WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

07 maj 2018
#PORADY

W tym krótkim artykule postaram się przybliżyć Ci ofertę hulajnóg Oxelo dla dzieci, które nie będą jeździły po skateparku – B1, seria Play i MID są przeznaczone wyłącznie do jazdy. Z racji posiadania ruchomych łączeń między elementami, dzięki którym możliwa jest m.in. regulacja wysokości kierownicy i złożenie hulajnogi, nie nadają się one do skoków – łączenia te nie są tak bardzo wytrzymałe jak łączenia stałe (spaw i obejmy ze śrubami).

Przed zakupem hulajnogi dla dziecka musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy młody człowiek będzie jeździł, czy skakał na hulajnodze i ile ma wzrostu.

Do 120 cm wzrostu  – B1, B1 500
od 95 do 115/120 cm – Play 3 i Play 5,
od 110 do 150 cm – Mid 1, Mid 3 i Mid 5,
od 145 do 175 cm – Mid 7, Mid 9.

Dzieciom, które wolą skakać na hulajnogach zamiast na nich jeździć, poświęcona jest seria MF. W wypadku hulajnóg wyczynowych minimalny wzrost użytkownika to 120 cm.

Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest średnica kółek. Im większa, tym lepiej kółko radzi sobie na nierównościach (mniej wpada w przestrzeń między kostką) oraz jest szybsze (wykonując jeden pełen obrót duże kółko pokona większa odległość niż kółko mniejsze – wynika to z różnicy obwodów). Mniejsze kółka pozwalają na większe obniżenie blatu względem podłoża: w praktyce oznacza to, że różnica poziomów między nogą, która stoi na hulajnodze, a tą, którą dziecko się odbija, jest mniejsza i dziecko mniej się męczy.

Hulajnoga Mid 9

Fot . Materiał własny | Dobór odpowiedniej hulajnogi nie jest prosty

Im większa hulajnoga, tym większa jej waga, warto o tym pamiętać podczas wyboru hulajnogi dla dziecka. Co prawda na hulajnodze się jeździ, a nie ją nosi, ale lżejszy model będzie prostszy w obsłudze dla młodego człowieka.

W warunkach szkolno-domowych ważnym aspektem jest możliwość złożenia hulajnogi, żeby schować ją do szafki w szkole, wrzucić do bagażnika albo do wózka podczas spaceru. Hulajnogi B1, Play 5 i całej serii Mid można złożyć bez używania narzędzi. Do złożenia Play 3 wystarczy klucz ampulowy.

HULAJNOGA B1

Fot. materiał własny| Hulajnoga B1

Jedyna trójkołowa hulajnoga Oxelo dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat lub jak kto woli, dla dzieci do 100 cm wzrostu. W całości jest wykonana z PCW, dzięki czemu jest lekka (1,5 kg), co jest istotne, jeśli ma na niej jeździć małe dziecko. Maksymalna waga użytkownika to 20 kg.

Koła, które są zamocowane w hulajnodze, mają różną średnicę: te z przodu mają po 125 mm, tylne 100 mm.

Hulajnoga B1

Fot . Materiał własny | Hulajnoga B1

Na uwagę zasługuje przede wszystkim system umożliwiający skręcanie. Większość hulajnóg tego typu (trójkołowe) skręca poprzez „przechył” dziecka. B1 skręca poprzez poruszanie kierownicą lewo-prawo równolegle do podłoża. Przewagą tego systemu jest to, że dzieci na początku przygody z hulajnogami (nie zawsze, ale często) skręcają mimowolnie, ponieważ przechylają się na hulajnodze. Mocne przechylenie się w lewo lub w prawo skutkuje utratą równowagi i upadkiem dziecka.

Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to wyłamane przednie kółka. To, że są one nachylone pod delikatnym kątem, nie jest kwestią uszkodzenia. Dzięki temu, że koła są takie, jakie są (nachylone), hulajnoga jest bardziej stabilna.

Z B1 jest podobny problem co z fordem T – jest sprzedawany w każdym kolorze, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny. To, co nadaje im koloru, to blat, który należy dokupić osobno. Jest to rozwiązanie o tyle praktyczne, że jeśli w przeciągu kilku dni od zakupu hulajnogi dziewczyna wyrośnie z różu i jej ulubionym kolorem stanie się zielony, nie ma potrzeby wstawiania hulajnogi do piwnicy, garażu lub wystawiania na sprzedaż sąsiadowi.

Wystarczy kupić blat w kolorze, który się dziecku spodoba. Kolorów jest wiele (czerwony, żółty, niebieski, zielony, różowy, fioletowy, pomarańczowy), więc jedyne, co trzeba zrobić, to dokupić kolorową „nakładkę na hulajnogę”.

HULAJNOGA B1 500

Zabawna i intuicyjna dzięki unikalnemu układowi kierowniczemu. B1 500 ułatwia naukę i utrzymanie toru jazdy oraz wspiera rozwój psychomotoryczny dziecka od 2 do 5 roku życia.

Fot. material własny | Hulajnoga B1 500

Hulajnoga wyposażona w świecące koła, daje niesamowitą frajdę dzięki czemu dziecko chętnie korzysta z jej możliwości i funkcji.

Fot. materiał własny | Hulajnoga B1 500

Hulajnoga B1 500 wyposażona jest już w nakładkę, więc nie trzeba jej dodatkowo dobierać.

Chwytanie równowagi, koordynacja rąk, nóg i oczu, ułożenie ciała w przestrzeni są na tyle kształtujące, że wspierają rozwój psychoruchowy Twojego dziecka.
Hulajnoga 3-kołowa B1 500 została zaprojektowana i stworzona z pomocą specjalistki od rozwoju psychomotorycznego, aby ułatwić zdobycie tych umiejętności i umożliwić najmłodszym, od 2 do 5 roku życia, naukę w zabawny sposób!

SERIA PLAY

 Hulajnogi z serii Play są przeznaczone dla dzieci o wzroście od 100 do 120 cm. Charakteryzują się konstrukcją wykonaną ze stopu aluminium, która jest w stanie udźwignąć dziecko (i nie tylko) do 50 kg.

Dostępne są dwa modele: Play 3 i Play 5. Różnią się od siebie bardziej, niż można by się tego spodziewać.

Play 3

Jest sprzedawany w wersji do samodzielnego montażu. W opakowaniu znajdują się więc: deck, kierownica oraz foliowy woreczek, w którym znajdują się śruby, koła o średnicy 125 mm każde, instrukcja oraz klucze. Ciekawostką jest fakt, że w kołach tkwią łożyska ABEC7, które zapewniają lepsze toczenie niż łożyska ABEC3 lub ABEC5 zastosowane w wyższych i droższych modelach hulajnóg (stan na 01/02/2017).

Fot . Materiał własny | Hulajnoga Play 3

Istnieje możliwość regulacji kierownicy, jednak złożenie go wymaga użycia klucza ampulowego. To, że hulajnoga nie jest składana, ma też swoje plusy dodatnie – jest dzięki temu bardziej wytrzymała, dla żywiołowych dzieci, które mają tendencję do szybkiego zużywania sprzętu, będzie doskonałym wyborem.

Play 5

Dostępna jest w kilku wersjach kolorystycznych, co z pewnością ucieszy dzieci, które nie przepadają za kombinacją kolorów białego i niebieskiego, w jakich występuje model Play 3. Ten model jest już wyposażony w dodatkowy hamulec w klamce. Przydaje się on zarówno na początku nauki, jeśli dziecko ma problem z hamowaniem przez naciśnięcie hamulca nogą, jak również później.

Fot . Materiał własny | Hulajnoga Play 5

Podobnie jak w Play 3 jest możliwość regulacji wysokości kierownicy, co umożliwia dostosowanie hulajnogi do wzrostu małego człowieka. Play 5 posiada koła różniące się między sobą średnicą. Przednie ma 125 mm średnicy, tylne 100 mm. Dzięki temu deck jest bliżej podłoża, co wpływa na większy komfort jazdy. Istnieje również możliwość złożenia hulajki bez konieczności noszenia ze sobą kluczy ampulowych. Funkcja łatwego składania przydaje się, żeby szybko wrzucić hulajnogę do bagażnika, szafy lub do wózka na spacerze. Wygodniej też się ją nosi.

SERIA MID

Seria MID została zaprojektowana z myślą o dzieciach i młodzieży o wzroście od 140 cm. Hulajnogi te charakteryzuje  większa wytrzymałość (do 100 kg).

MID 1

Najprościej będzie określić go mianem modelu podstawowego. Modele MID 3 i MID 5 mają tę samą konstrukcję, różnią się tylko (a może ) wyposażeniem dodatkowym. Wracając do MID 1, posiada on łożyskowane koła o średnicy 125 mm każde, odlane z syntetycznego kauczuku. Dzięki temu blat nie jest wysoko nad podłożem, a duże koła dają sobie radę na kostce brukowej. Cała konstrukcja jest też lekka, waży niewiele ponad 3 kg. Istnieje także możliwość beznarzędziowego złożenia hulajnogi.

Fot . Materiał własny | Hulajnoga MID 1

Rączki kierownicy, podobnie jak kółka, są wykonane z PU – ręce nie ślizgają się na uchwytach. Z hulajnogą MID 1 jest podobny problem jak z B1 – jest dostępna tylko w kolorze czarno-czerwonym.

MID 5

Podobnie jak MID 3 posiada amortyzator i oczka do montażu paska ułatwiającego transport. Jest droższa od MID 3, ponieważ wyposażono ją w dodatkowy hamulec (tak jak Play 5).

Fot. materiał własny | Hulajnoga MID 5

Zwiększa to nie tylko komfort jazdy, ale też bezpieczeństwo – czas reakcji jest znacznie krótszy niż w wypadku hamowania hamulcem standardowym, w błotniku. MID 5 jest dostępna w dwóch wariantach kolorystycznych: fioletowym z białymi elementami oraz czarno-seledynowym.

MID 7 i 9

Hulajnogi o numerach 7 i 9 znacząco różnią się od tych oznaczonych cyframi 1, 3 lub 5. Wynika to z tego, że kilka lat temu hulajnogi MID 7 nazywały się Town 3 i spadły z rodziny Town (hulajnogi dla dorosłych, do jazdy po mieście) do MID (hulajnogi dla dzieci). MID 7 i 9 mają zdecydowanie większe kółka od wcześniej opisywanych MID-ów. Zamiast 125 mm są koła o średnicy 175 mm. Zwiększa to komfort jazdy po kostce brukowej i płytach chodnikowych. Waga hulajnogi wynosi 4 kg. Modele MID 7 i 9 są zalecane dla dzieci o wzroście ok. 140 cm. Podczas postoju nie musimy kłaść hulajnogi na ziemi, ponieważ każda z nich wyposażona jest w stopkę.

Hulajnoga MID 7, podobnie jak MID 1, nie posiada amortyzatorów. Duże koła bez amortyzatorów i tak radzą sobie z nierównościami lepiej niż małe kółeczka z jednym amortyzatorem.

Fot . Materiał własny | Hulajnoga MID 7

Model MID 9 jest nowością, która wyglądem całkowicie przypomina MID 7, lecz ma dodatkowe rozwiązania dzięki, którym przejażdżki odbędą się w bardziej komfortowym stylu.

Fot. materiał własny | Hulajnoga MID 9

MID 9 w odróżnieniu do MID 7 posiada amortyzator przy przednim kole. Pomaga to łagodzić wstrząsy podczas pokonywania nierówności. Kolejnym udogodnieniem jest manetka hamulca przy kierownicy, dzięki któremu uruchomimy hamulec zamontowany przy tylnym kole. To dodatkowe bezpieczeństwo !

Fot. materiał własny | Hulajnoga MID 9

Oferta hulajnóg Oxelo dla dzieci jest na tyle bogata, że każdy znajdzie model odpowiadający jego potrzebom. Dostepne są zarówno małe, lekkie hulajnogi do nauki jazdy, jak i hulajnogi z dużymi kołami, doskonałe na dojazdy do szkoły lub na zajęcia pozalekcyjne.

Informację dotyczącą wzrostu użytkownika konkretnego modelu traktowałbym jako drobną sugestię. Sam wiele razy widziałem dzieci, którym brakowało więcej lub mniej do wymaganego wzrostu, a i tak świetnie dawały sobie radę z większymi hulajnogami. Przed zakupem hulajnogi najlepiej pójść z dzieckiem do sklepu i pojeździć trochę na kilku modelach. Ważne, żeby hulajnoga podobała się dziecku i żeby wygodnie mu się na niej jeździło.

Autor: Mikołaj Tylenda / Edycja: Rajmund Kusy

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!
DLA RODZICÓW

Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci, czyli uczysz się - ruszaj się!

Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci, czyli uczysz się - ruszaj się!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu