WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Dlaczego warto zacząć jeździć konno?

07 maj 2017

Jazda konna – co sprawia, że warto spróbować i zobaczyć, jak to jest?  Dlaczego kontakt dziecka z koniem może pozytywnie wpłynąć na ukształtowanie jego charakteru oraz na zdrowie i rozwój fizyczny?

Na wiosnę, kiedy robi się cieplej, a dni stają się dłuższe, każdy rodzic rozgląda się za pomysłami, jak spędzić czas na powietrzu w sposób aktywny i ciekawy, tak aby nasze dziecko chętnie przebywało na zewnątrz zamiast przed telewizorem. W tej chwili jest bardzo dużo możliwości, a jedną z nich jest nauka jazdy konnej w szkółce w najbliższej okolicy. O ile dla osób jeżdżących zalety tego sportu są jasne i klarowne, o tyle dla rodzica, który nie jeździ, jest to często trudna decyzja ze względu na lęk przed zwierzęciem i nieznajomość tego sportu.

Dzisiaj chciałabym przybliżyć kilka podstawowych zalet jazdy konnej i obcowania z końmi. Bo nie tylko jazda konna sama w sobie jest ważna, ale również czas spędzony w stajni na opiece nad koniem oraz płynące z tego korzyści.

Przede wszystkim – zabawa!

To, co dla dziecka najważniejsze – zabawa! Dzieci, aby prawidłowo się rozwijać, potrzebują przede wszystkim zabawy, dzięki której uczenie się jest przyjemne i skuteczne. Wiele dzieci i nastolatków potrafi spędzać całe dnie w stajni, pomagając w opiece nad końmi, w pielęgnacji, czy po prostu obserwując ich zwyczaje.

Jest to doskonała forma integracji oraz zdobywania nowych przyjaciół o podobnych zainteresowaniach.

Często takie właśnie znajomości oparte na miłości do koni potrafią przetrwać wiele lat, czasem są to przyjaźnie na całe życie.

Ponadto w stajniach organizowane są różnego rodzaju zabawy inspirowane obcowaniem z końmi. Na przykład często odbywa się chrzest na młodego jeźdźca, podczas którego dzieci pokonują miniprzeszkody bez konia, pilnując przy tym, aby galopować na poprawną nogę, wyławiają jabłko z wiadra z wodą bez pomocy rąk czy też pokonują tor przeszkód, siedząc na koniu. Kolejną fajną zabawą jest gra w piłkę – wielka gumowa piłka, dzieci na koniach i strzelanie bramek przy pomocy nóg koni. Również wyjazd w teren może być niezapomnianą przygodą, dzięki której dziecko poznaje przyrodę, uczy się orientacji, a także odpowiedzialności – w terenie zawsze obowiązują zasady, każdy jeździec dba o siebie i swojego konia, ale także o innych towarzyszy wyjazdu.

 

fot. Stajnia Heartland, Radzymin

Walka ze swoimi słabościami

Każdy, kto rozpoczynał naukę jazdy konnej, z pewnością może powiedzieć, że jest to sport, w którym zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego i pokonać swoje kolejne bariery. Dzieci uczące się jazdy konnej na każdym treningu podejmują nowe wyzwania, które pokonują ciężką pracą, zaczynając od poznawania kolejnych chodów, a kończąc na profesjonalnych treningach sportowych – skoków czy ujeżdżenia.

Tak naprawdę nasze szkolenie nigdy nie ma końca, ponieważ każdy koń jest inny i uczy nas czegoś nowego.

Dzięki temu dziecko nabywa kolejnych umiejętności: wytrwałości, pokonywania przeciwności, a także tego, że nigdy nie należy się poddawać, bo tylko wytrwałość i trening spowodują, że osiągniemy swój wymarzony cel. Takie cechy będą bardzo pomocne w dorosłym życiu, gdy nic nie przychodzi łatwo i na wszystko trzeba zapracować.

Konie w bardzo pozytywny sposób wpływają również na wiele cech naszego charakteru – szacunek, opiekuńczość, systematyczność, dążenie do celu i odpowiedzialność za drugie stworzenie. Wiele osób jeżdżących konno udziela się również w fundacjach ratujących zwierzęta i przejawia wrażliwość na krzywdę, która dzieje się w ich otoczeniu.

 

fot. Ja na koniu Legato podczas treningu

Zdrowie

Przebywanie w towarzystwie koni ma również ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Jazda konna to oczywiście przyjemność i zabawa, ale nie tylko. Specjaliści zalecają zajęcia z jazdy konnej osobom z zaburzeniami emocjonalnymi oraz na przykład w sytuacjach niedostosowania społecznego. Relaksacyjne ruchy, jakie odczuwamy podczas jazdy konnej, odprężają, uspokajają oraz powodują, że lepiej rozumiemy siebie i swoje ciało, a dzięki temu łatwiej nam współpracować z otoczeniem.

Również zajęcia z hipoterapii – rehabilitacji psychoruchowej, do której wykorzystuje się konie – są szeroko stosowane ze względu na pozytywne oddziaływanie na przykład w przypadku mózgowego porażenia dziecięcego, chorób mięśni, wad postawy, opóźnień psychoruchowych czy cukrzycy.

 

fot. Nauka jazdy na lonży

Najlepszy przyjaciel

To, co dla wielu młodych ludzi najważniejsze – przyjaźń. Choć dla osób postronnych bywa to niezrozumiałe, koń może zostać naszym najlepszym przyjacielem, który zawsze nas pocieszy i pomoże przetrwać trudne chwile, problemy w szkole czy z przyjaciółmi. Ponieważ konie potrafią nawiązać więź ze swoim opiekunem, często okazuje się, że są naszymi najlepszymi towarzyszami i to z nimi chcemy spędzać każdą wolną chwilę: na jeździe, na spacerze, a nawet ucząc się do klasówki. Często są też motywacją do nauki: jeśli mamy dobre wyniki, rodzice pozwalają na częste wizyty w stajni.

Jazda konna, wraz ze wszystkimi towarzyszącymi jej aktywnościami, odciąga dzieci od telewizorów, tabletów czy komputerów i może stać się prawdziwą pasją, która przynosi nie tylko radość i satysfakcję, ale też korzyści w wielu obszarach życia i rozwoju.

Spróbujesz swoich sił w jeździectwie?

Marta

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BEZ KATEGORII

15 zachowań, które spotkasz tylko u pływaków

15 zachowań, które spotkasz tylko u pływaków
BEZ KATEGORII

Jak i czym naciągać rakiety: instrukcja krok po kroku

Jak i czym naciągać rakiety: instrukcja krok po kroku
BEZ KATEGORII

Kilka zasad, które dobrze znać, zanim wybierzesz się w góry

Kilka zasad, które dobrze znać, zanim wybierzesz się w góry

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu