WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dobrać skarpety w góry?

03 September 2019

Lubisz spędzać czas w górach? Szukasz skarpet odpowiednich do Twojej aktywności? Ten artykuł pomoże Ci dokonać odpowiedniego wyboru. Przejdziemy przez krótką charakterystykę materiałów używanych obecnie w skarpetach. Przedstawię Ci ofertę Decathlon, tak abyś zaglądając do nas kolejnym razem, wiedział, na co postawić.

Jak dobrać skarpety trekkingowe?

Dobra skarpeta to taka, która jest możliwie najlepiej dopasowana do Twoich górskich poczynań. Na samym początku odpowiedz sobie na pytanie, do jakiej aktywności skarpety szukasz. Inne będą nasze potrzeby, gdy wybieramy się na Śnieżkę, a zupełnie inne, gdy zamierzamy wejść na Rysy. Warto zadać sobie pytania:

  • Po jakim terenie będę się poruszał?
    Stosunkowo płaski z ubitym szlakiem czy technicznie wymagający skalisty.
  • Na jaką porę roku szukam skarpety?
    Lato czy zima.
  • Jak długo ma trwać moja aktywność?
    Krótkie, 2-godzinne spacery czy całodniowe trekkingi.
  • Jak szybko poruszam się na szlaku?
    Spokojne tempo czy po górach prawie biegasz.

Podział skarpet według aktywności

W Decathlon skarpety dzielimy na te:

  • do turystyki krajoznawczej (seria NH) – na jednodniowe wędrówki w plenerze, po lesie, na wsi czy nad morzem. Dla tych, którzy na szlak wychodzą dla odprężenia, a nie wyniku sportowego;
  • do turystyki górskiej (seria MH) – na wyprawy jedno- bądź wielodniowe. Większa intensywność aktywności, teren cechujący się przewyższeniami, zazwyczaj bardziej wymagający technicznie;
  • do turystyki zimowej (seria SH) – dla osób szukających komfortu cieplnego w górach zimą lub w pasmach cechujących się niskimi temperaturami (Himalaje, Andy itp.).

Fot. 1. Radzimir Burzyński | Dzięki dobremu odprowadzaniu wilgoci skarpeta MH900 sprawdza się zarówno zimą, jak i latem. Tutaj podczas sierpniowego wyjazdu w Tatry Zachodnie

 Jakie są modele skarpet trekkingowych i ich właściwości?

Znając podstawowy podział, przechodzimy do konkretu. Dzisiaj skupimy się na skarpetach na trzy sezony – wiosna, lato, jesień. Pozwól, że serię SH zostawię na inny artykuł. Poniżej krótka charakterystyka skarpet.

NH 100 – podstawowy model skarpety. Dla osób wybierających się na 2-godzinne przechadzki w wolnym tempie. Skarpeta ta ma zapewnić przede wszystkim komfort.

NH 500 – bardziej zaawansowana skarpeta do turystyki krajoznawczej. Połączenie poliamidu z bawełną poza zapewnieniem komfortu odpowiednio odprowadza wilgoć. Dla osób chcących pobyć na łonie natury nieco dłużej – do 5 godzin.

MH 500 – pierwszy model do turystyki górskiej. Skarpeta z przewiewnym splotem na podbiciu i podeszwie stopy. Strefy frotte (pod stopami, na piszczeli i ścięgnie Achillesa) zadbają o Twój komfort, a użyte na pięcie i palcach włókno poliamidowe ograniczy powstawanie otarć. Dla osób wybierających się w góry do 6 godzin.

MH 520 – jeżeli masz wrażliwe stopy, to wybierz ten model. Dzięki zastosowaniu podwójnej warstwy skarpety radzą sobie z problemem powstawania pęcherzy i przetarć. Budowa i użyte materiały zapewniają komfortowe użytkowanie podczas długiego (powyżej 6 godzin oraz ponad 20 km) i trudnego technicznie trekkingu.

MH 900 – mój faworyt w tym zestawieniu. Skarpety dobrze dopasowane do stopy dzięki rozróżnieniu na lewą (L) i prawą (R). Poza tym strefy ograniczające podrażnienia oraz bardzo dobre odprowadzanie wilgoci – służą mi zarówno zimą, jak i latem. Dzięki wełnie merino skarpeta świetnie sprawdza się u osób z dużą potliwością stopy – niweluje powstawanie nieprzyjemnych zapachów.

Trek Summer – skarpeta, której głównym atutem jest odprowadzanie wilgoci. Dobry wybór, jeżeli szukamy czegoś na lato. Wszystko za sprawą użytego lnu dającego poczucie miękkości i świeżości w bucie.

A tak prezentuje się to graficznie:

Fot. 2. Materiały własne | Podział skarpet wg ich cech oraz czasu trwania aktywności

Jakie są rodzaje materiałów w skarpetach trekkingowych?

Dobierając skarpetę, sprawdź jej skład. Dzięki temu wywnioskujesz, jakie właściwości ma interesujący Cię model. I tu pomocna będzie kolejna grafika:

Fot. 3. Materiały własne | Charakterystyka materiałów użytych w skarpetach.

Myślisz sobie pewnie, że teraz czeka Cię mnóstwo pracy, aby sprawdzić skład poszczególnych skarpet, i w tym celu musisz udać się do sklepu bądź przeklikać naszą stronę internetową. Na szczęście mam dla Ciebie kolejne ułatwienie. Tak prezentują się omawiane modele skarpet pod względem składu:

Fot. 4. Materiały własne | Skład skarpet z serii NH i MH

Podsumowanie

Przygotowując się na wyjazd w góry, skupiamy się głównie na butach. Często zapominamy o pierwszej warstwie chroniącej nasze stopy. Tymczasem jeśli dobrze dobierzesz skarpety do swojej aktywności, jeszcze milej i aktywniej spędzisz czas na łonie natury. Często, aby pozbyć się dolegliwości takich jak odciski lub nadmierna potliwość stopy, wystarczy dobrać produkt odpowiednio zaprojektowany – zarówno jeżeli chodzi o budowę, jak i skład. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w znalezieniu właściwych rozwiązań na kolejne wyprawy.

A może masz już swoje sprawdzone sposoby na przetarcia i odciski? Lub znalazłeś skarpetę, która spełnia Twoje oczekiwania? Daj znać w komentarzu 🙂

Radzimir Burzyński Decathlon Opole
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Opole – chętnie podpowiem nie tylko na temat sprzętu, ale również doradzę nieco w kwestii turystycznych wycieczek. Uwielbiam górskie wędrówki, przebywanie na łonie natury, a w wolnej chwili lubię pobiegać. Możesz również skontaktować się ze mną mailowo: [email protected]. Do zobaczenia w podróży!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Opole – chętnie podpowiem nie tylko na temat sprzętu, ale również doradzę nieco w kwestii turystycznych wycieczek. Uwielbiam górskie wędrówki, przebywanie na łonie natury, a w wolnej chwili lubię pobiegać. Możesz również skontaktować się ze mną mailowo: [email protected]. Do zobaczenia w podróży!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS

Aerobiczna 6 Weidera – plan treningowy na płaski brzuch

Aerobiczna 6 Weidera – plan treningowy na płaski brzuch
FITNESS

Ćwiczenia na siłowni dla początkujących – od czego zacząć treningi na siłowni

Ćwiczenia na siłowni dla początkujących – od czego zacząć treningi na siłowni
HULAJNOGI

Jaka hulajnoga dla 6-latka? Sprawdzamy jak wybrać najlepszą hulajnogę dla dziecka

Jaka hulajnoga dla 6-latka? Sprawdzamy jak wybrać najlepszą hulajnogę dla dziecka

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu