WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Ćwiczenia dla dzieci w domu - ćwiczenia dla sześciolatków i nie tylko

30 lipiec 2021
#PORADY

Wielu dzieciom brakuje obecnie aktywności fizycznej, a statystyki pokazują, że rośnie odsetek maluchów, które mają nadwagę. Jeśli nie chcesz, aby u Twojej pociechy wystąpił ten sam problem, to możesz jej zaproponować ćwiczenia ogólnorozwojowe i inne, w czasie których wspólnie spędzicie czas z korzyścią dla wszystkich. Tylko jakie to powinny być aktywności? Sprawdź, na jaki zestaw ćwiczeń dla dzieci warto postawić.

Dlaczego dzieci powinny regularnie ćwiczyć?

Dzieci mają zapewnioną aktywność podczas zajęć z wychowania fizycznego, a dodatkowo niektóre maluchy potrafią cały dzień spędzić na placu zabaw czy na też na boisku – im nie brakuje ruchu. Nie wszystkie pociechy jednak lubią sport – wolą spędzać czas przed telewizorem, a tymczasem każdy młody człowiek powinien być aktywny. Sposobem na uwolnienie nadmiaru energii i prawidłowy rozwój są ciekawe ćwiczenia dla dzieci.

Wykonując aktywności ruchowe dla dzieci wraz z pociechą, spędzasz z nią czas w wartościowy sposób. Być może uda Ci się zainteresować dziecko sportem, dzięki czemu uniknie ono nadwagi, a tym samym zainteresujesz je zdrową rozrywką, która pozytywnie wpłynie na jego kondycję, odporność na urazy, jak i na choroby, które często dotykają najmłodszych.

Ćwiczenia ruchowe dla dzieci

Powinieneś przygotować zestawy ćwiczeń dla dzieci w domu, o ile masz odpowiednią przestrzeń i ewentualnie akcesoria do treningu. Dobrym rozwiązaniem mogą być aktywności, które maluch może znać z wychowania fizycznego w szkole, takie jak:

 • przysiady,
 • pajacyki,
 • energiczny taniec,
 • wymachy ramionami,
 • podskoki na jednej nodze.

Takie ćwiczenia dla dzieci sprawdzą się przede wszystkim w przypadku kilkulatków, których raczej nie warto uczyć bardzo wymagających aktywności, gdyż mogą one mieć problem z poprawnym ich wykonywaniem i się zniechęcić do treningu.

Ćwiczenia dla dzieci w domu

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci

Zarówno w domu, jak i na powietrzu jak najbardziej są warunki do tego, aby wykonywać ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci i dorosłych. Zacznij od aktywności, które doskonale się sprawdzą przed docelowym wysiłkiem w celu rozciągnięcia mięśni. Mogą to być np.:

 • obroty głową w jedną i w drugą stronę.
 • skłony do stóp w pozycji siedzącej z wyprostowanymi nogami.
 • wypady raz jedną, raz drugą nogą, stojąc.

Natomiast przykładowe ćwiczenia gimnastyczne dla przedszkolaków i starszych maluchów są następujące:

 • Wyścigi raków – dziecko kładzie się na plecach, opiera się na rękach i nogach, unosi biodra i w takiej pozycji stara się dotrzeć do wyznaczonego celu.
 • Pływanie na dywanie – dziecko kładzie się na tym dywanie i zaczyna udawać, że pływa żabką.
 • Taczka – ćwiczenie dla dzieci wykonywane wspólnie z rodzicem. Maluch kładzie się na podłodze, na brzuchu. Rodzic łapie za jego kostki, a pociecha unosi się na rękach do góry i w takiej pozycji porusza się po pomieszczeniu.

Takie zorganizowane samodzielnie zajęcia gimnastyczne dla dzieci nie wymagają wykorzystywania zaawansowanych sprzętów. Wystarczy odzież sportowa, która zapewni maluchowi wygodę, ewentualnie buty do biegania dla dzieci, jeśli chodzi o taką właśnie aktywność.

Ćwiczenia rozciągające dla dzieci

Trening z pociechą należy rozpocząć od ćwiczeń rozciągających i tak samo go zakończyć. To ważne, aby ograniczyć ryzyko kontuzji i ewentualnych dolegliwości po zakończonym wysiłku. Oto przykładowe ćwiczenia rozciągające, inne niż już wymienione:

 • Krążenia ramionami.
 • Łapanie rąk za plecami w celu uzyskania tzw. agrafki.
 • Bieg w miejscu z unoszeniem jak najwyżej kolan.

Przeprowadzenie kilkuminutowej rozgrzewki ogranicza ryzyko urazów, dlatego jest to niezbędne.

Dziecko skacze na trampolinie

Ćwiczenia ogólnorozwojowe dla dzieci

Poprzez ogólnorozwojowe ćwiczenia dziecko rozwinie swoją kondycję, zwiększy elastyczność ciała, koordynację ruchową czy też siłę. Mogą to być następujące aktywności:

 • mostek,
 • mostek z podniesioną nogą,
 • świeca
 • nożyce,
 • unoszenie bioder na pośladki i uda.

Są to popularne ćwiczenia, które dzieci wykonują również na zajęciach z wychowania fizycznego.

Zestawy ćwiczeń dla dzieci w domu

Wiesz już, jakie ćwiczenia sportowe dla dzieci mogą być ciekawe i korzystne dla sylwetki, wiesz również, że możliwa jest gimnastyka w domu. Potrzebujesz tylko opracować plan ćwiczeń dla pociechy. Przede wszystkim przyjmij zasadę urozmaicania treningu, aby maluch szybko się nim nie znudził. Oto przykładowy zestaw aktywności dla kilkulatków i starszych dzieci:

 • Odbijanie piłki o podłogę – dziecko w pozycji stojącej, wyprostowanej, odbija piłkę o podłogę, tak jak to wygląda w koszykówce. Ćwiczenie można również wykonywać w ruchu.
 • Kręcenie skakanką – rodzic łapie tę skakankę i zaczyna kręcić nią wokół siebie. Zadaniem dziecka jest niedopuszczenie do tego, aby wpadło na nią.
 • Odpychanie od ściany – dziecko staje na wprost ściany, opiera się na niej. Następnie się odpycha i klaszcze.
 • Siedź-powstań – dziecko siada na podłodze czy macie do ćwiczeń. Na sygnał rodzica ma jak najszybciej wstać i klasnąć.

Warto dostosowywać zestawy ćwiczeń do dziecka. Jeśli nie lubi ono jakiejś aktywności, to dobrym rozwiązaniem może być zaproponowanie innej. Maluch może trenować w dresach i ogólnie w odzieży, którą już posiada, ale jeśli faktycznie interesuje go dana aktywność, to warto kupić mu odpowiednie legginsy dziecięce, spodenki sportowe dla dzieci, bluzę czy też wygodne buty. Może to być dla niego forma nagrody za zaangażowanie i systematyczność w ćwiczeniach. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci
DLA RODZICÓW

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu