WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Słuchawki na strzelnicę - jak wybrać?

30 czerwiec 2021

Łowiectwo jest praktykowane od wieków. Obecnie, aby móc spróbować swoich sił w strzelectwie, wystarczy zapisać się na strzelnicę, na której można ćwiczyć strzelanie do celu w dowolnym momencie. Dla wielu osób jest to bardzo pasjonujące zajęcie, które sprawia wiele przyjemności, ale ma też wadę: wystrzałom towarzyszą niestety głośne odgłosy, które drażnią narząd słuchowy i mogą go nawet uszkodzić, jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczony. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup profesjonalnych słuchawek strzeleckich, które są w stanie wytłumić dźwięki o bardzo silnym natężeniu.

Dlaczego słuchawki strzeleckie są niezbędnym elementem wyposażenia każdego strzelca?

Ochrona narządu słuchu podczas strzelania to podstawa ze względu na głośne odgłosy towarzyszące wystrzałom z broni palnej. W niektórych przypadkach nawet pojedynczy strzał o dużym natężeniu dźwięku jest w stanie uszkodzić słuch, dlatego lepiej nie ryzykować jego utraty. Wystarczy zabezpieczyć narząd słuchu za pomocą słuchawek, które zostały do tego przystosowane, aby zapobiec uszczerbkowi na zdrowiu. Można też użyć stoperów do uszu, co dla wielu osób będzie godną polecenia alternatywą. Warto pamiętać o tym, że nieużywanie ochronników słuchu stanowi zagrożenie nie tylko dla samego strzelającego, ale też dla otoczenia. Głośne dźwięki mogą rozkojarzyć strzelca, co może skończyć się tragedią. Nieprzyjemne stają się już dźwięki o natężeniu powyżej 100 dB. Z kolei przy 120 dB pojawia się ból, natomiast narażenie narządu słuchu na hałas ponad 160 dB stanowi realne zagrożenie dla błony bębenkowej. Może przyczynić się do całkowitej utraty słuchu. Strzały z broni palnej generują dźwięki o natężeniu do nawet 170 dB. Ochrona słuchu to kwestia priorytetowa w przypadku każdego strzelca – zarówno w terenie, jak i w przestrzeni zamkniętej.

sluchawki_strzeleckie

Co wybrać na strzelnicę – słuchawki czy zatyczki do uszu?

Na strzelnicę można wybrać słuchawki lub zatyczki douszne. Zatyczki są niewielkie, wkłada się je do ucha, co służy wytłumieniu dźwięków z zewnątrz. Stopery dopasowują się do kanału usznego, dzięki czemu skutecznie blokują hałas generowany podczas wystrzału z broni palnej. Stopery są proste, tanie i skuteczne, zwykle wykonane z elastycznego silikonu. Mogą być jednorazowe lub wielokrotnego użycia. Droższe modele półaktywne blokują huk wystrzału, ale przepuszczają dźwięk do 80 dB, dzięki czemu można w nich swobodnie rozmawiać. Wielu strzelców nie lubi zatyczek ze względu na dyskomfort, jaki sprawia uczucie rozprężania się tego rodzaju ochronników słuchu w kanale słuchowym. Lepszą ochronę zapewniają profesjonalne słuchawki strzeleckie, które mogą być aktywne lub pasywne. Jest to świetna opcja zarówno na strzelnicę, jak i na polowanie. Można liczyć na komfort użytkowania, optymalne dopasowanie do kształtu głowy, wytrzymałość i stabilność.

Słuchawki na strzelnice aktywne czy pasywne?

Słuchawki na strzelnicę dzielą się na modele pasywne i aktywne. W przypadku ograniczonego budżetu najtańszym rozwiązaniem są słuchawki pasywne, proste w obsłudze, bez elektroniki. Minusem będzie wytłumianie wszystkich dźwięków otoczenia, nie tylko hałasów, co niestety utrudnia komunikację. Na polowanie z pewnością się nie sprawdzą, bo uniemożliwiają wytropienie zwierzyny. Z kolei aktywne ochronniki słuchu pozwalają na swobodne prowadzenie rozmowy z innymi strzelcami. Są wyposażone w specjalny system wygłuszający, który blokuje wyłącznie konkretne dźwięki, głośne i impulsywne. Można wobec tego liczyć na skuteczne wytłumienie huku wystrzału i jednocześnie słyszeć słabe dźwięki otoczenia. Nowoczesne słuchawki strzeleckie wychwytują dźwięki z większych odległości i wzmacniają je. Z kolei wbudowany mikrofon umożliwia prowadzenie rozmowy telefonicznej, dzięki bezprzewodowemu podłączeniu do ochronników telefonu/radiotelefonu.

Jakie kupić słuchawki na strzelnicę?

Bardzo ważne jest to, aby ochronniki słuchu były dobrej jakości, zostały starannie wykonane, z dbałością o każdy detal. Będzie to długoterminowa inwestycja, dlatego warto dokonać zakupu w sprawdzonym sklepie, postawić na produkt renomowanej marki cieszącej się dobrymi opiniami użytkowników. Godne polecenia są słuchawki Razor marki Walker’s, które będą świetną opcją dla każdego strzelca. Sprawdzą się zarówno podczas strzelania sportowego, jak i polowania. Z tańszych modeli dla myśliwych i strzelców sportowych warto wymienić słuchawki elektroniczne CAS1034 Num Axes z regulowaniem odgłosów otoczenia. Alternatywą dla słuchawek będą zatyczki chroniące słuch podczas strzelania. Model MK4 ma dwa poziomy redukcji hałasu. W trybie zamkniętym idealnie sprawdza się podczas polowania i strzelania sportowego, gdyż jest w stanie wytłumić dźwięki o silnym natężeniu, do nawet 120 dB. Z wyższej półki cenowej polecić można słuchawki strzeleckie Power Muff firmy Walkers, na które składają się dwa niezależne nauszniki i mikrofony, filtry wiatroszczelne, powłoka antybakteryjna, regulacja tonów i poziomu. Jeśli ktoś oczekuje bardzo silnej redukcji dźwięków, to z pewnością się nie zawiedzie. Możliwe jest też precyzyjne odbieranie dźwięków z większych odległości dzięki wysokiej jakości mikrofonom i wzmocnieniu X9.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT, TENIS STOŁOWY

Zasady tenisa stołowego czyli jak grać?

Zasady tenisa stołowego czyli jak grać?
SIATKÓWKA

Co to jest libero w siatkówce?

Co to jest libero w siatkówce?
PIŁKA NOŻNA

Co to jest spalony w piłce nożnej?

Co to jest spalony w piłce nożnej?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu