardzo dobrym odprowadzaniem wilgoci, lecz zapewniają świetny komfort termiczny. Z tego powodu używane są na przykład przez wysokogórskich wspinaczy.

Materiały używane do produkcji bielizny termoaktywnej

Na rynku znajdziemy bieliznę termoaktywną, która wykonana jest z bardzo różnorodnych materiałów. Przy czym warto zaznaczyć, że nie da się jednoznacznie określić, który z nich jest najlepszy. Przyjrzyjmy się tym, które pojawiają się w sklepach najczęściej:

 • materiały syntetyczne – zwykle poliester z dodatkiem elastanu. Świetnie dopasuje się do ciała, szybko wysycha przez co koszulka jest niezwykle lekka. Bielizna wykonana z włókien syntetycznych zazwyczaj ma mniej szwów, co jest dodatkową zaletą. Ze względu na dodatek elastanu bardzo dobrze także przylega co ciała biegacza. 

Spośród materiałów syntetycznych jedne z popularniejszych to włókna syntetyczne Coolmax opracowane przez koncern DuPont, czy też Rhovyl’as oraz Rhovyl’on. Wybierając je, trzeba jednak uważać, gdyż bielizna syntetyczna niekonieczne dobrze sprawdzi się w wypadku osób o wrażliwej skórze.

 • wełna merino – wbrew pozorom materiał ten jest delikatny i bardzo przyjemny w dotyku. Bardzo często wybierany jest na chłodniejsze dni, ponieważ lepiej chroni przed niskimi temperaturami. Jednak nieco gorzej od syntetyków radzą sobie z odprowadzaniem potu. 

Odzież termoaktywna z wełny merynosów jest o tyle ciekawym wyborem, że wykorzystuje ona w pełni włókna naturalne, przez co może ona być mniej drażniąca. Jest ona niesamowicie lekka, gdyż nie krępuje ruchów i ten rodzaj materiału może naprawdę dobrze sprawdzić się w okresie zimowym.

 • materiały mieszane – coraz częściej w sklepach można spotkać mieszankę wełny merino z syntetycznymi materiałami. Zazwyczaj są one dosyć ciepłe, ale jednocześnie lekkie i chłonne, czyli łączą w sobie wszystkie najlepsze cechy materiałów naturalnych i syntetycznych. 

Naprawdę ciekawym wyborem w tej kwestii może być odzież z wełny merino wzbogaconej między innymi jonami srebra. Decydując się na odzież termoaktywną z wełny merino, do której dodano jony srebra, można liczyć na znacznie większą efektywność odprowadzania wilgoci, niż w wypadku odzieży, do której użyta została sama wełna merino. Ponadto dobrze blokuje nieprzyjemne zapachy, gdyż dodatki posiadają właściwości antybakteryjne.

Bielizna termiczna a termoaktywna — jaka jest różnica?

Bardzo często bielizna termoaktywna i bielizna termiczna są ze sobą mylone. Jest to dość sporym błędem, gdyż ich sposób działania jest zupełnie inny.

Odzież termiczna ma przede wszystkim zapewnić wysoki komfort termiczny. Odprowadzanie wilgoci idzie jej znacznie gorzej, przez co nie nadaje się na warstwy najbliżej ciała. Wynika to z tego, że materiał bielizny termicznej różni się od tego, który stosowany jest w bieliźnie termoaktywnej. Nie jest on tak oddychający i może stać się po prostu tak, że cały nasiąknie potem. A to doprowadzi do powstania nieprzyjemnych zapachów, a także wbrew pozorom do zmniejszenia komfortu cieplnego.

W porównaniu do bielizny termicznej, termoaktywne ubrania wykonane są z materiałów, które mają dobrze odprowadzać nadmiar wilgoci. W bieliźnie termicznej nie można już na to liczyć, przez co uprawianie sportu nie jest w niej polecane.

Podsumowanie

Bielizna termoaktywna do biegania to najczęściej getry i koszulka, które zakładamy bezpośrednio na skórę. Jej zadaniem jest odprowadzanie potu oraz zachowywanie równowagi termicznej. Na trudniejsze warunki przeznaczone są z kolei całe kombinezony termoaktywne, które są przystosowane do bardzo niskich temperatur, gdy przy wsparciu kolejnych warstw skutecznie ochroną noszącego przy niskich temperaturach. To jaka bielizna termoaktywna jest najlepsza, zależy więc tylko i wyłącznie od sytuacji, w której będzie wykorzystywana.

Bielizna termoaktywna damska i męska dostępna jest w sklepach sportowych Decathlon w bardzo wielu wariantach i w różnych materiałach. W zależności od potrzeb bardzo łatwo znajdziemy coś dla siebie. Trzeba pamiętać przede wszystkim o sięganiu po bieliznę termoaktywną, która wykonana jest z dobrej jakości materiałów. Tylko taka zapewni nam największy komfort i sprawdzi się w użyciu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, FITNESS, SPORT W ŻYCIU

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek na motywację do ćwiczeń!

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek na motywację do ćwiczeń!
SPORT W ŻYCIU

Jakie sporty są dobre dla seniorów?

Jakie sporty są dobre dla seniorów?
FIZJOTERAPIA, SPORT W ŻYCIU

Naciągnięty mięsień barku - przyczyny, objawy i leczenie

Naciągnięty mięsień barku - przyczyny, objawy i leczenie

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu