WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jaka hulajnoga dla 6-latka? Sprawdzamy jak wybrać najlepszą hulajnogę dla dziecka

02 May 2023

Jazda na hulajnodze to jedna z ulubionych zabaw dzieci w różnym wieku, w tym także dla 6-latków. Wybór odpowiedniej hulajnogi dla malucha może być trudnym zadaniem dla rodziców, którzy chcą, aby ich pociecha cieszyła się bezpieczną i przyjemną jazdą. Przy tak dużej liczbie modeli dostępnych na rynku, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, takich jak bezpieczeństwo i komfort, jakość wykonania, oraz wiek i umiejętności dziecka. W naszym artykule przyjrzymy się różnym typom hulajnóg, w tym hulajnogom zwykłym, trójkołowym i elektrycznym, a także omówimy, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze sprzętu dla 6-latka. Dzięki naszym wskazówkom będziesz mógł wybrać najlepszą hulajnogę dla swojego dziecka, zapewniając mu wiele godzin zabawy i aktywności na świeżym powietrzu.


Czym kierować się podczas wyboru hulajnogi dla dzieci w wieku 6 lat?

Wybierając hulajnogę na 6-latka, należy pamiętać, że musi być ona dopasowana do jego wieku i wzrostu. Dostępne w sklepach modele różnią się pomiędzy sobą wielkością i wagą. Kluczem do dopasowania jest wybrać taki jednoślad, który będzie adekwatny do możliwości dziecka w wieku 6 lat. Hulajnoga dla 6-latka powinna mieć niski, antypoślizgowy podest, być łatwa do prowadzenia, a także posiadać system regulowania kierownicy, który pomoże w dopasowaniu wysokości hulajnogi do zmieniającego się wzrostu malucha. Dzięki temu hulajnoga rośnie wraz z dzieckiem.

Uwagę należy również zwrócić na materiały, z których została wykonana hulajnoga. Jej konstrukcja powinna być oparta na wytrzymałych i trwałych tworzywach, które wytrzymają wszelkie obciążenia i zapewnią dziecku bezpieczeństwo w czasie jazdy. Wśród nich warto wymienić m.in. aluminium oraz stal. Choć może się to wydawać szczegółem, bardzo duże znaczenie ma także rodzaj i rozmiar kół. W celu poprawy bezpieczeństwa powinny być one dopasowane do nawierzchni, po jakiej porusza się dziecko. Jeżeli są to twarde powierzchnie jak np. chodnik lub asfalt, lepsze będą twarde, duże koła. Koła miękkie, np. wykonane z gumy będę lepsze na nierówne nawierzchnie jak m.in. trawa czy kamienie. 

Podczas zakupu hulajnogi należy również przyjrzeć się jej wadze. Model przeznaczony dla 6-latka powinien być lekki i łatwy do przenoszenia. Chcąc zadbać o bezpieczeństwo malucha, trzeba upewnić się także, że hulajnoga posiada łatwy w użyciu i skuteczny hamulec, który pozwoli zatrzymać hulajnogę w razie potrzeby. Na koniec warto także zwrócić uwagę, czy dany model posiada wymagane certyfikaty bezpieczeństwa, takie jak np. CE.

Hulajnoga trójkołowa czy hulajnoga dwukołowa – która zapewnia maksymalne bezpieczeństwo?

Warto zdawać sobie sprawę, że obydwa rodzaje hulajnóg zapewnią maksymalne bezpieczeństwo dziecku. Każdy z nich ma jednak swoje zalety i wady. Hulajnogi trójkołowe polecane są głównie najmłodszym dzieciom, które dopiero rozpoczynają naukę jazdy. Trzy koła zapewniają większą stabilność, a sama hulajnoga jest mniej podatna na przewrócenie się, co zwiększa bezpieczeństwo dziecka. Oprócz tego trójkołowiec lepiej poradzi sobie na nierównym terenie, wpływając na mniejsze odczuwanie nierówności na drodze.

Hulajnogi dwukołowe są przeznaczone dla dzieci, które posiadają już podstawowe umiejętności jazdy i są w stanie utrzymać równowagę na dwóch kołach. Są one bardziej zwrotne i szybsze niż trójkołowce, co czyni je atrakcyjnymi dla starszych dzieci. Warto jednak pamiętać, że są one mniej stabilne i bardziej podatne na przewrócenie się na nierównym terenie lub przy słabej technice jazdy. Wybierając model dla swojej pociechy, należy przede wszystkim uwzględnić jej wiek i umiejętności. 

Hulajnoga dla dziecka – wyczynowa czy elektryczna? Którą wybrać?

Oprócz tradycyjnych modeli hulajnóg rozróżniamy jeszcze hulajnogi wyczynowe oraz elektryczne. Czy warto zakupić którąś z nich swojemu dziecku? W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę, że hulajnogi sportowe są zaprojektowane do jazdy wyczynowej na skateparku i do wykonywania trików, co wymaga dużych umiejętności. Ten typ hulajnogi może być dobrym wyborem, jeżeli dziecko chciałoby się nauczyć trików, jednak jeżeli nie ma jeszcze doświadczenia lub preferuje rekreacyjną jazdę, spędzając swobodnie czas na świeżym powietrzu, lepszym wyborem będzie zwykła hulajnoga.

Hulajnoga elektryczna to rodzaj pojazdu, który pozwoli dziecku na przemieszczanie się bez większego wysiłku. Trzeba jednak wiedzieć, że ze względu na stosunkowo dużą wagę i wysokie maksymalne prędkości jazdy może być on niebezpieczny dla dzieci w wieku 6 lat. Hulajnogi elektryczne wymagają więcej doświadczenia i ostrożności w trakcie jazdy. Dlatego też dla dziecka, które dopiero zaczyna swoją przygodę z hulajnogą, lepszym wyborem będzie zwykła hulajnoga dwukołowa lub trójkołowa.

Jaka hulajnoga dla 6-latka? Oto nasze propozycje hulajnóg dziecięcych!

Oxelo Mid 5

Jednym z modeli, które można znaleźć w naszej ofercie jest Oxelo Mid 5. Ta komfortowa hulajnoga została stworzona dla dzieci o wzroście od 110 do 150 cm, czyli mniej więcej od 6 do 9 roku życia. Jest to klasyczny dwukołowy model, który charakteryzuje się bardzo dużymi możliwościami manewrowania. Jest to możliwe dzięki ustawieniu podestu na optymalnej dla dziecka wysokości, a także dwóm małym kółkom o średnicy 125 mm.

Aby lepiej kontrolować prędkość hulajnogi, Oxelo Mid 5 została wyposażona w wygodny dla malucha hamulec zlokalizowany tuż przy kierownicy. Oprócz tego pojazd posiada ulokowany z przodu amortyzator, który skutecznie pochłania drgania powstające podczas jazdy po drodze. Do dużych zalet tego modelu należy również niezwykła łatwość użytkowania. Hulajnoga posiada regulowaną wysokość kierownicy, a także system szybkiego składania z podwójną blokadą.

Globber Expert

Jeżeli szukasz modelu, który świetnie sprawdzi się do nauki jazdy, sprawdź trzykołową hulajnogę Globber Expert. Jest to model odpowiedni dla dzieci już od 3. roku życia, jednak z powodzeniem można na nim jeździć do momentu, aż dziecko osiągnie wagę 50 kg. Hulajnoga ułatwia maluchom naukę jazdy dzięki systemowi prowadzenia, który umożliwia skręt pod wpływem przechylenia się dziecka. Doskonałą jakość ślizgu zapewniają wykonane z poliuretanu koła z łożyskami 608ZZ oraz ABEC 5.

Warto dodać, że dwa kółka z przodu hulajnogi mają podświetlenie LED, co zapewnia bardzo dobrą widoczność podczas jazdy po mieście lub po parku. Komfort jazdy zapewnia dziecku nisko osadzona platforma, a także kierownica z trzema poziomami regulacji, która umożliwia dostosowanie hulajnogi do wzrostu użytkownika. Oprócz tego kierownicę można w łatwy sposób złożyć, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca podczas przechowywania sprzętu.

Oxelo Play 5 

Jeżeli dziecko opanuje już płynną jazdę na trójkołowcu, warto przesiąść się na klasyczną hulajnogę. Modelem, który idealnie sprawdzi się w sytuacji nauki jazdy na dwóch kółkach jest Oxelo Play 5. Jest to hulajnoga przeznaczona dla dzieci od 95 do 130 cm wzrostu, czyli w wieku od 4 do 6 lat. Jednoślad jest już zmontowany, więc nie ma potrzeby składać go samodzielnie. Łatwość w użytkowaniu zapewnia możliwość regulacji wysokości kierownicy oraz system szybkiego składania z podwójną blokadą.

Oxelo Play 5 wyposażona jest w podwójne hamulce (jeden ręczny i drugi hamulec nożny), które zapewniają skuteczne hamowanie w sytuacji zagrożenia. Hulajnoga zapewnia także bardzo duże możliwości manewrowania, dzięki dużemu przedniemu kołu oraz mniejszemu tylnemu. Dobrą ergonomię zapewnia także przystosowana do wzrostu dziecka platforma. Warto także zwrócić uwagę na koła 125 mm z przodu oraz 100 mm z tyłu zamocowane na łożyskach ABEC 5, które sprawią, że jazda będzie maksymalnie płynna.

Oxelo L500

Kolejnym modelem, który można znaleźć w ofercie sklepów Decathlon jest Oxelo L500. Hulajnoga ta jest przeznaczona dla maluchów o wzroście od 95 do 130 cm. Będzie ona odpowiednia dla dzieci w wieku 4-6 lat. Model ten oferuje bardzo dużą łatwość w utrzymywaniu równowagi. Jest to spowodowane nisko zamontowaną platformą, która ułatwia dziecku odpychanie, regulowanej wysokości kierownicy, dzięki której możemy z łatwością dopasować hulajnogę do wzrostu dziecka, szerokim kołom zapewniającym stabilność, a także gumowym uchwytom na dłonie, które zwiększają komfort jazdy.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że Oxelo L500 odznacza się bardzo solidną konstrukcją. Hulajnoga została wykonana z metalu oraz przybiera lekko zaokrąglony kształt. Jest to świetny model, dzięki któremu dzieci mogą cieszyć się aktywnością fizyczną w dowolnym miejscu – w parku, na placu zabaw lub podczas wspólnej wyprawy do sklepu. Dodatkowym atutem jest możliwość szybkiego złożenia. Dzieje się to za pomocą tylko jednego guzika. Możliwość złożenia sprawia, że hulajnoga jest bardzo łatwa w przechowywaniu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW, HULAJNOGI

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?
DESKOROLKI, HULAJNOGI, ROLKI/WROTKI

Największe skateparki w Warszawie

Największe skateparki w Warszawie
HULAJNOGI

5 powodów, by rozpocząć jazdę na hulajnodze

5 powodów, by rozpocząć jazdę na hulajnodze

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu