WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wakeboarding - co to jest, na czym polega, jak wygląda nauka?

10 czerwiec 2021

Wakeboarding, znany także pod określeniem wakesurfing jeszcze do niedawna nie był szczególnie znany i popularny w naszym kraju. Obecnie jednak coraz więcej osób interesuje się jego uprawianiem. Co sprawia, że ten sport wodny jest tak popularny w wielu krajach i silnie zyskuje na popularności także w Polsce? 

Co to jest wakeboarding?

Wakeboarding to sport wodny, który powstał stosunkowo niedawno w Stanach Zjednoczonych. Za dyscyplinę sportu oficjalnie uznano go dopiero w 1993 roku. 

W praktyce wakeboard jest połączeniem surfowania ze snowboardem i nartami wodnymi. Niezbędna do jego wykonywania jest deska wakeboard, na której zawodnik stoi, trzymając się linki, która z drugiej strony przyczepiona jest do łodzi lub wyciągu. Podczas płynięcia jesteśmy chronieni wiązaniami, które przymocowują nogi do deski. 

co_to_jest_wakeboarding

Jak wygląda nauka wakeboardingu?

Pierwsze ćwiczenia z wakeboardingu najlepiej przeprowadzić pod okiem instruktora. Doświadczona osoba będzie w stanie w przystępny sposób przekazać wszystkie techniczne szczegóły. Dowiesz się w jaki sposób układać ręce, kiedy zginać i prostować nogi oraz w prawidłowy sposób przenosić ciężar ciała na desce.  Oczywiście można spróbować ćwiczyć samodzielnie, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy wówczas zbyt często wpadać do wody.

Kiedy już opanujemy wszystkie techniczne szczegóły, dalsze treningi będą tylko utrwalaniem praktyki i budowaniem doświadczenia. Do trenowania wakeboardingu nie potrzeba dużych umiejętności wyjściowych. Warto jednak znać przynajmniej podstawy pływania i dobrze orientować się na otwartych akwenach wodnych. 

Jaki sprzęt do wakeboardingu?

Najważniejszym narzędziem do wakeboardingu jest deska. Podczas rozpoczynania treningu najlepiej ją wypożyczyć i kierować się wskazówkami instruktora, który dobierze tę dostosowaną do wagi ciała trenującego. Ważna jest także szerokość deski. Węższe są szybsze, a szersze gwarantują łagodniejsze lądowanie po wybiciu się. 

Do deski trzeba dobrać także odpowiednie buty. Nie można zapomnieć także o sprzęcie takim jak pianka termiczna, czy wyporowa kamizelka na wakeboard oraz odpowiednio dobrany kask na wakeboard

Na początku sprzęt można wypożyczyć. Deska zazwyczaj wliczona jest w cenę kursu. Jeżeli jednak złapiemy bakcyla do wakesurfingu najlepszym rozwiązaniem będzie zakup własnego sprzętu, najlepiej dostosowanego do naszych indywidualnych potrzeb. Sprawdź naszą bogatą ofertę sprzętu i akcesoriów do surfingu.

jak_wyglada_nauka_wakeboardingu

Jakie są zalety wakeboardingu?

Wakeboarding jest niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych – szczególnie na Florydzie i w Kalifornii. Nie da się ukryć, że jest to jeden z najłatwiejszych sportów wodnych. Jedynym ryzykiem jest wpadnięcie do wody ze stosunkowo dużą prędkością, jednak poważne kontuzje raczej się nie zdarzają, a już szczególnie u osób, które sport ten uprawiają rekreacyjnie. 

Wakeboarding pozwala na obcowanie z naturą. Można uprawiać go w niemal każdym akwenie wodnym. W Polsce najczęściej jest on uprawiany na Bałtyku oraz na mazurskich jeziorach. Sport ten z powodzeniem może stać się częścią zagranicznych wycieczek, szczególnie do krajów i miejscowości nadmorskich. 

Wakeboarding – dla kogo?

Wakeboarding może uprawiać niemal każda osoba, której stan zdrowia na tyle dobry, że pozwala na elementarny wysiłek fizyczny. Mogą z niego korzystać także dzieci, jednak zaleca się, aby treningi rozpoczynać po ukończeniu dziesiątego roku życia. 

Sport jest bezpieczny i nie naraża trenującego na szczególne kontuzje. Kamizelka wypornościowa chroni przed utonięciem, jednak zaleca się, aby osoba, która zaczyna treningi umiała pływać, przynajmniej na podstawowym poziomie.  

Wakeboarding można uprawiać na różnych poziomach zaawansowania. Najbardziej doświadczeni zawodnicy mogą wykonywać skomplikowane ewolucje i triki. Na początku nauki instruktor pomaga jednak opanować podstawy, aby osoba była w stanie uprawiać wakeboarding rekreacyjnie. 

Jeżeli zastanawiasz się, czy ten sport wodny jest dla ciebie, spróbuj zapisać się na lekcję próbną. Na początku nie trzeba kupować drogiego sprzętu. Jeżeli po jakimś czasie uznasz, że jest to sport dla ciebie, możesz zakupić wyposażenie odpowiadające twoim indywidualnym potrzebom. Sprawdź naszą bogatą ofertę desek i wiązań do wakeboardingu, kamizelek i kasków do wakeboardingu oraz akcesoriów wakeboard.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

WAKEBOARDING

Dobór deski wakeboardowej - jak dobrać deskę wakeboard?

Dobór deski wakeboardowej - jak dobrać deskę wakeboard?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu